Amazon değişim sağlamıyor

YavuzKyr

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Ben şu zamana kadar internet alışverişlerimi genel olarak Amazon.com.tr ve Hepsiburada üzerinden yapıyorum. Şu anki aktif siteler arasından en çok güvendiğim siteler olmaktadır kendileri ve birisi benden bir tavsiye istediği zamanda bu iki siteyi öneririm lakin geçenlerde şöyle bir olay yaşandı ki bu durum benim canımı sıktı ben de sizlere bu durumu anlatacağım ve sizlerden çözüm için fikir isteyeceğim.

Ben bir ay önce (23 Kasım 2023) tarihinde Amazon.com.tr üzerinden "Karaca Çeyiz Tost Makinesi Cranberry" adlı ürünü satın aldım. İlk geldiği gün ürünü dikkatlice inceledim herhangi bir kusur bulamadım ve kullanmaya başladım. Aradan bir iki gün geçtikten sonra "güç açma kapatma" tuşunda sorunlar olduğunu fark ettim. Sorun şöyle ki kapatmak için kapalı konuma getirmeye çalıştığım vakit kapanmıyordu. Hatta düğme ittirilmiyordu bile. Ben de o an değişim ile uğraşmak istemediğim için fişten çekip veya takarak kullanmaya devam ettim. Bir iki hafta hiç açmadım falan derken 25 Aralık 2023 günü ürünü fişe taktıktan sonra koyduğum ürünü ısıtırken bir anda güç düğmesinin bulunduğu yerden duman çıkmaya başladı ben de hemen kapattım. Değişim işlemleri için Amazon.com.tr'yi aradım lakin onlar 30 gün geçtiği için değişim sağlayamayacağını, Karaca'nın kendi servis ekibinden değişim için onay belgesi alırsanız ancak öyle değiştirebiliriz dediler. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok lakin sorunlar şimdi başlıyor.

Bunun üzerine ürünü Karaca'nın teknik servisine gönderdim. Ürünü tamir etmemelerini, kendilerinden sadece değişim için onay belgesi istediğimi söyledim. Onlarda ürünü inceledikten sonra değişim için uygundur belgesini hazırlayıp bana verdiler. Ben bu belgeyi Amazon.com.tr'ye ulaştırdığım belgenin geçerli olduğunu lakin ellerinde stok kalmadığı için sadece para iadesi yapabileceklerini söylediler. Ben de kendilerinden muadil bir ürün ile değiştirmeleri ricasında bulundum lakin sadece ve sadece aynı ürünle değişim sağlayabileceklerini söylediler. Aynı ürün de ellerinde olmadığı için sadece para iadesi sağlayabileceklerini aktardılar. Ben de para iadesi istemediğimi aynı ürünü istediğimi söyledim ve stok bilgilerini sordum. Onlardan geri dönüş olarak da bu ürün çokça stoka girmektedir lakin ben yine de isteğinizi belirteyim depoya en kısa sürede stoklar yenilenir o zaman değişim sağlanır dendi.

Bu durumun bir benzerini ben "şampuan" aldığım vakitte yaşamıştım. Bu sefer kargoda sorun çıkmıştı. Stok bittiği için de bana yeni ürün göndermediler. Ben kendilerine o vakit not tutmalarını istedim aynı fiyattan stoka girdiğinde satın almak istediğimi söyledim onlarda bunu kabul ettiler. Ürün yaklaşık 2-3 ay sonra stoka girdi ve ancak o zaman satın alabildim. Bu üründe de para iadesi isteyip stoka girdiği vakit aynı fiyattan almak istediğim vakit bu sefer kabul edilmedi. Üstüne üstlük bana verilen değişim belgesinin geçerlilik süresi 30 gün. Aynı ürünün 30 gün içerisinde stoka girip girmeyeceği belli değil. Ben bu ürünü her 30 günde bir teknik servise gönderip değişim belgesi almak istediğimi söylemek zorunda değilim. Aynı ürün yoksa muadili verilmek zorunda. Muadili için tekrardan soru sorduğumda da Karaca'nın teknik servisine muadil başvurusunda bulunun onlar buna onay verirse onay verdikleri belgeyi bize atın. Biz de kendi hesap uzmanlarımıza aktaralım onlar da uygun görürse muadil ürün veririz dendi. Burada altını çizmek istediğim kısım "uygun görülürse" kısmı. Çünkü bana muadil bir ürün ile değişim sağlanabileceği bile kesin değil. Kabul bile edilmeyebilir. Kabul görülse bile ortadaki sorun şu bu hesap neye göre yapılacak? Ürünün baz fiyatına göre mi indirimli aldığım fiyatına göre mi? Hiçbir sorunun cevabı yok.

Sonuç olarak ortada üründen kaynaklı bir kusur var ve bu kusur giderilmiyor. Para iadesi alabilirim lakin ben o ürünü aldığım fiyata bu ürünü asla ama asla bulamam. Ne yapmam gerekiyor?

SONUÇ

Merhaba arkadaşlar, uzun bekleyişler sonucu ürünün değişimini 19 Ocak günü talep edebildim. Eski ürünü kendilerine gönderdim ve sonucunda da bana yeni ürün stokta son kalan ürün olmasına rağmen benim için ayırtılıp 29 Ocak günü teslim edildi. Yaklaşık 2 aya yakın bir süre geçti ve ürünü sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum. Her ne kadar başlarda fazlasıyla bu durumdan mağrur olsam da sonunda hakkımı bulabildim. Ürünün tekrardan stoklara girmesi benim için büyük bir şanstı muhtemelen girmese ürün için hala daha Amazon ile tartışıyor olabilirdim ama en azından girdi. Tek sorun şu ki ürün stoklara giriyorsa en azından "bir müşterimiz değişim için bir aydır bekliyor onun için bir tanesini ayıralım" demek yerine bana bilgi verilmeden stoklara girip satışa başlatılması ve benim bunu şans eseri son ürün kaldığında fark edip tekrardan değişim talebinde bulunmam piyasada kullanıcı dostu olarak bilenen Amazon için ne kadar uygun düşer bilmiyorum.

Sonuç olarak acısıyla tatlısıyla yeni ürünüme, sağlam ürünüme ulaşabildim. Kendisiyle gayet iyi vakitler geçiriyoruz. Umarım önceki gibi bir gün bir anda fişi çekmez. Şuana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım ne koku olarak ne görüntü olarak ne de ses olarak umarım aynı şekilde kullanmaya devam ederim. Bu süre boyunca fikir ve öneri veren tüm Technopat üyelerine ve Karaca desteğine değişim belgesi konusunda yardımcı oldukları için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Emin değilim ama resmi başvuruyu başlatıp amazon ile paylaşıp tekrar fiyat garantisi veya hediye çeki isteyin. Olası bir olumsuzlukta resmi başvurunuz kenarda dursun. Karaca sorunlu bir firma mı acaba. Çünkü arkadaşım SSD aldı ve gelmediği için 1K hedi çeki verdiler bir kaç önce. Üstelik kendisi talep etmemişti.
Karaca'nın SSD ürettiğini ilk kez duyuyorum. Amazon demek istediniz herhalde ama Amazon bu kadar sıkıntılı bir firma değil sadece bazı konularda sorun yaratabiliyor en azından deneyimlediğim kadarıyla ve nadir oluyor. Yakın bir zaman da resmi başvuruda bulunmaya gideceğim stok yenilenmezse o zaman gelişmeleri aktarırım. Fiyat garantisi içinde tekrar deneyeceğim şansımı.

Karaca'nın SSD ürettiğini ilk kez duyuyorum. Amazon demek istediniz herhalde ama Amazon bu kadar sıkıntılı bir firma değil sadece bazı konularda sorun yaratabiliyor en azından deneyimlediğim kadarıyla ve nadir oluyor. Yakın bir zaman da resmi başvuruda bulunmaya gideceğim stok yenilenmezse o zaman gelişmeleri aktarırım. Fiyat garantisi içinde tekrar deneyeceğim şansımı.
Hayır, Amazon'un sattığı Karaca marka ürünler için sorun yaşanıyor olabileceği üzerine yorumladım. Arkadaşımın aldığı SSD sadede stokta yok diye 1000 TL hediye çeki aldı. Size hiç yardımcı olmamışlar. Acaba markalara göre mi tavır alınıyor demek istemiştim ama önemli değil. Önemli olan sorununuzun çözülmesi. Umarım halledersiniz.

Uzun uğraşlar sonucu ve ürünün stoğa girmesi sonucu Amazon.com.tr değişimi onayladı lakin şuan hala daha bir kaç sıkıntı yaşıyorum. Yeni ürün geldikten sonra yaşanan olayları yazacağım.

Ana mesaja yaşanan son güncellemeleri yazdım. Umarım bu tür sorunları deneyimlemezsiniz deneyimlerseniz de çözümünüz umarım ki benimkinden kolay olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı