AMD ekran kartlarında driver sorunu ve WattMan

vbios

Kilopat
Makaleler
4
Herkes AMD ekran kartıların siyah ekran gibi sorunları driver sorunu ile bağdıştırıyor, aslında bu tür durumlar arızadır.

Aslında bu çok yanlış bir algı. Bu tür arızalar kartın donanımı ile alakalıdır. Örneğin çok karşılaşılan görüntünün bozulması ile oluşan WattMan arızası genelde chipset ile alakalı olmaktadır, tabii ki üstünde milyarlarca parça bulunan ekran kartlarında 1 parça sorun çıkarsa bile bu tür sıkıntılar ortaya çıkıyor o yüzden kesin bir şey söyleyemeyiz. Hayatım boyunca RX 580 üstü güçte bir kullanmak nasip olmadı, fakat bu arızanın mantığını biraz biliyorum.

WattMan arızasının çözümü yok mu?

Tabii ki var, eğer kartınızın garantisi yoksa clock hızları düşürebilirsiniz, bu yöntem ile bir ihtimal kartınız oyunlarda çalışabilir. Eğer garantisi varsa bu işlemi uygulamayın ve garantiye gönderin. Sormamamız gereken soru şu ki; bu kartı binlerce kişi bu kartı kullanıyor, onlarda yok fakat neden bende var? Sende var çünkü kartında bir sorun var. Bu kadar basit aslında.

Ekranda dama tahtası AMD kartların favorisidir.

Genelde bu arıza oyuna girerken olur, ve ardından oyunlarda aşırı donma ile karşılaşılır. Bu sorunun birçok nedeni vardır evde ancak macun değişimi ve u. V yapabilirsiniz. Onun dışında ısıtma gibi yöntemler %2 ihtimalle kartınızı eğer chipset ile alakalı bir sorun varsa düzeltir fakat bu ancak 1-2 gün idare edecektir, o yüzden her arızaya ısıtma yapmayınız.

O zaman AMD kartlar sıkıntılı mı yoksa? NVIDIA alalım.

NVIDIA kartlarda bu tür arızalar daha fazla ihtimalle görülür, bu size WattMan olarak gelmez. Oyuna girdiğiniz zaman çizgiler ve artifaching olabilir, bu parçaların chipsetinde 10,000 milyon transistör bulunmakta fabrikada küçük bir hata bile bu tür sorunlara yol açabilir.

Eğer kartınızın garantisi varsa garantiye veriniz, yoksa u. V yaparak kullanabilirsiniz, bazı vakalarda u. V etkili olmadığı görülmüştür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hepsiburada dan 16 Nisan tarihinde Sapphire rx590 Pulse aldım. Daha ilk saatlerde başıma geldi. İade etmek istedim 14 gün olmadan. Hepsiburada' ya cayma hakkımı kullanmak istediğimi söylesem de servis raporu olmadan mümkün olmayacağını söylediler. 30 günün sonunda servisten bir sıkıntı çıkmadı cevabı gelince iade yalan oldu. O zaman tüketici hakem heyetine şikayette bulunmuştum. 2 hafta önce bilirkişi tarafından arandım. Şanslıyım ki kendisi de asus amd rx5700xt kartında da bu sorunu yaşıyormuş direkt halimden anladı. Değişim olacağına dair rapor hazırlandı tebligatın evime ulaşmasını bekliyorum. 4 Arkadaşıma bilgisayar topladım bu süreçte. Kimseye amd kart aldırmıyorum artık.

RX 5600 XT için WHQL 20.11.2 sürümünü kullanıyorum şuana kadar bir sorun almadım hiç. Forumlarda ve kartlarda genel olarak gördüğüm sorun AMD'nin çipsetinden ziyade üretici markanın kartı kusurlu üretmesinden kaynaklanıyor benim çok karşılaştığım çevremde soğuk lehim, mosfet arızası, besleme arızası gibi arızalar gördüm, çözümleri iş bilen birisi için kolay olsa da sorun üretici kaynaklı bence.

Bu yüzden NVIDIA. Sorunsuz sürücüler ve dahası.

Watman hataları sürücü ile alakalı değil mi yani? @vbios
Sürücü sorunu değil, ekran donarsa ve kart işleme geçmezse kart kendini Wattman'e alır.

Düşük bir ihtimalle Wattman driver ile alakalı olabiliyor, fakat bu @BerkayZ87 dediği gibi NVİDİA kartlarda da göz kırpma gibi bir çok arıza olarak görülmekte.

Hepsiburada dan 16 Nisan tarihinde Sapphire rx590 Pulse aldım. Daha ilk saatlerde başıma geldi. İade etmek istedim 14 gün olmadan. Hepsiburada' ya cayma hakkımı kullanmak istediğimi söylesem de servis raporu olmadan mümkün olmayacağını söylediler. 30 günün sonunda servisten bir sıkıntı çıkmadı cevabı gelince iade yalan oldu. O zaman tüketici hakem heyetine şikayette bulunmuştum. 2 hafta önce bilirkişi tarafından arandım. Şanslıyım ki kendisi de asus amd rx5700xt kartında da bu sorunu yaşıyormuş direkt halimden anladı. Değişim olacağına dair rapor hazırlandı tebligatın evime ulaşmasını bekliyorum. 4 Arkadaşıma bilgisayar topladım bu süreçte. Kimseye amd kart aldırmıyorum artık.
Bu sorun NVİDİA'da sana çizgi ve chipset kısa devre olarak gelebilirdi. Bu parçalar kusursuz montaj yapmak zordur, dediğim gibi 10,000 milyon transistör mevcut, bunun yanında 3000'e yakın nano mosfet gibi parçalar var. Bunlar sıkıntı çıkarma olanağı çok yüksek.

Geri
Yukarı