AMD ekran kartlarındaki sorunlar nelerdir?

RX5500 XT kullanıyorum, 2 ay önce satın aldım. 2 aydır hiçbir sorunla karşılaşmadım. Zaten RX serisindeki en sorunsuz kart RX5500 XT'dir kesinlikle. Gönül rahatlığıyla alabilirsin.

Stabilite, kararlılık, güven. 💚
nvidia-logo-square.png.imgw_.960.540.jpg

İlk mesajlarda yaşadığım geçici bir sorunun konusu varmış. Aynı kartın 8 GB kullanıcısı olarak detaylı bir şekilde anlatabilirim. Sapphire Pulse 5500 XT için durumlar nasıl.

4 aydır kullanıyorum, birincisi "Windows Oyun Modu" sanıyorum o sürücü ile alakasız bir sorun yaşatmıştı kapattım çözüldü. İkincisi ise 2 hafta önce formattan sonra ilk kurduğum sürücü siyah ekran verdi. Aynı sürücüyü sadece silip baştan kurmam yetti tamamen çözülmesi için. Bu 4 aylık sürede 0 sorun ile kullanıyorum. Güç tüketimi, ısınma değerleri harika. Nvidia karttan farksız. Ek olarak Her yeni sürücüde SuperPosition benchmark skorlarım ufak ufak artıyor.

Her sürücüde ufak bir puan artışı oluyor bakalım nereye kadar gidecek. Denediğim oyunlarda herhangi bir sorun yok, geçmişteki diğer sürücüler gibi. Sanırım benim 5500 XT 8GB, AMD'nin sorunlarına karşı bağışıklık sahibi. 😄

20.8.1

Eki Görüntüle 631289

20.7.2

Eki Görüntüle 631288

20.5.1

Eki Görüntüle 631293

5500 XT bu seride en sorunsuz model ve stabil şekilde çalışıyor her yeni sürücü ile. 2 üyeden duyduğum bu kartın MSI Gaming X modelinde fanların çok hızlı çalışması gibi bir sorun olmuş bunu da MSI'ın hatasına veya kendi Dragon Center programına bağlıyorum.

Almak istiyorsan AMD tarafında Sapphire Pulse 5500 XT gözün kapalı alabileceğin bir model 10/10 çalışıyor, tabii ki alternatif olarak 1650 Super de alabilirsin o da güzel bir kart. Benim kişisel olarak tek endişem 1650 Super'in kaderinin 1050 Ti gibi olması ve 5500 XT'nin performansını zamanla 570 serisi gibi artırması tabii bu olmayadabilir. Umarım yardımcı olmuştur. 😄

Stabilite, kararlılık, güven. 💚
Eki Görüntüle 638667
1597367389265.png

Kullanmasını bilen için AMD RADEON ♥.
AMD Fanboyu değilim. Bence Nvidia'nın tam boy logosu varsa AMD'ninki de olmalı.
----
Silicon Lottery adlandırılan şekilde sorun yaşayan kişiler olabilir ancak genel olarak sorunsuz kartlardır. Belli başlı markalardan ve ucuz, soğutması zayıf modellerden uzak durun.

AMD kullanıcısıyım, kullandığım ekran kartı ise "RX5700XT XFX THIC III modeli" şu ana kadar herhangi bir problemini görmedim. Tabii alacağın ekran kartına göre değişir ben kendi ekran kartıma ve deneyimlediğim şeylere göre yorum yapıyorum. Eğer AMD ekran kartını sadece alıp driverlerini güncelleyip geçersen bazı problemler çıkabilir ama "undervolt - oc" gibi ayarlarını kendi bilgisayarına göre ayarlarsan çok daha iyi bir performans elde edersin ve hiçbir sorun ortaya çıkmaz. Bu driverlerini güncellediğinde veya oc gibi ayarlara girişmediğinde sorun çıkacağı anlamına gelmez. Ama OC ve Undervolt yapıp ekran kartını kullanmak çok daha iyi bir performans sergilemesini sağlar. İnsanların çoğu AMD sorunlarından bahsetmeleri gerekirken NVIDIA'yı övmüş, konu başlığına uygun olmayan cevaplar. Bence her iki markanında birbirinden farklı yönleri ve kötü-iyi tarafları var.

Son düzenleme:
Nvidia kullanıcısıyım ve AMD tekrar stabil kartlar üretmeye başlayana kadar öyle kalacağım. 5700XT almayı düşünmedim değil fakat açılan konuların ardından vazgeçtim. O riski alamıyorum.

1.5 yildir RX570 ITX kullaniyorum. 800 TL gibi bir fiyata 0 almistim. Isinma sorunum vardi onu da undervolt yaparak duzelttim. Onun disinda hiz yazilim sorunum olmadi ama bundan sonra alirsam en kotu RTX 2060 alacagim.

Geri
Yukarı