AMD işlemcisinin stok soğutucuya yapışması

Yusuf06010

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle iyi günler dilerim. Ben meraklı bir insanım ve bilgisayarlara ilgiliyim masaüstü bilgisayar satın aldım, işlemcinin nasıl göründüğünü çok merak ediyordum. Stok soğutucuyu söktüm ve stok soğutucuyu çıkartınca işlemcinin stok soğutucuya yapıştığını gördüm ve yerine takamayacağım için üzüldüm. Birkaç video gördüm internette saç kurutma makinesiyle ayırıyorlardı. Sizce ben de öyle yapsam başarılı olur muyum? Çünkü bilgisayarcıya götürecek zamanım yok ve beklemek istemiyorum. Fikirleriniz benim için çok önemli. İşlemci: Ryzen 5 3600X.

Arkadaşlar öncelikle iyi günler dilerim. Ben meraklı bir insanım ve bilgisayarlara ilgiliyim masaüstü bilgisayar satın aldım, işlemcinin nasıl göründüğünü çok merak ediyordum. Stok soğutucuyu söktüm ve stok soğutucuyu çıkartınca işlemcinin stok soğutucuya yapıştığını gördüm ve yerine takamayacağım için üzüldüm. Birkaç video gördüm internette saç kurutma makinesiyle ayırıyorlardı. Sizce ben de öyle yapsam başarılı olur muyum? Çünkü bilgisayarcıya götürecek zamanım yok ve beklemek istemiyorum. Fikirleriniz benim için çok önemli. İşlemci: Ryzen 5 3600X.
Ben bıçakla kanırtarak çıkarmıştım. IHS ve soğutucu blok biraz çiziliyor ama en güvenilir yöntem bu bence.

İşlemciyi önce yüksek sıcaklığa maruz bırakın. Bu bir oyun sayesinde de olabilir, stres testi sayesinde de. Ardından hızlıca (işlemci soğumadan) çıkartın.

Yukarıda verdiğim bilgi işlemci anakartınıza takılı olduğunu düşünerek verdiğim bir bilgi idi. Sizin durumunuza bir yorumum yok maalesef.

Son düzenleme:
Hafif ileriye çekerek çıkarırsanız rahatça çıkar fakat çok sert davranmayın, aksi takdirde işlemciyi zorlayıp pinleri yamultabilirsiniz.

Saç kurutma makinesinin sıcak modu var ise sıcak modu ile tut üstüne sonra sağa sola yavaş yavaş oynatarak çıkarırsın zarar vermeden.

hocam yukarıdaki arkadaşların dediği gibi bir şekilde ısınsın işlemci (stres testi, oyun, benchmark vs) ama asla hızlıca ÇIKARTMAYIN... sağa sola hafif döndürüp yüklenmeden soğutucuyu ayırmaya çalışın biraz kendinize çekerek. hafif hafif. intel işlemci olsa pinler anakartta olduğu için bir nebze sorun olmazdı ama aniden çekerseniz ve macun çözülmemişse pinleri yamultmanız işten bile değil. çalıştığım mağazada yeni başlayan oemcilerin düştüğü bir hata sadece uyarayım. belki herkeste yaşanmaz ama şansa bırakmamak lazım parçalar çok pahalı malum...

Yeni konular

Geri
Yukarı