AMD Ekran kartları artık alınır mı ?

Cazzarie

Kilopat
AMD atılımlar yaparak artık ekran kartlarını oyunculara aldırabilir mi acaba ? Örneğin GTX 980 Ti modeline karşılık gelecek AMD tarafından hangi ekran kartı vardır ve hatalarıyla olsun fiyatıyla olsun ne kadar alınır acaba ? Bu zamana kadar Nvidia kullanmışımdır ama AMD alsam mı ki dediğim oldu.

AMD atılımlar yaparak artık ekran kartlarını oyunculara aldırabilir mi acaba ? Örneğin GTX 980 Ti modeline karşılık gelecek AMD tarafından hangi ekran kartı vardır ve hatalarıyla olsun fiyatıyla olsun ne kadar alınır acaba ? Bu zamana kadar Nvidia kullanmışımdır ama AMD alsam mı ki dediğim oldu.

GTX 980 Ti kartın karşılığı, AMD tarafında R9 Fury X dir. Eğer oynadığın oyunlar AMD destekliyse tercihini AMD den yana kullanabilirsin. Dilersen de Haziran da çıkacak olan Polaris mimarili kartları bekleyebilirsin.

Ben GTX970 almayı düşünüyorum ne hikmetse herkes AMD R9 390 ve R9 390x öneriyor. :D Nvidia mimarisini, güncel ve sağlam sürücü desteğini, Shadowplay ve Geforge Experience gibi ve bunca yıllık firmayı her oyunda bile olmayan 10FPS için harcıyorlar. :D Ben nVidia'dan bir çok sebebli vazgeçmek düşüncesinde değilim. Hele hele GTX980 seviyesinde başka kart alma derim. 10 FPS az olsun ama daha stabil olsun ve Nvidia olsun bence. :) Herkesin görüşü kendine ama sırf FPS olarak biraz artısı var diye ben Nvidia'yı harcamam :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru söylersin.
Ben oynadığım oyunların çoğu nVidia destekli olduğu ve G Sync destekli bir monitör kullandığım için tercihimi GTX 980 Ti'dan yana kullandım.

PhysX'in bazı oyunlarda kattığı görsel efektler dışında nvdia'nın şuanda hiç bir artısı yok. Diğer bütün görüntü teknolojilerini ve yazılım desteğini daha az afilli farklı isimler altında AMD'de sağlıyor. İkisini de kullanmış biri olarak ve hali hazırda ikisini de aynı anda kullananları tanımış biri olarak bunu söyleyebilirim. Daha uygun fiyata daha yüksek performanslı R9 390 varken GTX970 gibi 3.5+0.5 VRAM'li, kronik CW sorunlu bir ekran kartının yüzüne bile bakmam ben. Tabi o bütçede PhysX olmazsa olmaz diyenler için yapacak bir şey yok GTX 970 alacaklar ne yazık ki. Ama GTX 980Ti seviyesinde işler değişebilir çok bilgim yok. AMD'nin yazılımı hakkında eskiden yazdığım bir yazıyı paylaşayım görsellerden sürücü yazılımının kabiliyetlerini de görebilirsiniz:

Şu konuya bir açıklık getirmek istiyorum. Ne yazık ki zamanında AMD'nin adı çıkmış ve hala öyle devam ediyor. Bizim insanımız da kulaktan dolma bilgileri araştırmadan, kendisi tecrübe etmeden, kendisi iyi biliyormuş gibi aktarmaya devam ediyor. Bu da bilmeyen insanların yanlış yönlendirilmesine ve yanlış bir fikre sahip olmasına sebep oluyor.

Öncelikle, AMD tarafından bir program olup olmadığını söylemişsiniz, var. Hatta iki tane program var "AMD Radeon Ayarları" (nvdia ayarları gibi) ve "AMD Gaming Envolved" (Geforce Experience gibi) ve bunlar Türkçe ara yüze sahip. AMD Gaming Envolved da Ekran kartınızı en yeni sürümler ile güncel tutmanızı sağlıyor ki daha yeni 4 Şubat 2016' da stabil güncelleme gelmiş, isteyenler için daha sık yayımlanan beta güncellemelerde var. Pc nizdeki oyunları ve uygulamaları otomatik buluyor veya siz ekleyebiliyorsunuz bu sayede oyunlar için optimizasyon yapıyor. PlayTV ile kısayol tuşlarıyla oyun videolarını kaydedebilirsiniz, twitch ile yayın yapabilirsiniz ki bu özellik mikrofon ve kameranızı da destekler. Ve bu şekilde başkaları tarafından da kaydedilmiş oyun videolarını kütüphaneden izleyebilirsiniz. Bu uygulamayı kullanarak kazandığınız puanlarla ödüller kısmından oyunlar hatta yeni ekran kartı bile alma olanağınız var. Diğer özellikleri de görsellerde gözüküyor.

AMD Radeon Ayarları'ndan ise Genel veya uygulama/oyunlara özel ekran kartı ayarları yapmak mümkün. Ekran kartının desteklediği; OpenGL üçlü ara belleğe alma, Shader Cache, Morfolojik Filtreleme vs. gibi optimizasyon teknolojilerini isteğe göre genelde veya uygulamaya özel ayarlayabiliyorsunuz. Hatta Profil Overdrive ile işi daha da ileriye götürüp GPU saati, Güç sınırı, Bellek hızı ve fan hızına her bir uygulama/oyun için ayrı ayrı optimizasyon yapabiliyorsunuz. Video, ekran, Eyefinity sekmelerinden yapacağınız ayarlar ile izleme deneyiminizi geliştirebiliyorsunuz.

Anlayacağınız artık AMD ekran kartlarında yazılım ve driver konusunda nvidia'nın gerisinde değil. Driver sürümleri ve uygulamaları sürekli güncelleniyor. Kendi uygulamaları kullanışlı, pratik, kullanıcı dostu bir arayüze ve Türkçe açıklamalara sahip. Bu da bir bilgi olarak kalsın insanlar yanlış fikir sahibi olmasın....

Eki Görüntüle 141315 Eki Görüntüle 141350 Eki Görüntüle 141335 Eki Görüntüle 141349 Eki Görüntüle 141359 Eki Görüntüle 141360 Eki Görüntüle 141321 Eki Görüntüle 141322 Eki Görüntüle 141323 Eki Görüntüle 141324 Eki Görüntüle 141325 Eki Görüntüle 141326 Eki Görüntüle 141327 Eki Görüntüle 141328

PhysX'in bazı oyunlarda kattığı görsel efektler dışında nvdia'nın şuanda hiç bir artısı yok. Diğer bütün görüntü teknolojilerini ve yazılım desteğini daha az afilli farklı isimler altında AMD'de sağlıyor. İkisini de kullanmış biri olarak ve hali hazırda ikisini de aynı anda kullananları tanımış biri olarak bunu söyleyebilirim. Daha uygun fiyata daha yüksek performanslı R9 390 varken GTX970 gibi 3.5+0.5 VRAM'li, kronik CW sorunlu bir ekran kartının yüzüne bile bakmam ben. Tabi o bütçede PhysX olmazsa olmaz diyenler için yapacak bir şey yok GTX 970 alacaklar ne yazık ki. Ama GTX 980Ti seviyesinde işler değişebilir çok bilgim yok. AMD'nin yazılımı hakkında eskiden yazdığım bir yazıyı paylaşayım görsellerden sürücü yazılımının kabiliyetlerini de görebilirsiniz:

Çok güzel yazmışsın hocam çokta güzel açıklamışsın ama işte insan öyle hemen güvenemiyor. :D Birde işin şu boyutu var ki hali hazırda hala çok daha fazla güç tüketiyor AMD kartlar. Örneğin ben GTX970 almayı planlıyorum 450w ve 80+ güç kaynağı bana yetiyor ama eğer R9 almak istesem güç kaynağını artırmak gerekecek. :D Ayrıca slot olarak daha çok yer kaplıyor bildiğim kadarıyla. Nvidia'nın yılların güvencesi daha ağır basıyor :)

Birde bu söylediğiniz programlar vs yeni şeyler tam stabil çalışıyor mu orasıda meçhul :D

Örneğin ben GTX970 almayı planlıyorum 450w ve 80+ güç kaynağı bana yetiyor
GTX 970, ortalama olarak 1400 TL şu anki Dolar kuru ile. 1200 TL gibi bir rakama R9 390 alıp, ücretsiz alıyormuş gibi bir de PSU'nuzu değiştirebilirsiniz. R9 390 çok daha performanslı bir ekran kartı. GTX 970 alacağıma PSU'um yeterli geliyorsa R9 390X alırım, daha iyi. Tamam belki eski mimari kart, silikon kalitesi arttırılmış R9 290 alıyoruz belki, bol bol beta ve Microsoft tarafından imzalatılmamış sürücüler kuruyoruz ama verdiği performansı yabana atamaz kimse.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı