Amazon kutusu açılmamış ürünün para iadesini yapmıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

casrowphantom

Femtopat
Ben Amazon Türkiye'den geçen hafta cuma günü bir güç kaynağı siparişi verdim. Bu güç kaynağı 12.180 lira üzerinden vermiştim. Fakat siparişin üzerinden 24 saat dahi geçmemişken fiyatı 9.999 lira yapıyorlar ve bende düzgün bir üslupla aradaki fiyat farkını iade etmelerini rica ediyorum. Kendileri beni operasyon birimlerinden biri arıyor bende. Tabii ki hiçbir kaygım olmadan telefonu açarken bir anda aradaki fiyat farkı iade edilmeyecek deyip konuyu kapatıp görüşmeyi sonlandırdım. Böyle bir durumu Amazon gibi firmada yaşadığım için hem kaygılı hem de öfkeliydim. Neyse dedik. O zaman ürün gelsin iade ederim. 2 bin lira 2 bin liradır. Parayı sokakta kazanmıyoruz sonuçta dedik. Ürün geldi geldiği gibi kodu alıp MNG Kargo'ya verdim. İade ettim. Dün ürün kendilerine ulaşıyor ve bende bugün son durum hakkında bilgi almak için kendileriyle iletişime geçiyorum. Telefon hatları çalışmıyor. İtopya'nın 50 kişilik sırasına şükrettim resmen. Neyse dedik. Chate bağlandım hanımefendi bana diyor ki 3 gün barkod okuma sürecine tabii tutulacak. Ben diyorum ki parayı alırken direkt alıyorsunuz neden para iade edilirken bu süreç diye soruyorum. Çünkü ortada kutusu açılmamış bir ürün var. İki göz bakışı atsan kapalı kutu olduğunu anlarsın ama bana diyoe. 3 günlük süreye tabii tutulacak. Resmen sırf 10.000 liraya indirimli almayayım diye. 2 bin liralık rezil ettiler. Bundan sonra Amazon Türkiye'den alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Çünkü her geçen gün diğer firmalardan hiçbir farkı kalmıyor. 3 kuruş fazla olsun. Amazon dediğim firmanım bana yaptığı rezillik bu kendileri. Şunu da not olarak eklediler. Artık aradaki fiyat farkını iade etmiyorlarmış. Politikalarını güncellemişler. Şu an ürün gideli 1 gün oldu. Benim hala param yatmıyor. Her geçen gün yeni ürünler zamlanıyor ve ben artık bu durumdan bıktım.

Vatan İtopya Mediamarkt'a resmen hayran kaldım. Normalde son derece Amazon hayranı bir insandım şu an sinirden kafam ısındı. O kadar sinirliyim ki şu anda.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231011_122101_Amazon Shopping.jpg
    Screenshot_20231011_122101_Amazon Shopping.jpg
    63,6 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleyen: Moderatör:
Ürün sen aldıktan sonra indirime girdiyse niye fiyat farkını göndersinler. Ayrıca ürünü kontrol ediyorlar sonra para iadesi onaylanıyor. Ürün iadesi onaylanmazsa ürün sana geri ulaşıyor. Ürün ellerine ulaşır ulaşmaz niye parayı göndersinler. İnsan gibi 3 gün sürecek demişler neye sinirlendin acaba anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıdaki olayda Amazon'un ne suçu olduğunu anlamadım? Ürünü almışmışsın, sonrasında ürün indirime girmiş sen de geri iade etmişsin ve 3 gün beklemişsin. Bu hayatın akışına uygun bir süreç. Yani sen, Amazon firmasının, ürüne indirim yapmak için senin ürünü almanı beklediğini mi iddia ediyorsun? Ben, Amazondan birinin seni takip ettiğini düşünmüyorum. 😜

Bi de aldığın ürün Amazon prime ürünü mü? Ürünü Amazon mu satıyor? Sen prime üyesi misin? Yani bunlar durumunu belirleyici şeyler.

Bence senin bir yerlere kızasın varmış, Amazon denk gelmiş. 🙂

Boş yapmışsın falan diyenler olmuş da Amazon'un indirimden sonra fiyat farkını iade etme politikası var. Belli şartları vardır elbet ama böyle bir uygulama mevcut. Ben de zamanında 150 TL gibi bir iade almıştım. (Bir üst sınır var mı, Prime gerekiyor mu bilmiyorum ama ben Prime üyesiydim). Senin durumunda, satıcının kim olduğu ve varsa şartları karşılayıp karşılamadığın önemli çünkü bu iadeyi Amazon yapıyor, diğer satıcıların pek böyle bir politikası olmuyor.

Ayrıca iade prosedürünün ve süresinin, kutunun açılmış olup olmamasına bağlı olduğunu pek sanmıyorum. Ancak iade için kullanılan kargo firması AGT ise o çok sinir bozucu.

Bir kişi bir firma hakkında bir olay yaşayıp onu çözüyor ama kendi istediği olmadığı için neden "X firmasının rezilliği" diye başlık açıp neden buraya şikayet ediyor? Onu anlayamadım.

Spesifik olarak isim bilmiyorum ama bu tarz şeyler yaşamanız gayet doğal; bu normal değilmiş gibi standart yapılan bir işlemi beklemeyip "X'in rezilliği" diye kızıyorlar bu çok absürt kaçıyor. Bazı şeyler dışında istediğiniz her şey olacak diye bir şey yok. Ki kaldı ki Amazon gibi bir firma kendi satıcısı olduğu şeylerin arkasında tamamen duran bir firma. Bir ürünü aldıysanız sonrasında indirime girerse o fiyat farkını veriyor diye biliyorum.

Ayrıca bu fiyat farkının ödenmesi mecburi değil. İyi niyeti suistimal etmeye gerek yok, hiç kimsenin "şu farkı ödeyin" gibi bir zorunluluğu da yok. Anladığım kadarıyla ürünü falan da iade almışlar zaten. Yani çok absürt olmuş böyle bir konudan şikayet yanmanız. Bu bir değil iki değil; onlarca kişi gereksiz sebeplerle şikayet yanıyor ve bu da çok absürt duruyor. Bir firma istediğinizi, istediğimizi yapmıyor diye rezil olmuyor. Teşekkürler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı