AMD Ekran Kartlarında WattMan Hatası Hâlâ Devam Ediyor mu?

19.6.x versiyonlarından son versiyona kadar herhangi bir çökme veya stutter ile karşılaşmadım. Wattman bildirimi çıkması gereken yerde bile çıkmıyor bazen. Mesela voltajı biraz daha düşürdüğümde oyun crash veriyor ancak Wattman ayarları sıfırlamıyor. Normalde Nvidia kartımın voltajını düşürdüğümde ekran kilitlenir ve birkaç saniye sonra geri gelirdi. Ayarlar da sıfırlanırdı. Sanırım kartım bozuk.

19.6.x versiyonlarından son versiyona kadar herhangi bir çökme veya stutter ile karşılaşmadım. Wattman bildirimi çıkması gereken yerde bile çıkmıyor bazen. Mesela voltajı biraz daha düşürdüğümde oyun crash veriyor ancak Wattman ayarları sıfırlamıyor. Normalde Nvidia kartımın voltajını düşürdüğümde ekran kilitlenir ve birkaç saniye sonra geri gelirdi. Ayarlar da sıfırlanırdı. Sanırım kartım bozuk.

AMD kart alınmaz şuan ne sıfır ne ikinci el hele ki mining olayıda çoğaldı millet içinden geçtiği kartları sorunsuz diye ilana veriyor.

Son güncellemelerle yazılımsal kaynaklı WattMan hatalarının çözüldüğü söyleniyor. DDU ile eski sürücünüzü kaldırıp öyle yeni sürücüyü kurmanızı öneririm.

Oyun DX12 ise donma sorunları oluyor. RAM kullanımı bir anda uçuyor ardından tekrar inişe geçiyor, bunu her DX12'li oyunda gördüm.
Evet ya, ben bu konu üzerine pek takılmamıştım 8 GB RAM yetmiyor diye BF 1'de ama alakası olmadığını fark ettim. RX 570/580 ilk çıktığında stoklarda bulunmamasına rağmen AMD "fanboi"leri "DX 12 yHa o gelsİn oZamAn nVidiA'yı y0k etCek." diyorlardı. Aldığım günden beri bi tane oyunda DX 12'yi açamadım. Gerçi oynadığım oyunların çoğunda DX 12 desteği yok ama olanlarda da açamıyorum. 10 saniyede bir drop giriyor, değişik değişik sorunlar ile baş başa kalıyorum (16 GB RAM de takmıştım, değişmemişti.).

@231981 Son cümlem ironiydi. Ona karşılık yazmamışsındır umarım. Sıfır kartların ne sıkıntısı var? İkinci el kartlar da test edip alınabilir ayrıca. Yazılıma taktıysan her markanın inişli çıkışlı zamanları olur. Yazılım konusunda kusursuz marka yok şimdilik. Nvidia hotfixleri canı sıkıldığı için yayınlamıyor. AMD de aynı şekilde. Sıcaklık da bahane değil. Bu daha çok markaların soğutma tasarımlarıyla alakalı. Yoksa Asus'un giriş seviyesi soğutma modellerini içeren Nvidia kart alıp kolayca 80 derecelere erişebilirsin. Bu AMD düşmanlığının nedeni nedir acaba?

Peki WattMan hatası aldığımız ekran kartına UV yapıldığı takdirde bir çözüme ulaşma şansımız var mı? Asus markalarında çok görülüyor bu sorun sanırım. En azından açılan birçok konuda Asus model ekran kartları göze çarpıyor. Belki de arz-talep durumundan dolayı şikayet oranı da artmış olabilir. Yani markadan markaya bu sorunun çıkma olasılığı nedir? Sapphire, MSI, Gigabyte model ekran kartlarında da aynı sorunlar mevcut mu?

Ben olsam 3 yıl öncesinin mimarisine sahip olan bir kartı almazdım. İnternet üzerinden yapmış olduğum o kadar araştırmaya rağmen uzun süredir RX470 veya RX570 kullanan kimseyi de bulamadım. Yani bu kartlar devamlı kullanılabilecek kartlar değil. Kullanıcılarda genelde RX570 ile bir yılı bile doldurmadan hemen yeni seri kartlara geçiş yapıyor. Reddit, Tom's Hardware gibi siteleri biraz kurcalarsanız zaten insanların hala Wattman sorunu yaşadığı ve oyun sırasında görüntünün gitmesi gibi saçma sorunlar yaşadığı görürsünüz. Ben yerinizde olsam 1660/1660Tİ gibi kartlara yönelirdim.

Bunu Ryzen 5 2600 kullanan birisi olarak söylüyorum. AMD neden bilmiyorum ama neredeyse son 2 yıldır tamamen High-End ekran kartı çıkartmaya yoğunlaşmış durumda. RX Vega, Radeon VII ve RX 5700 bunun örnekleri. İş böyle olunca da GTX 1600 serisine denk olabilecek bir ekran kartı çıkartamadılar ama ben şahsen geçte olsa RX 600 serisi ile buna cevap verecekleri düşünüyorum.

Kitlenme hatası yaşayan arkadaşlar suçu ekran kartında aramayın. Rx570 sahibiyim kitlenme sorunu yaşıyordum wattman hatası alıyordum. Sonra ekran kartını yolladım. Kitlenme hatası yaşayan arkadaşlar ryzen sistem kullanıyordu sorun anakart, RAM ya da işlemcide arasin bir müddet sonra bilgisayar hiç açılmıyor 2 ay kullanabildim 2 aylık bilgisayarı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı