AMD 6000 serisi ekran kartlarına DX11 optimizasyonu geliyor!

Ben Hunt:Showdown 'da denedim. Bir oyuna girdim 10 dakika oynadım. Afterburner'dan da değerleri takip ettim.

Ortalama aldığım performans 15-20FPS artmış. Fakat oyunun ilk 4 dakikasında sürekli "stutter" sorunu ile karşılaştım. Sonrasında ise çok akıcı bir şekilde oynayabildim.

Yeni oyunlar oynadıkça ekleyeceğim.
Shutter sorununu bende ilk başta ciddi şekilde yaşadım. Bilgisayara restart atınca büyük oranda düzeldi ama hala tam stabil bir driver değil gibi gözüküyor.

Shutter sorununu bende ilk başta ciddi şekilde yaşadım. Bilgisayara restart atınca büyük oranda düzeldi ama hala tam stabil bir driver değil gibi gözüküyor.
Paylaştığımız videodaki tahmin gibi olabilir. Oyuna ilk girdiğimizde "shader"ları yüklemesinden ötürü takılmalar olması gibi.
Ben Hunt:Showdown 'da denedim. Bir oyuna girdim 10 dakika oynadım. Afterburner'dan da değerleri takip ettim.

Ortalama aldığım performans 15-20FPS artmış. Fakat oyunun ilk 4 dakikasında sürekli "stutter" sorunu ile karşılaştım. Sonrasında ise çok akıcı bir şekilde oynayabildim.

Yeni oyunlar oynadıkça ekleyeceğim.
Apex Legends'da denedim. 5-6 dakika oynadım. Takılma sorunu ile karşılaşmadım. Bu oyunda belirli yönlere bakınca ekranda çok şey gözükmesinden dolayı düşük FPS alıyordum. Artık bu durum yok. Ortalama FPS çok fazla değişmemiş.
Paylaştığımız videodaki tahmin gibi olabilir. Oyuna ilk girdiğimizde "shader"ları yüklemesinden ötürü takılmalar olması gibi.

Apex Legends'da denedim. 5-6 dakika oynadım. Takılma sorunu ile karşılaşmadım. Bu oyunda belirli yönlere bakınca ekranda çok şey gözükmesinden dolayı düşük FPS alıyordum. Artık bu durum yok. Ortlama FPS çok fazla değişmemiş.
Bannerlord'da denedim. 600 Kişilik ayarlarda bir değişiklik yok. 1000 Kişilik ayarlarda ise daha iyi çalışıyor, yaklaşık 10 FPS artış oldu.

Apex Legends'da denedim. 5-6 dakika oynadım. Takılma sorunu ile karşılaşmadım. Bu oyunda belirli yönlere bakınca ekranda çok şey gözükmesinden dolayı düşük FPS alıyordum. Artık bu durum yok. Ortalama FPS çok fazla değişmemiş.

Bannerlord'da denedim. 600 Kişilik ayarlarda bir değişiklik yok. 1000 Kişilik ayarlarda ise daha iyi çalışıyor, yaklaşık 10 FPS artış oldu.
Valheim denedim. Bir değişiklik yok. Hala Vulkan'da daha iyi çalışıyor.

Son düzenleme:
Yeni sürücü kurduğunuzda başlangıçta performansın dalgalı olması normal, shader önbelleğini tekrar oluşturduğu için oluyor. Zamanla olması gereken performansı göreceksinizdir.

Bu güncelleme RX 6000 serisinde çok ciddi performans farkı yaratıyor. Bazı kullanıcı yorumlarında gördüğüm kadarıyla eski kartlar için de faydalı olmuş ama bunu doğrulayamıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ek olarak bu sürücü Windows 11 Insider sürücüsü tabanlı (AMD Windows Driver Version - 30.0.21001.3006) dolayısıyla onun birkaç bugını barındırıyor. Test ederken gözden kaçmasın.

Valheim denedim. Bir değişiklik yok. Hala Vulkan'da daha iyi çalışıyor.
Squad oyununu denedim. Değişiklik göremedim.
Rocket League'de 20-30 FPS artış oldu. Fakat 220 civarlarından 250 civarlarına çıkması benim hayatımda bir değişiklik yapmadı :).

@kino, bu konuda bir test yapacak mısın?

Yaparım.Videoda gördüğüm 6600 XT ve God of War testi var. 10 gün önce eski sürücü ile bu testi yapmıştım aynısını yenisiyle de yaparım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yaparım.Videoda gördüğüm 6600 XT ve God of War testi var. 10 gün önce eski sürücü ile bu testi yapmıştım aynısını yenisiyle de yaparım.

Kayıt açtığında FPS düşüşü oluyor mu? %1 veya %0.1 değerlerde?

Bir miktar evet, kaydı ekran kartından alıyor lakin dosya yazımında 3300X görev yaptığında kayıt ile orijinal arasında bir miktar FPS oynuyor. Ciddi rakamlar değil tabii ki.

@kino, bu konuda bir test yapacak mısın?

Eski videonun saf hali elimde olmadığından yeni sürücü ile video kaydı açarak oynadım. Tam aynı yerlerde ekran görüntüsü almaya çalıştım, bende şu anda bu şekilde fark.

Sol eski, sağ yeni;

Screenshot_10-horz.jpg

Screenshot_7-horz.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı