Çözüm AMD boşta maksimum VRAM saat hızı kullanımı

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Öncelikle merhabalar benim de RX 5600XT adlı ekran kartım var ama benim monitörüm 60Hz bir monitör fakat dediğinizin olayların aynısı bende de bir oyun girdiğimde oluyor. Dediğiniz ayarları yaptım fakat ben zamanlama standardını cvt azaltılmış yapınca düzelmedi, GFT yapınca düzeldi neredeyse VRAM hızı 200'lere kadar indi fakat GTA 5 ve GTA 5 tarzı yüksek grafik isteyen oyunları açtığımda yaşanan olayı anlatayım size, oyunun grafik ayarlarından VRAM kullanımını 3GB olarak ayarlıyorum ama AMD'nin programınından baktığımda RAM VRAM kullanımı neredeyse 5GBlere dayanıyor. VRAM hızıda oyundayken 1748'lere tekrar geliyor ama masaüstündeyken böyle bir sorun yok.

arkadaslar bu hatayı alıyorum ne yapmam gerekiyo yardım eder misiniz ?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    21,5 KB · Görüntüleme: 157
Bu sorun 60Hz'den daha yüksek yenileme hızlı monitör kullanan kişilerde sık görünüyor. Boşta yüksek VRAM saat hızı fazla güç tüketimine ve kartın ısınmasına neden oluyor. Bu yüksek VRAM saat hızı kullanımına tam olarak ne sebep oluyor pek bilemiyorum fakat sürücü kaynaklı değil. Merak edenler için kaynak.

Radeon Software örnek görsel;

Çözüm: ayarlar - ekran - özel çözünürlükler - yeni oluştur - zamanlama standardı = cvt azaltılmış tıklama - oluştur.

Sonuç;

Yararlı.

144Hz'den 120Hz'e düşürünce VRAM frekansı düşüyor. İkinci bir monitör bağladığınızda ise yenileme hızı iki mönitörde de düşürülmüş olsa yine maksimuma yakın seviyelere sıçrıyor. Garip bir durum. Madem çalışıyoruz tam verimde çalışalım der gibi :D

Bende bu sorunu yaşamıştım yaşadığım zaman OC deniyordum. WattMan yedim ve sorun düzeldi belki sizde de işe yarar.

Bende 240Hz Var :D 60 Hertz çekiyorum VRAM düşüyor Ama 240Hz olarak kullanmak istiyorum yani RX 6650 XT ekran kartı var şimdi bu sorun çıkartır mı boşta 60 derecelere geliyor otomatik fan çalışıyor 50 derecelere geliyor 60 Hertz çektiğim zaman sıcaklıklarda boşta düşüyor o zaman 40 oluyor ama zararı olur mu yani 240 Hertz monitörü boşuna mı aldık :D

Bende 240Hz Var :D 60 Hertz çekiyorum VRAM düşüyor Ama 240Hz olarak kullanmak istiyorum yani RX 6650 XT ekran kartı var şimdi bu sorun çıkartır mı boşta 60 derecelere geliyor otomatik fan çalışıyor 50 derecelere geliyor 60 Hertz çektiğim zaman sıcaklıklarda boşta düşüyor o zaman 40 oluyor ama zararı olur mu yani 240 Hertz monitörü boşuna mı aldık :D

Bu sorun düzeltildi diye hatırlıyorum. Radeon sürümü nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı