AMD Fury, Fury X, R9 390X 3DMark Benchmark Sonuçları Sızdırıldı!

AMD'nin $650 fiyat bandıyla çıkarttığı R9 Fury X, $999 fiyat bandıyla satışa çıkan Titan X ile sıkı bir rekabet içinde. $550 fiyat etiketiyle karşımıza çıkan R9 Fury (X değil) modeli ise $650 civarından satışa çıkan GTX 980Ti'ye yakın bir performans gösteriyor.

Güney Koreli Technopat'ların bulunduğu ITCM.ko.kr'ın test sonuçları şimdilik 3DMark 11 ve 3DMark (2013) ile sınırlı da olsa sonuçlara baktığımız da Fury X'in Titan X'i geçtiğini görüyoruz. Ama 5K ve 8K çözünürlüğe gelince 4GB VRAM tıkanıyor ve Titan X burada 12GB'lık belleği ile bu işlerin üstesinden çok rahatlıkla geliyor.

R9 390X ise GTX980'nin çok gerisinde değil ama önünde de değil. Fiyat olarak Türkiye'de aynı fiyatlara sahip olacağını düşünürsek GTX980 hem az güç tüketmesi hem de DirectX 12'ye verdiği tam destek sayesinde kendini sattırmayı yeni seri 300'ler karşısında da sürdürecek gibi görünüyor.

Detaylı test sonuçları:
160a.jpg
160b.jpg

Kaynak:
Radeon Fury X Outperforms GeForce GTX Titan X, Fury to GTX 980 Ti: 3DMark Bench | techPowerUp
대한민국 최고의 게임, PC 전문 커뮤니티 ITCM

Fury x dışında harika birşey yok zaten. Fiyat olarak ve performans olarak r9 300 serisi istenilen veremedi gibi görünüyor şuan. Fury serisi gaye iyi ama.
390x fiyatı 430-450 dolar gibi bir rakam olacakmış sanırım. Bu da ülkemiz de en az 1700-1800 TL civarlarında olacak demektir(özel soğutmalar için tabi). 8GB bellek koymuşsun tamam güzel, ama 4k testin de 980 nin altında kalıyor. O zaman bu 8GB belleğin hiçbir anlamı kalmadı.
R9 390 da tahminim 970 in altındadır. Henüz testleri yok onun ama.
O kadar ümitlendik 300 serisi Nvidia nın 900 serisinden daha performanslı daha ucuz olacak ve rekabet ortamı oluşacak diye. Hiçbirşey olmayacak Nvidia fiyatlarını aşağı çekmeyecek. Tabi Titanx hariç onun rakibi Fury x çok sağlam. Neyse iyi olur umarım. :)

R9 390 da tahminim 970 in altındadır. Henüz testleri yok onun ama.
O kadar ümitlendik 300 serisi Nvidia nın 900 serisinden daha performanslı daha ucuz olacak ve rekabet ortamı oluşacak diye. Hiçbirşey olmayacak Nvidia fiyatlarını aşağı çekmeyecek. Tabi Titan X hariç onun rakibi Fury X çok sağlam. Neyse iyi olur umarım.
:)
Technopat test edene kadar bunlarla idare edelim. AMD R9 390 ve Nvidia GTX 970 testleri var.
Fiyatlar konusunda belli olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla tam bir hayal kırıklığı oldu bence. Yok R9 390 980'nin, 390x de 980Ti'ın rakibi olacak diyen vardı. Fiyatları aynı olursa 390 yerine 970, 390x yerine de 980 tercih edilir. Nvidia fiyat falan da düşürmez haliyle. Birin de 8gb birinde 3.5 gb bellek var 4K da bile nerdeyse aynı değeri alıyorlar. Hatta bazılarında 4K'da 970 önde.

Ben çok daha iyi sonuçlar bekliyordum. Sistemimi toplarken sırf bu yüzden geçici ekran kartı alıp idare ettim. Ama çıkmaya yakın testler sızdıkca hayal kırıklığı oldu ve 2. el sıfırdan farksız bir 970 aldım. İyiki almışım dedim şunları görünce. 4GB ramini tam kullanamayan 970 8GB ekran kartından 1-2 fps geri kalıyor hatta bazılarında geçiyor. Fiyata bakıyoruz Nvidia 900 serisi ile aynı fiyatlar. Güç tüketimi daha fazla. DX12 desteği tam değil. 12.0 destekliyor. Tüm bunlar varken nasıl satacak bu kartları AMD? Fury serisi tamam harika fakat herkes o fiyatta kart alamaz, sadece o seri ile mi ayakta kalacaksın? Çok umutluydum ben 300 serisinden. Şimdi Nvidia ne fiyat düşürür nede başka birşey. Pascal da hazır. Üretime geçecekler ve 2. nesil HBM ile gelecek. Kendi yazdıklarımı okuyorum Nvidia fan boyluğu olmasın diye ama Fury haricinde birşey göremıyorum oda benı zaten aşıyor. Şuan elin de r9 200 serisi ve GTX 900 serisi olan birinin kartını satıp 300 serisine geçmesi fazlasıyla gereksiz ve zarar olur.

Ben çok daha iyi sonuçlar bekliyordum. Sistemimi toplarken sırf bu yüzden geçici ekran kartı alıp idare ettim. Ama çıkmaya yakın testler sızdıkca hayal kırıklığı oldu ve 2. el sıfırdan farksız bir 970 aldım. İyiki almışım dedim şunları görünce. 4GB ramini tam kullanamayan 970 8GB ekran kartından 1-2 fps geri kalıyor hatta bazılarında geçiyor. Fiyata bakıyoruz Nvidia 900 serisi ile aynı fiyatlar. Güç tüketimi daha fazla. DX12 desteği tam değil. 12.0 destekliyor. Tüm bunlar varken nasıl satacak bu kartları AMD? Fury serisi tamam harika fakat herkes o fiyatta kart alamaz, sadece o seri ile mi ayakta kalacaksın? Çok umutluydum ben 300 serisinden. Şimdi Nvidia ne fiyat düşürür nede başka birşey. Pascal da hazır. Üretime geçecekler ve 2. nesil HBM ile gelecek. Kendi yazdıklarımı okuyorum Nvidia fan boyluğu olmasın diye ama Fury haricinde birşey göremıyorum oda benı zaten aşıyor. Şuan elin de r9 200 serisi ve GTX 900 serisi olan birinin kartını satıp 300 serisine geçmesi fazlasıyla gereksiz ve zarar olur.
Ben de bekleyim dedim. Mis gibi 970 HOF'dan olduk, 1300'e kadar düşmüştü indirim vardı. Artık bir indirimin daha olmasını bekleyeceğim. Fiyatlar denilen gibi gelirse 970 almamak için bir sebep kalmıyor. 390x 970'e yakın fiyata gelirse o zaman düşünmek lazım, 980'nin fiyatı da düşer öyle olursa. Ama hiç de öyle olmayacak gibi 1700-1800'den aşağı gelmez bence 390x.

Ben de bekleyim dedim. Mis gibi 970 HOF'dan olduk, 1300'e kadar düşmüştü indirim vardı. Artık bir indirimin daha olmasını bekleyeceğim. Fiyatlar denilen gibi gelirse 970 almamak için bir sebep kalmıyor. 390x 970'e yakın fiyata gelirse o zaman düşünmek lazım, 980'nin fiyatı da düşer öyle olursa. Ama hiç de öyle olmayacak gibi 1700-1800'den aşağı gelmez bence 390x.
O günün akşamı baktım ben de İnventus' a :D Kesin bir yanlışlık var bu işte dedim. Nitekim etresi gün 1570 TL civarına çıkmış :)

O günün akşamı baktım ben de İnventus' a :D Kesin bir yanlışlık var bu işte dedim. Nitekim etresi gün 1570 TL civarına çıkmış :)
Genel bir indirim vardı aynı anda hem İnventus hem Hepsiburada hem Teknobiyotik'de fiyat öyleydi ama maalesef uzun sürmedi, aslında 1 haftayı da geçti sanırsam. Kaçırdık gül gibi kartı. Neyse sağlık olsun belki bir daha indirim gelir. :)

AMD'nin yeni R9 serisi tahmin ettiğim kadar performanslı olmadı açıkçası. R9 390X'in GTX 980'i pataklamasını beklerdim ben. AMD güzel fiyat politikası yapar sanırım.
Şaka yapıyorsun değil mi? Adamlar öyle kartlar yapmışki 4GB ile Titan X'e meydan okuyor. AMD çok güzel bir atak yaptı. Şunuda unutmamalı ki AMD'nin yaptığı açıklamaya göre Fury X, 980Ti'ye rakip. Bütün kartlar bulunduğu fiyat aralığına göre rakip olurlar. Yani;
  • R9 Fury X ====> GTX 980 Ti
  • R9 Fury =====> GTX 980
  • R9 390 X ====> GTX 970
  • R9 380 =====> GTX 960
  • R9 370 =====> Nvidia tarafında karşılığı yok
  • R9 360 =====> GTX 750 Ti
  • R9 Nano ====> Özel bir seri. O kadar küçük ve güçlü ki yine GTX 970'e rakip olabileceği söyleniyor.
Rakipleri bunlar. Titan X'in cevabını hala R9 295X2 veriyor :) Ha birde R9 395X2 geliyor. Esas vahşi olan o. Nvidia hiç bir zaman f/p olamadı zaten. Tamam güzel performans ama kesinlikle güzel fiyat değil :)

Ya ben anlamıyorum. Yorumu dikkatli okumuyor musunuz? Ben "R9 390 GTX 900'e rakip olamaz" gibi bir cümle kurmadım. Bench tablosunu 1. sayfadan biraz inceler misiniz lütfen? Evet R9 390X, GTX 980'e rakip olabilir ama verdiği performans ortada. Fury ve Fury-X modellerini çok başarılı buluyorum ama R9 390 ve R9 390X beni tatmin etmedi açıkçası. Sen gel 275 watt elektrik çek ama GTX 980'in gerisinde kal.

AMD Fury serisine odaklandi ve iyi iş cikardi. Ama 300 serisini her zaman ki gibi isitip önümüze koyma politikasını yaptı. 390x 1700 1800 TL bandinda olacak vce bu durum pekde iyi değil fiyati 970e yakin olsaydi bak nasıl satardi o kadar 970 gumlerdi direk. 390 a gelirsek fiyati 970 den biraz yukarı olacak gibi duruyor ama performans olarak 970 i tokatlayabilmis değil hatta bazi oyunlarda gerisinde bile kaliyor. Ee nerde şimdi AMD nin fiyat performansi? Fury x tam fiyat performans ama şimdi birileri cikar 8k da Titan x tokatladi fury x derler ama bunu diyeceklere sen daha 4k da oyun oynuyormusun diye sormak gerek.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı