Çözüldü AMD 2. ekran kartının kullanılmaması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Sencer Üçel

Hectopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, benim bir sorunum var. Ben daha önce hayatımda bir dizüstü bilgisayara sahip olmadım hep masaüstü kullandım elime bir tane dizüstü geçti ve daha önce karşılaşmadığım bir sorunla karşılaştım. İnternette ne kadar araştırsam da konu hakkında bir tane bile faydalı çözüm bulamadım. En son çare de sizlere sormak istedim.

Sorundan bahsedeyim elimde olan bilgisayar ASUS X550'yi modeli yüksek ihtimalle eski bir bilgisayar sistemi. APU içerisinde bulunan işlemci modeli AMD A8-7410 APU with AMD Radeon R5 Graphics 2.20 GHz içerisinde iki adet ekran kartı bulunuyor. Yanlışım yoksa onlar da şunlar 1.AMD Radeon(tm) R5 Graphics 2. AMD Radeon(tm) R5 M320. Oyun oynarken sürekli 1. ekran kartını kullanıyor ve performansı aşırı düşük. 2. ekran kartına geçiş yapmak istiyorum en azından sadece LoL'de 2. ekran kartını kullansın istiyorum ama bir türlü beceremedim. Bunun çözümü nedir? Ne yapmam gerekiyor? Alta bıraktığım ekte LoL’de 1. ekran kartını kullandığını görebilirsiniz hiçbir şekilde 2. ekran kartına elini bile sürmüyor: C

ekran kartı.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Nasıl olduğuna dair bir fikrim yok ama Afterburner'dan ana grafik işlemcisini seçtikten sonra dediğiniz ayarları tek tek uyguladım sonrasında oyuna girişi yaptım en düşük ayarlarla zar zor 40 FPS aldığım oyunda en yüksek grafiklerle 120 civarında FPS gördüm. Görev yöneticisine baktığım zaman R5 M320 ekran kartını %70 oranında kullandığını gördüm sanırım sorun çözüldü ama nasıl olduğunu bilmiyorum.

Geçici bir süreliğineymiş. Ekran kartı kullanımı %50 %70 arası gidip gelirken bir anda 0 oluyor ve oyunda felaket derece de kasıyor.
Tamam, sorun çözülmüş demek. Sizin ve genel olarak bu AMD çift GPU'lu sistem kullanan arkadaşların asıl şikayeti aslında harici kartın kullanılmaması değil. Bugüne kadar binlerce soru cevapladım ve sizin sorununuz giriş seviyesi AMD GPU'dan aşırı bir FPS bekliyor oluşunuz.

GPU zaten vasat, yanında vasat bir A8-7410 APU olunca sistem darboğaza giriyor. Yani harici GPU kullanılıyor ama hem darboğaz var hem de ısınmadan dolayı FPS düşüşü oluyor. Konuyu çözüldü olarak işaretleyeceğim zira ana sorunuz aslında bu.
Bazı oyunlarda ekran kartı kullanımı ayarlar menüsünden seçebiliyorsun. En basit yöntemlerden birisi de AMD Software uygulamasına girip ekran kartı bölümünden ikinci ekran kartını oyunlar için ataman olur. Eğer fazla güç kullanımı seni rahatsız etmeyecekse ve bilgisayarın elverişli ise BIOS üzerinden birinci ekran kartını tamamen devre dışı bırakabilirsin.

BIOS'tan ekran kartını APU olarak değiştirirsen masaüstünde APU kullanacaktır sonra da Denetim Masası'ndan (AMD ekran kartlarında nasıl oluyor bilmiyorum) oyunlarda 2. ekran kartını kullanmasını söylersin.

Var ise, ki sanmıyorum. BIOS'tan APU'yu kapatıp GPU'ya geçebilirsin, yalnız bu işlem MUX switchtir ve sende tam tersi de olabilir. Yani GPU'yu kapatıp APU'yu açmak gibi(laptop güç tasarrufu için GPU'yu kapatıp APU'yu açtırıyor olabilir)
Ek olarak Windows grafik ayarlarından LoL'ün yüksek performans GPU'da çalışmasını ayarlayabilirsin.

Bazı oyunlarda ekran kartı kullanımı ayarlar menüsünden seçebiliyorsun. En basit yöntemlerden birisi de AMD software uygulamasına girip ekran kartı bölümünden ikinci ekran kartını oyunlar için ataman olur. Eğer fazla güç kullanımı seni rahatsız etmeyecekse ve bilgisayarın elverişli ise BIOS üzerinden birinci ekran kartını tamamen devre dışı bırakabilirsin.

Nasıl yapıldığına dair bilgi verebilir misin?

BIOS'tan ekran kartını APU olarak değiştirirsen masaüstünde APU kullanacaktır sonra da Denetim Masası'ndan (AMD ekran kartlarında nasıl oluyor bilmiyorum) oyunlarda 2. ekran kartını kullanmasını söylersin.

BIOS'umda çok az seçenek var.

Attığın ekran görüntüsüne kullanılan kartı görmüyoruz. Belki harici kart 0 numaralı kart. Nereden bilebiliriz?

İkincisi, bu tür cihazlarda MUX olmaz. MUX üst modellerde olur.

Yapman gereken ilk iş Afterburner ile kullanılan GPU’yu öğrenmek olmalı. Bunun için rehberimiz var:

Attığın ekran görüntüsüne kullanılan kartı görmüyoruz. Belki harici kart 0 numaralı kart. Nereden bilebiliriz?

İkincisi, bu tür cihazlarda MUX olmaz. MUX üst modellerde olur.

Yapman gereken ilk iş Afterburner ile kullanılan GPU'yu öğrenmek olmalı. Bunun için rehberimiz var:

Nasıl olduğuna dair bir fikrim yok ama Afterburner'dan ana grafik işlemcisini seçtikten sonra dediğiniz ayarları tek tek uyguladım sonrasında oyuna girişi yaptım en düşük ayarlarla zar zor 40 FPS aldığım oyunda en yüksek grafiklerle 120 civarında FPS gördüm. Görev yöneticisine baktığım zaman R5 M320 ekran kartını %70 oranında kullandığını gördüm sanırım sorun çözüldü ama nasıl olduğunu bilmiyorum.

Geçici bir süreliğineymiş. Ekran kartı kullanımı %50 %70 arası gidip gelirken bir anda 0 oluyor ve oyunda felaket derece de kasıyor.

Selam arkadaşlar, benim bir sorunum var. Ben daha önce hayatımda bir dizüstü bilgisayara sahip olmadım hep masaüstü kullandım elime bir tane dizüstü geçti ve daha önce karşılaşmadığım bir sorunla karşılaştım. İnternette ne kadar araştırsam da konu hakkında bir tane bile faydalı çözüm bulamadım. En son çare de sizlere sormak istedim.

Sorundan bahsedeyim elimde olan bilgisayar ASUS X550'yi modeli yüksek ihtimalle eski bir bilgisayar sistemi. APU içerisinde bulunan işlemci modeli AMD A8-7410 APU with AMD Radeon R5 Graphics 2.20 GHz içerisinde iki adet ekran kartı bulunuyor. Yanlışım yoksa onlar da şunlar 1.AMD Radeon(tm) R5 Graphics 2. AMD Radeon(tm) R5 M320. Oyun oynarken sürekli 1. ekran kartını kullanıyor ve performansı aşırı düşük. 2. ekran kartına geçiş yapmak istiyorum en azından sadece LoL'de 2. ekran kartını kullansın istiyorum ama bir türlü beceremedim. Bunun çözümü nedir? Ne yapmam gerekiyor? Alta bıraktığım ekte LoL’de 1. ekran kartını kullandığını görebilirsiniz hiçbir şekilde 2. ekran kartına elini bile sürmüyor: C

Eki Görüntüle 1531526
O senin işlemcinin GPU'su ve kullanılan ekran kartına göre daha güçsüz. O kullanılmayan ekran kartı ekrana görüntü sağlamak, arka planda video oynatmak gibi işleri yapıyor. Normalde normal ekran kartını kullanması lazım ancak işlemci GPU'sunu kullanıyorsa BIOS'tan MsHybrid'den dGPU'ya alabilirsin.

O senin işlemcinin GPU'su ve kullanılan ekran kartına göre daha güçsüz. O kullanılmayan ekran kartı ekrana görüntü sağlamak, arka planda video oynatmak gibi işleri yapıyor. Normalde normal ekran kartını kullanması lazım ancak işlemci GPU'sunu kullanıyorsa BIOS'tan Mshybrid'den DGPU'ya alabilirsin.

BIOS'umda o kadar az şey var ki böyle bir seçenek de yok. Eski bir bilgisayar sanırsam ondan dolayı bulunmuyor.

Tamam, sorun çözülmüş demek. Sizin ve genel olarak bu AMD çift GPU'lu sistem kullanan arkadaşların asıl şikayeti aslında harici kartın kullanılmaması değil. Bugüne kadar binlerce soru cevapladım ve sizin sorununuz giriş seviyesi AMD GPU'dan aşırı bir FPS bekliyor oluşunuz.

GPU zaten vasat, yanında vasat bir A8-7410 APU olunca sistem darboğaza giriyor. Yani harici GPU kullanılıyor ama hem darboğaz var hem de ısınmadan dolayı FPS düşüşü oluyor. Konuyu çözüldü olarak işaretleyeceğim zira ana sorunuz aslında bu.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı