AMD FX 8320 Asus M5A97 R2.0 2603 sistem O.C yapma

BaMeSo

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar arkdaşlar. 2 yıldır overclock ile 4.5GHz'de sistemimi stabil kullanıyordum. Fakat son zamanlarda sürekli yeni ve güçlü oyunlar oynarken Windows 10 mavi ekranına düşüyorum ve 41 (63) hatası ile bilgisayar %100'e kadar sayıp kapanıp yeniden açılıyor. Bu mesele aklımı kurcaladı ve uzun aradan sonra tekrardan AIDA64 testi yapmaya çalıştım. Fakat 2-3 dk sonra "warning hardware failure detected test stopped" diye kırmızılar yanarak test duruyor. İnternetten araştırdım overclock ayarlarında hata olduğunu yazmışlar. Bu yaşadığım problemlerin hepsi herhalde bundan kaynaklı. İşlemci sıvısını yeniledim, voltajlarla aşağı yukarı biraz oynadım, kasayı iyice temizledim, kasada ekstra fanlarım da var ama problem hala devam ediyor. Sizce sorun nedir? Daha stabil ayarları olan varsa paylaşabilir mi?

• Frekans: 200
  • Çarpan: 22.5x
  • Voltaj Tipi: Manuel
  • CPU Manuel Voltaj: 1.450V
  • CPU/NB Manuel Voltaj: 1.243V

Ayarlarım linkteki arkadaş ile aynı;
AMD FX-8320 OC @4.5GHz

Sistem özelliklerim;

• İşletim sürümü : Windows 10 64 Bit
  • Ekran kartı : Msi GTX970 4G
  • İşlemci : AMD FX X8 8320 (overclock ile 4.5 GHz)
  • Anakart : ASUS M5A97 R2.0 AMD 970/SB950
  • RAM : GSKILL Sniper DDR3-1866Mhz CL9 8GB (2x4GB)
  • Kasa : Dark Viper 750W(high power bronze) USB 3.0 MidTower
  • işlemci fanı : Cooler Master Hyper T4
  • Monitör : PHILIPS21.5" 227E4LHAB/00
  • SSD : SAMSUNG250GB 840 EVO SATA 3.0
  • Yedek HDD : 1TB Caviar Black - 2TB Seagate

Bu arada şöyle bir durum oldu. BIOS'a girip reset default yaptım. 3.5GHz'e stabil ayarlara döndüm tamamen. AIDA64 testinde hiç bir sıkıntı çıkmadı. Test sırasında 4.5 GHz'de sıcaklık 71-72 dereceleri görürken şimdi 3.5'da 61'den yukarısını görmedi. Ayrıca 10 DK zor oynadığım ha bire reset atan Battelfield 1 oyununu uzun süre sorunsuz oynayabildim. Sorunum overclock ayarlarında ya da sıcaklıkla ilgili bir problem var gibi duruyor şu anda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her işlemci aynı frekansa çıkamaz, ayrıca hız aşırtma çat diye yapılmaz. Yavaş yavaş frekans arttırın, yetmediği yerde voltajı arttırın. Size yettiği yerde de bırakın.

İşlemci sıvısı derken işlemci macununu kast etmiştim. Voltaj- çarpan dengesini tutturamadığım için size soruyorum.

Ayrıca şöyle bir sıkıntı oldu. O.c' u iptal ettikten sonra, işlemci yüksüz çalışırken inanılmaz cızırtı sesleri çıkartıyor. Yüke bindiğinde ses kesiliyor. Bildiğiniz hdd' nin cızırtılarının daha tiz ve yüksek sesli olduğunu düşünün öyle bir ses. O.c yaptığımda işlemciyi zorlayarak arızaya mı sebep oldum acaba? Ama o.c yapınca ses kesiliyor. İşlemci yüksek devire alıştı heralde :)

Not : Ses fandan geliyodur diyecek arkadaşlar; ses fandan yada hdd'lerden gelmiyor. Direk işlemciden geliyor.

Sorunum devam ediyor. Bu sorunu yaşayan başka birisi varmı?

İşlemciden o.c sonrası, normal değerlere dönünce ses gelmeye başladı. Bu sorunu yaşayan var mı acaba?

Fan dan falan değil hdd çalışma tıkırtısına benzer daha yüksek sesli bir cızırdama geliyor boşta kalınca. İşlem sırasında yük binince ses kesiliyor. Tekrar o.c yaptığımda hiç ses gelmiyor. Hıza alıştı ondan yavaş çalışamıyor sanırsam :D

Anakartın o.c modu var evet. Ama o moda alınca ram değerlerini vs. saçma sapan frekanslara çekiyor. 1866 mhz rami baya düşürerek saçma sapan mhz lere çekiyor.

Var mı bir bilgisi olan?

Otomatik hız aşırtma modlarında RAM frekansları, gecikme değerleri saçma değerlere çekilir genelde. Elle ayarlayın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı