AMD 5xxx serisi ekran kartı önerirken uyarı olmalı

Şu an driverlarda sorun yok. Önerirken uyarılmaya falan da gerek yok. Dediğiniz olay bundan 4-6 ay önceydi ve o zamanlarda ben önermiyordum ama şu an öneriyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bilmiyorum arkadaşımda var RX 570 normalde güçlü bir kart ama hiç doğru düzgün oyun oynayamıyor her oyunu düşükte oyunuyor 900p'de bu arada drop ve FPS düşüşleri çıldırttı adamı.
RX 500 serisi için değil 5000 için konuşuyorum. 500 serisi şu an alınmaz zaten verdiği performansa nazaran çok güç çekiyor ve bazı sorunları var gibi.

Hiç bir markanın fanboyluğunun yapılmaması gerekiyor kimi zaman görüyorum adam model belirtmeden NVIDIA al sakın AMD alma yazmış, AMD önerenlere NVIDIA kullanıcıları saldırıyor, NVIDIA önerenlere AMD'ciler saldırıyor. Babanızın markası gibi savunmayın. Hangisi mantıklıysa onu önerin. Lakırdının lüzumu yok.

RX 500 serisi için değil 5000 için konuşuyorum. 500 serisi şu an alınmaz zaten verdiği performansa nazaran çok güç çekiyor ve bazı sorunları var gibi.
Hocam demek istediğim AMD kartlarının sorunlu olması yukarıda arkadaşta belirtmiş sorun yaşayan kişileri sonuç olarak Aynı Adrenalin Driver'larını kullanıyorlar.

Bu çökme sorununun kaynağını güç kaynağı olarak görüyorum, ne zaman böyle konu açılsa, o Rampage veya Gamepower olan veyahutta 400W güç kaynağını görüp iç çekiyorum. Sorunu yaşayanlarda genelde hazır sistem alıyorlar. İlginç.

Elbet işin içinde Sapphire'in RX serilerine biraz fazla hız aşırtma yapması da var. RX500 serilerinde sorun olabiliyor fakat RX5xxx serilerinde bu problem görünmüyor.

Ayrıca bu sorun her yerde görünüyor denmesinin sebebi aşırı fazla sorun yaşanması değil, bahsi geçen kartların aşırı fazla satması son zamanlarda. 10 kişiden 2'si sorun yaşayıp şuraya konu açsa - ki zaten ülkede konu açılacak başka düzgün forum yok - konuların hepsi buraya doluşur, sonra efenim AMD sorunlu.

Ayrıca problem kartta değil, sürücüde. Düzeltilebilir bir problem.
NVIDIA'yı da sorunsuz melek gibi görmeyin, onlarda sorun çıkartıyorlar arada.

İnternet'te bulunan tüm bilginin %80 inden fazlasının yanlış olduğuna dair bir araştırma yapılmıştı geçtiğimiz yıllarda, rakamı tam hatırlayamadığım için %80 yazdım. Özellikle forumlarda, maalesef üyeliği olan herkesin yorum yapma hakkı var. Bu yorumu yapan üye 12 yaşında mı, bilgisayardan anlıyor mu, tecrübesi var mı bilmeniz imkansız. Buradaki yorumları yıllardır okurum, bu yorumların çoğu YouTube deki yayıncıları izleyip, onların sözlerini gelip burada satmaya çalışan insanlarla dolu.

Size tavsiyem, forumda cevabın kimden geldiğini bilmediğiniz sürece fazla ciddiye almamanız, unutmayın sallamanın cezası yok buralarda. Ki her şeyden önce yorumları yapan kişinin deneyimi olsa dahi bu deneyimin ne kadar şeffaf olduğunu dahi bilemezsiniz.

Hocam demek istediğim AMD kartlarının sorunlu olması yukarıda arkadaşta belirtmiş sorun yaşayan kişileri sonuç olarak Aynı Adrenalin Driver'larını kullanıyorlar.
Her zaman her kartla ilgili sorun yaşayabilir bir insan hocam. Dediğim gibi eskiden driver sorunu olduğu bariz belliydi ama şu an tek tük görünürde. Daha yeni bir arkadaşa 5700XT Nitro+ aldık mesela 1 haftadır sorunsuz kullanıyor. Bundan daha önce alacak olsa ona 5700XT değil 2060 Super önerirdim ki öneriyordum da forumda. Ama bence şu andan itibaren alınabilir gibi. Mesela ben de 2070S ile 2-3 ay önce driver sorunu yaşadım ondan önce de aldığım 2070 fabrikasyon hatalıydı değişime gitti vs. vs. Demek istediğim biraz şans işi.

İnternet'te bulunan tüm bilginin %80 inden fazlasının yanlış olduğuna dair bir araştırma yapılmıştı geçtiğimiz yıllarda, rakamı tam hatırlayamadığım için %80 yazdım. Özellikle forumlarda, maalesef üyeliği olan herkesin yorum yapma hakkı var. Bu yorumu yapan üye 12 yaşında mı, bilgisayardan anlıyor mu, tecrübesi var mı bilmeniz imkansız. Buradaki yorumları yıllardır okurum, bu yorumların çoğu YouTube deki yayıncıları izleyip, onların sözlerini gelip burada satmaya çalışan insanlarla dolu.

Size tavsiyem, forumda cevabın kimden geldiğini bilmediğiniz sürece fazla ciddiye almamanız, unutmayın sallamanın cezası yok buralarda. Ki her şeyden önce yorumları yapan kişinin deneyimi olsa dahi bu deneyimin ne kadar şeffaf olduğunu dahi bilemezsiniz.
Yani şuan sen ne dedin amd mi nvdia mı? 🤣

Kesinlikle katılıyorum, yazılan her şeye dikkat etmek gerekiyor. Bazen öyle yorumlar görüyorum ki, nasıl böyle rahatça yazabilmelerine şaşırıyorum. O yüzden her yazılana mesafeli yaklaşıp, kendi araştırmamızı da yapmalıyız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı