AMD FX 8350 ve RX 580 Sistem Anlık Takılmalar

Ibrahimm58

Decapat
İşletim sistemim:
  • 8 GB RAM 1600 MHZ OC 1866
  • AMD FX 8350 4.0 GHZ
  • AMD RX 580
  • 750 Watt
  • Asus MD 65
  • 550 yazma / 500 okuma (SSD)
  • 2 TB 7200RPM (HDD)

Sistemim yukarıda gördüğünüz gibidir. Son zamanlarda bir sorun var. Montaj ve render esnasında bilgisayarımda aşırı derecede takılmalar mevcut. Sadece video düzenleme kısmı da değil, artık diğer işlerimi de yapamıyorum. Örneğin; herhangi bir program veya bilgisayar içerisinde dolaşmaya çalışsam bile 1-2 saniyelik takılmalar oluyor. Oyun oynadığım zaman bile böyle. 1-2 saniye sürüyor ve kaynağını bir türlü bulamıyorum.

Sizce nerede hata yapıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'i yarın halledebilirim. Peki başka bir eksiklik olabilir mi sizce? Bir de şunu söyliyeyim, ekran kartı hariç diğer parçalar 1-2 yıllık. Acaba bilgisayar üzerinden başka ayarlar yapmam gerekli mi?
Örneğin BIOS ayarı veya sistem üzerinden yapabileceğim ayarlar?
Yoksa sadece 8 GB RAM alsam bu sorundan kurtulur muyum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben RAM i BIOS tan 3000mhz ye sabitlemiştim sende aldığın ramlere aynısını yapabilirsin, bence 2400 MHZ RAM bile alsan 16GB olsun bütçe varsa tabi.

Hocam yüksek ihtimal RAM çünkü MHZ değerleride düşük ve 8GB, bende de arada aynı sorunlar oluyor ekstra 8 GB RAM almayı düşünüyorum.
Dostum aldıktan sonra net olduğunu söylemen daha iyi olacaktır. Sen +8 al ekle sisteme, fps drop giderse sistemi detaylarıyla aktarırsın bizlere.
İşletim sistemim:
  • 8 GB RAM 1600 MHZ OC 1866
  • AMD FX 8350 4.0 GHZ
  • AMD RX 580
  • 750 Watt
  • Asus MD 65
  • 550 yazma / 500 okuma (SSD)
  • 2 TB 7200RPM (HDD)

Sistemim yukarıda gördüğünüz gibidir. Son zamanlarda bir sorun var. Montaj ve render esnasında bilgisayarımda aşırı derecede takılmalar mevcut. Sadece video düzenleme kısmı da değil, artık diğer işlerimi de yapamıyorum. Örneğin; herhangi bir program veya bilgisayar içerisinde dolaşmaya çalışsam bile 1-2 saniyelik takılmalar oluyor. Oyun oynadığım zaman bile böyle. 1-2 saniye sürüyor ve kaynağını bir türlü bulamıyorum.

Sizce nerede hata yapıyorum?
Bir ihtimal hard diskten kaynaklıdır hocam. Bilgisayarı sıfırlayabilirsiniz, kar etmezse Microsoft'un sitesinden orijinal iso indirerek işletim sisteminden kaynaklı bir aksaklıksa giderebilirsin.
Onun da haricinde bende de aynı işlemci var ve benzeri bir durum söz konusu, lakin bende sadece oyunlarda yapıyor onu nadir de olsa. Dar boğaz kaynaklı olduğunu zannediyorum.

Ya bırakın 8GB belleklerin günahını almayın artık. 8GB bellek ile en yüksek ayarlarda takılmadan açmadığım oyun yok. Renderlayamadığım video yok.
-Windows 10 Sürüm 1809 ise,
-HDD/SSD ömrünü dolduruyor ise
bu sorunlar oluşabilir.
Ha birde işlemcin Bulldozer mimarili FX işlemci. Onlarında verimsiz ve yetersiz olduğunu unutma. Ve buna rağmen aşırı güç tüketiyorlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı