Amazon'dan R9 295X2 Alırken Vergi Ödemek

Calbor

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yurt dışından yani Amazon'dan AMD R9 295x2 alacağım. Oradan alırsam 1700 lira civarında fakat burdan alırsam 4200 lira. Ben dışardan alsam 1700 liraya vergi vs. şeyler öder miyim yoksa pasaporta mı işletmek gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Pasaport işleme olayı sadece telefonlar için geçerlidir. Ayrıca ürünün fiyatı yüksek olduğundan büyük ihtimal gümrüğe takılır ve vergi ödeyip almak durumunda kalırsınız. Eğer alacaksanız özel posta şirketlerinden getirtmemeye çalışın. Bu şirketler gümrükte çok sıkıntı çıkarıyor.

Pasaport işleme olayı sadece telefonlar için geçerlidir. Ayrıca ürünün fiyatı yüksek olduğundan büyük ihtimal gümrüğe takılır ve vergi ödeyip almak durumunda kalırsınız. Eğer alacaksanız özel posta şirketlerinden getirtmemeye çalışın. Bu şirketler gümrükte çok sıkıntı çıkarıyor.
Aynen öyle kardeşim. Yanlış bilgi vermek istemem ama yanılmıyor isem 90$ üzeri olunca vergi biniyor

Resimdeki dekont gibi olan şey XFX R9 295X2'nin alışverişin sonunda ödeyeceğin parayı gösteriyor. Import Fees Deposit denen şeyin olurda gümrüğe takılırsa vergi niyetine depozito olarak alındığını ve eğer gümrüğe takılmazsa bu parayı geri sana ödüyolar diye okumuştum. Ama daha önce hiç Amazondan bişeyler almadım. Eğer alırsan bizi de aydınlat lütfen.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    5,1 KB · Görüntüleme: 665
Amazon dan alışveriş ettigin zaman 100 dolar altını kendı karşılar vergi yükünü üstünü ise alışverisinde sana yansıtır .. alış fiyatı kargo ücreti gümrük parası hepsi içinde gösterir

Yani Amazon o ücreti senden tahsis eder. Ben öyle biliyorum daha önceden alışverişlerim oldu ama 100 $ altıydı ama yuksek sıparıslerde oyle gozıkıyordu dıe bılıyorum.

70€ üstünden vergi alırlar ama, 4200 liralık cihazı 1700 liraya alabiliyorsan. Vergisi ne kadar fazla olabilir ki :) yinede karlı.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı