AMD Ekran kartları artık alınır mı ?

Çok güzel yazmışsın hocam çokta güzel açıklamışsın ama işte insan öyle hemen güvenemiyor. :D Birde işin şu boyutu var ki hali hazırda hala çok daha fazla güç tüketiyor AMD kartlar. Örneğin ben GTX970 almayı planlıyorum 450w ve 80+ güç kaynağı bana yetiyor ama eğer R9 almak istesem güç kaynağını artırmak gerekecek. :D Ayrıca slot olarak daha çok yer kaplıyor bildiğim kadarıyla. Nvidia'nın yılların güvencesi daha ağır basıyor :)

Birde bu söylediğiniz programlar vs yeni şeyler tam stabil çalışıyor mu orasıda meçhul :D
Fanlık da çığır açtın be dostum sanarsın dünyanın en kötü markasından bahsediyorsun AMD derken yıllardır AMD kullanıyorum bir kere keşke demedim AMD fanı da değilim sırada ki kartımı da bütçemi toparlayana kadar Nvidia'dan seçicem bende kolay ulaşılabilir arayüz ve güzel görsel program desteğini seviyorum Nvidia'nın fakat çok kötü bir şey den bahseder gibi aksettir meyin insanları yanlış yönlendirmeyin.

Sanki AMD kartları NVIDIA'dan kötüymüş gibi artık AMD kartlar alınır mı yazılmış. NVIDIA kartlar alınıyorsa, AMD kartlar neden alınmasın ? Siz zaten konunun başlığından kendi tarafınızı belli etmişsiniz.
Bu taraf konusu değil ki, hangisini seçiyorum veya o markanın fanıyım diye bir şey yok. Ben sadece AMD'nin bugün ki performansını merak ettim, bir hayli geliştirdiklerini biliyorum ama ne kadar olduğunu sordum.

Son çıkan Hitman, Tomb Raider, Division ve Far Cry Primal'de performanslara bakarsak şuan 970 yerine 390 almak oldukça mantıklı. Bazı Nvdia fanboyları bu oyunların optimizasyon sıkıntılı olduğunu iddia etse de kardeşim Nvdia performansta öne geçene kadar diğer oyunlar optimize edilmemiş mi demek geliyor insanın içinden. Zaten Nvdia'nın Hairworks gibi eklentilerini açacak ekran kartı 980ti ile sınırlı gibi olunca Nvdia almanın çok cazibesi kalmıyor standart oyuncular için.

@Tsugayu Ellerine sağlık kardeşim bu olayı net bir şekilde açıklamışsın. AMD ekran kartları tabii ki alınır. Son Anka adlı üyenin aşırı Nvidia destekçisi olduğunu düşünüyorum.
@Tsugayu Dostum konuyla alakasız olacak ama sana bir sorum var. İ3 6100 R9 380X'e darboğaz yapıyor mu?

AMD atılımlar yaparak artık ekran kartlarını oyunculara aldırabilir mi acaba ? Örneğin GTX 980 Ti modeline karşılık gelecek AMD tarafından hangi ekran kartı vardır ve hatalarıyla olsun fiyatıyla olsun ne kadar alınır acaba ? Bu zamana kadar Nvidia kullanmışımdır ama AMD alsam mı ki dediğim oldu.
AMD R9 FURY X daha iyi.

Son çıkan Hitman, Tomb Raider, Division ve Far Cry Primal'de performanslara bakarsak şuan 970 yerine 390 almak oldukça mantıklı.
Hemen hemen her oyunda R9 390, GTX 970'i FPS olarak geçiyor zaten. Bu oyunlara bakmaya gerek yok sadece. Ayrıca son gelen güncellemeler ile bu oyunların optimizesi daha da iyileşti.
Nvdia'nın Hairworks gibi eklentilerini açacak ekran kartı 980ti ile sınırlı
Bu yanlış bilgilendirme. Zira FarCry 4 gibi bir oyunda GTX 760 ile de bu teknolojiden fazlasıyla faydalanabiliyorsunuz. Bu teknolojinin optimizesi oldukça başarılı. Evet, R9 390 almak daha mantıklı ama bu mantığınızın ötesine geçip fanlık durumuna dönmesin.

Bu nvdia & AMD işi biraz ios & android işine döndü. İyisi kötüsünden ziyade amaca göre tercih yapılmalı. İkisinin de artıları eksileri ortada - diyemiyorum ne yazık ki
@Tsugayu Ellerine sağlık kardeşim bu olayı net bir şekilde açıklamışsın. AMD ekran kartları tabii ki alınır. Son Anka adlı üyenin aşırı Nvidia destekçisi olduğunu düşünüyorum.
@Tsugayu Dostum konuyla alakasız olacak ama sana bir sorum var. İ3 6100 R9 380X'e darboğaz yapıyor mu?

Hayır, oynadığım oyunlarda ve yaptığım grafik benchmark testlerinde henüz bir darboğaz'la karşılaşmadım. 1080p'de oyun oynamak için bu bütçede i3 6100 ve R9 380X bence şimdilik ideal. i3 6100 ile R9 390'ı 1080p de kullananlar da var, darboğaz olmadığını söylüyorlar. Zaten sınırı da R9 390X'miş çoğu oyunda darboğaz olmuyormuş olanlarda da FPS 60+ oluyormuş, ama onu alan bir i5'de alsın artık :)
Aynı zamanda ekran kartının Dx12 ve Vulkan desteklemesine de güveniyorum. Önümüzdeki yıllarda çıkacak oyunlarda hem physx'deki gibi AMD'ye özel efektler ve daha iyi bir görsel deneyim sunulacak hemde işlemci ve ekran kartına binen yük azalarak, performans artacak ve darboğaz olan işlemciler rahatlayacak. Bakalım bekleyip göreceğiz :) Detaylı bilgi için burayı okumanı tavsiye ederim:
DirectX'in Karşısındaki Yeni Rakip: Vulkan! - Technopat

Vulkan 1.0 nedir, ne işe yarar?

R9 380X için i3 6100 ile i5 6400 arasındaki FPS farkını bu video'dan görebilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı