FX-8320 ve Asus M5A97 R2.0 sistemi OC ile 4.2 GHZ'e çıkarma

• Konuyu başlatan Shovery
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 5B
S

Shovery

Ziyaretçi
Merhaba. FX-8320 işlemcim var. Hedefim EN AZINDAN bu işlemciyi 4.2 GHz'ye kadar voltaj vermeden çıkarmaya çalışmak ve hobi olarak benchmark testlerinde İ5 4460 tokatlamak. Sonraki hedefim gereken minimum voltajı vererek 4.6 gibi bir GHz değerine çıkmak. İşlemci soğutucum Cooler Master TPC 812 v2. Termal macunum Arctic Silver 5. Bu hedefte en büyük desteği @BilgisayarKurdu abimden ve değerli OverClock meraklı üyelerden bekliyorum. Biraz araştırma yaptım. İlk olarak @BilgisayarKurdu abimizin rehberine baktım diğer rehberlere göre EPU Power Saving Mode dışında bir ayarı değiştirmediğini gördüm. Farklı bir kaynakta ise birçok ayarın değiştirilmesini tavsiye ediyorlar. Sizce ilk olarak 4.2GHz için bu ayarları değiştirmek gerekli mi? Değiştirirsem stabiliteyi yakalamak konusunda bir avantaj elde eder miyim?
_20141020_232749.JPG
@BilgisayarKurdu
Not: Denemelere Cuma günü başlayacağım. O güne kadar toplayabildiğim kadar bilgi toplamak ve tavsiyelerinizi dinlemek istiyorum. :)
AMD Bulldozer and Piledriver Overclocking Guide - Asus Motherboard

Son düzenleyen: Moderatör:
Listede gördüğün çoğu ayarı BIOS menünde göremezsin bile :) Senin anakartının desteklediği teknolojiler mi acaba?
Frekansı ayarlamak için Manuel Mod'u seçmeyi bile listeye eklersen elbette kabarır o liste.

4GHZ hızına zaten direkt olarak frekans artışı ile çıkılıyor. Güç tasarrufunu kapatıp Turbo Core teknolojisini kapattığınızda iş bitiyor.
4,2'de ise her zaman voltajsız stabilite garantisi veremiyorum, belki olur belki olmaz, deneyeceksin.
Daha sonra 4,4GHZ için CPU ve CPU/NB voltajlarında artışa gidilir ve yüksek olasılıkla 4,4GHZ'ye de stabil bir biçimde çıkarsın.

Artık bu seviyeden sonra işin içine anakart ve hatta bellekler bile girer. Anakarta voltaj vermen bile gerekebilir.
4,6'nın stabilite garantisini vermem sana, bu seviyeden sonra zorlanmaya başlarlar.

4,6GHZ için 1,31 CPU/NB voltajı - 1,44 V-CORE voltajı vermeniz icap edecektir.

Evet biraz geç oldu ama kusura bakma değerleri atıyorum. (Cpu Volt. Değeri 1.52500 V oldu.)

knmqMyV.png

LvVMcDk.png

GoUVDg6.png

Evet biliyorum 6 dk stability test bişey belli etmez. Bu yüzden 2 saat kadar oyundur render dır cpu yu %90- 100 arası yoran şeyler yaptım. Umarım yardımcı olurum. :)

(Boşta 53 derece.)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı