Amazon.de'den Gelen Kargomun İçinden Ürün Çalındı

Gelişmeleri bizimle paylaşırsan seviniriz dostum geçmiş olsun 3-4 yorum öncesi ulti konusuna değinen arkadaş çok haklı üstlerine git.

Gelişmeleri bizimle paylaşırsan seviniriz dostum geçmiş olsun 3-4 yorum öncesi ulti konusuna değinen arkadaş çok haklı üstlerine git.
Durum güncellemesi;

Arkadaşlar cuma günü akşamüstü Amazon müşteri hizmetlerini tekrar aradım ve durum güncellemesi istedim. Telefonu açan hanımefendi bekletmeye alıp tekrar bana dönerek; Amazon sizden polis raporu istiyor dedi. Ben de gerçekten artık sıkıldığımı ve benle ilgili hiçbir sıkıntı yokken nelerle uğraştığımı anlamadığımı söyleyerek bu durumu artık büyük sosyal medya platformlarında paylaşacağımı söyledim ve daha lafım bitmeden hanımefendi bana yükselerek siz tehdit mi ediyorsunuz bu yaptığınız tehdit öyle bir durumda Amazon'da şirket avukatlarını devreye sokar gibi bir şeyler söyledi ve ben de lafımı bitirmeme müsade edin diyerek kendimi ifade etmeye çalışıp, bunun bir tehdit değil ne yapmam gerektiğini bilmediğimden ya da benimle aynı durumu yaşayan insanlar varsa onlardan öneri almak amaçlı böyle bir şey yapacağımı söyledim. O zaman durumun başka olduğunu böyle bir şeye tabiki hakkım olduğunu söyledi. :) Neyse daha sonrasında yaklaşık bir saat telefonda hanımefendiyle görüşmemize devam ettik. Amazon'un depo kayıtlarına baktığını ve depodan bu ürünün bantla çıktığını teyit ettiğini söyledi. Ben olayı tekrar detaylı bir şekilde aktardım ve anlattım, kendisiyle daha sonra gayet düzgün bir şekilde iletişim kurduk ki kendisi de başta bir iletişim kopukluğu yaşadığımızı söyledi, muhtemelen samimiyetime inandı. Ben de ona gösterdiğiniz özverinin daha fazlasını göstermenizi rica ettiğimi ilettim. Çünkü benden tarafa hiçbir problem olmadığını ve bana yüzde yüz güvenmeleri gerektiğini ilettim. Kendisi de zaten Amazon için önceliğin müşteri daha sonra kargo şirketi olduğunu söyledi. Bu süreçte benim için şöyle bir şey teklif etti; Amazon'un ürünü tekrar bana tedariğinin sağlanmasını fakat bu olayın sonuçlanmasında eğer benim aleyhime bir durumla karşılaşırsak gönderilen ürün fiyatının taraflarına iade etmemi söyledi. Ben de bunu kabul ettim. Yani telefondaki hanımefendiyle yaklaşık bir saat konuştuk ve o kendi tahminlerini iletti. Ayrıca bu tarz troll ve istismarcı durumların da olduğunu söyleyerek şunu söyledi. Yine bir platormda Amazon'dan gelen üründe Bim bulguru çıktı diye post paylaşıldığını söyledi ve Almanya'da Bim'in olmadığını böyle bir şeyin nasıl olabileceğini söyledi. :) Neyse biz baştaki iletişim kopukluğu sonrası gayet samimi bir iletişim sağladık, en sonunda şuan ne yapacağım polis raporu falan yani dedim, öyle bir şeye şuan gerek yok dedi ve kargoyla iletişime geçip oranın üzerinde durun dedi zaten biz de inceliyoruz dedi, ve sonrasında ben DHL-Türkiye' yi aradım. Orada durumun ne olduğunu sordum, o da depolara bakıldı bazen gümrükde ürünler kaybolabilir, düşüyor vs. sonra çıkıyor gibi şeyler söyleyip böyle bir haber de gelmedi, buluntu da olmadı bir sonuç çıkmadı, ben akşam kamera kayıtlarının incelenmesini başlatacaktım fakat eğer siz Amazon'la da görüşüp orada bir problemin yaşanmadığını size ilettilerse şimdi kamera kayıtlarının incelenmesini başlatacağım fakat siz de söylemişsiniz mailde gerçekten çok küçük bir şey, kameralarda bile gözükmeyebilir dedi. Yani işin özü bu şekilde bir konuşma oldu iki tarafla.
Sonra cuma gecesi bana Amazon'dan mail geldi ve mailde tarafıma yaklaşık 22€ iade hediye Amazon çeki verildiği yazıyordu. Para iadesi nedeni olarak da "Ürün teslim alınmadı" yazıyordu. Siparişim yaklaşık 250€ olduğu için müşteri hizmetlerini aradım ve açan beyefendiye böyle bir durum olduğunu ve neden bu miktarda bir paranın verildiğini sordum. O da incelemenin hala devam ettiğini, size kargo bedelinin iade edildiğini söyledi ve kendisi de bu duruma anlam veremedi. Ona da yaşadığım durumları anlattım ve o da bu durumun soruşturmasında amazon depolarına kadar ineceğini söylediği. Kutuda bir deformasyon olmadığını söyledim fakat arkadaşlar dış kargo kutusundaki o büyük etiketli barkodun yapısı açıldığında tekrar yapışacak kalınlıkta bir barkod yani açıldığında yırtılacak bir etiket değil. Bayağı kalın yapılı bir şey. Bunu telefondaki arkadaşa da söyledim.
Neyse aynı zamanda gündüz görüştüğüm hanımefendinin bana böyle bir şey yapılabileceğini söyleyip o durumu sordum. ( Ürünün tekrar gönderilmesi, haksız durum çıkarsa benim parasını vermem durumu) O da böyle bir şeyi görüştüğünüz kişi karar veremez, o kendisi üst makamlara sunar ona göre karar verilir dedi. Ayrıca o hanımla görüştüğümde anlattığım her şeyi çok güzel bir şekilde Almanca yazıp inceleyen kişilere göndermiş olduğunu söyledi. Ben de size de durumu anlattım ve siz de anladınız, aynı açıklıkta arkadaş durumu anlatıp yazmış mı yani dedim, evet kendisi çok detaylı Almanca yazmış ve göndermiş dedi. Ayın 17'sine kadar bekleyin size dönüş yaparlar 17'sinde dedi. Lakin dün dönüş olmadı, durum mesajı almadım henüz. Bugün akşamüstü haber gelmesini bekleyeceğim. Gelmediği taktir de iki tarafla da tekrar görüşme sağlayacağım.

Tahminler o şekilde, eğer Amazon tarafında bir problem yoksa ya gümrükde ya da havalimanından çıktıktan sonra taşıma araçlarına geçtiği bölümden sonra olan oldu. Eğer bu süreç sonunda benim aleyhime bir durum söz konusu olursa o aşamada yaşadığım mağduriyeti adli sürece dökeceğim. Ayrıca bu durumu daha büyük yerlerde dile getireceğim. Umarım bu yolun sonu Show Haber olmaz. :) Ayriyeten büyük sözlük platformlarına da paylaşmayı düşünüyorum.

Gerçekten şu olayda düşündüğüm en son şey giden para, öncelikle ürünün elime gelmeyişi ve haklarıma yapılmış olan gasp! Karakterim gereği haksızlığa tahammül edecek birisi değilim. Kendi hakkımı da kimseye yedirmem.
Son güncelleme;

Arkadaşlar çok saçma bir sürecin içine girdim. Amazonla görüştüm, bana üst departmanlarından Almanca mail geldi ve polis raporu istiyorlar. Amazon'u tekrar aradım, telefonda görüştüğüm tüm Türk yetkililer ellerinden geleni yaptılar ki bence olaydaki doğruluğuma, samimiyetime çoğu inandı fakat biz sadece bildirim yapıyoruz olayın üst departmanda olduğunu söylediler. Benim için tekrar incelemeye yolladılar fakat beş dakika sonra aynı mail tekrar geldi. Tekrar aradım ve incelemeyi reddetmişler neyse ben de polis raporu vereceğimi söyledim. DHL-Türkiye'yi de aradım artık polis raporu alacağımı ve incelemelerin hızlı ve detaylı yapılmasını söyledim. O da o şekilde güncelleyeceğini söyledi.

Şu soğuk havada o an yakınımda olan polis karakoluna gittim fakat ikametgahıma yakın olan karakola yönlendirdi, ardından oraya gittim onlarda burada bir şey yapamayacaklarını söyleyip yarın savcılığa gidip dilekçe vermemi söylediler. Yarın savcılığa gideceğim.

Ve asıl komik duruma bakın; bu durumu haber vermek için Amazon müşteri hizmetlerine bağlanmaya çalıştım. Bilen bilir sistemde numaranızı yazıyorsunuz ve müşteri hizmetlerine bağlanmaya tıklıyorsunuz ve onlar sizi arıyor, birçok sefer denedim fakat telefon arandı yazmasına rağmen bana arama düşmüyordu. En sonunda tekrar denediğimde bu numaradan iletişim kurmanız bloklandı diye ekran çıktı.. Yani müşteri hizmetlerine ulaşımımda bloklanmış oldu. Herkese tavsiye ettiğim Amazon beni büyük hayal kırıklığına uğratmış oldu. Bir de gider savcılıkta Kovid kaparım onla uğraşırım artık bu pandemide.
Savcılığa gittim, ifade tutanağım alındı ve soruşturulma başlatıldı. Amazon müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum çünkü numaram hala bloklu. Gönderdiğim maillere yanıt verilmiyor. Amazon beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Açıkcası bu üründe DHL tarafında da bir hata olduğunu düşünmüyorum artık çünkü kutuda gerçekten açım gibi bir durum gözükmüyordu. Amazon deposunda ne olduysa oldu herhalde.
Arkadaşlar lütfen sesimin duyulmasını sağlayın ve olayı daha çok kişiye eriştirmem ve ses oluşturmam için destekçim olun. 250€ neredeyse bu ülkenin asgari ücret tutarı. İnsanlar bunun için 1 ay çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı