AMD Phenom X6 1090T Overclock yapma

Strosferus13

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Gigabyte 890GPA-UD3H anakart ile 1090T X6'yı Overclock için uğraşıyorum. İlk denemelerimde çarpanı x19 yaptım frekans 3.8 voltaj 1.5 Crysis 3 yarım saat oynadım sonrasında kırmızı ekran verdi ve öylece kaldı garipte bir ses çıkarıyordu parazit gibi reset attım. Şimdi ne yapmam gerekiyor? Bazı forumlarda bakıyorum HT ve Bus frekansı ile filan oynuyorlar buna ne gerek var anlamıyorum. Zaten kilidi açık işlemci. Varsayılan oto değerleri:

3.2 GHz
1.425 v

Şimdi voltajı bi tık daha arttırayım diyorum ama korkuyorum da bir şey olacak diye. Oyunda ısı 45 derecede ne önerirsiniz?

Overclock'dan anlayan kimse yok mu?

Arkadaşlar lütfen bilen biri yardımcı olsun bios ekran görüntüsünü bu şekilde kaydedip çıkacağım
Overclock yapmadan önce "core performance boost" kapatmıştım 3.8 mhz 1.525v stabil şimdi performans boost enable yapmak istiyorum birşey olur mu?
Aidata64 programında çekirdek frekansları ve voltajları hiç değişmiyor önce azalıp çoğalıyordu şimdi tam değer veriyor bunu nasıl oto yapabilirim?

Forumda kimse yok mu?

Oyundaki ısıdan ziyade Overclock ayarlarını yaptıktan sonra Prime95 programı ile en az yarım saat test edin. Sorunsuz bir şekilde test devam ederse ilk önce çarpanı arttırın, bir süre sonra voltaj yetmeyeceği için bahsettiğiniz gibi oyunlarda donma sorunları yaşarsınız. Bu seferde +50 voltaj verip tekrar Prim95 testi yaparak sıcaklıkları kontrol edin.

Çarpan arttırmanın sonucu, yetersiz voltajdan dolayı bilgisayar kapaması ve mavi ekranlar olur.

Voltajın arttırmanın sonucu, ısının yükselmesi ve işlemcinin ömrünün kısalması.

Dikkat etmeniz gereken şey voltajı birden normal değerinin +200 +300 yapmamanız. Eğer böyle yaparsanız dengesiz voltaj, işlemci dahil diğer bilgisayar parçalarına zarar verebilir.

Oyundaki ısıdan ziyade Overclock ayarlarını yaptıktan sonra Prime95 programı ile en az yarım saat test edin. Sorunsuz bir şekilde test devam ederse ilk önce çarpanı arttırın, bir süre sonra voltaj yetmeyeceği için bahsettiğiniz gibi oyunlarda donma sorunları yaşarsınız. Bu seferde +50 voltaj verip tekrar Prim95 testi yaparak sıcaklıkları kontrol edin.

Çarpan arttırmanın sonucu, yetersiz voltajdan dolayı bilgisayar kapaması ve mavi ekranlar olur.

Voltajın arttırmanın sonucu, ısının yükselmesi ve işlemcinin ömrünün kısalması.

Dikkat etmeniz gereken şey voltajı birden normal değerinin +200 +300 yapmamanız. Eğer böyle yaparsanız dengesiz voltaj, işlemci dahil diğer bilgisayar parçalarına zarar verebilir.

Şimdi şöyle bir problemlem var benim anakart 4+1 Phase vrm tasarımına sahip dolayısıyla malesef overclock etmekte sıkıntı yaşıyorum 3.8GHz çıktığımda stabilite ancak 1.525v ile sağlayabilidim extra voltajla başlıyorum bu işe frekansdan çok voltaj attırdım daha fazla da vermek istemiyorum dediğiniz gibi bir tarafı yakabilirim fan vantilatör gibi dönüyor 3.8 de
Bu işlemciye 350 tl para verip aldım amacım overclock edip kullanmaktı üzerine Akasa venom soğutucu da var ama gelin görün ki anakart tüm bu planlarımı berbat etti zamanında alırken dikkat etmedim bu 4+1 phase başıma bela açacağını biliyordum

Yani yeni ddr 3 tabanlı overclocka uygun anakart almayı bile düşünüyorum msi 970 gaming mesela hiç olmazsa otomatik overclock var 6+2 phase ile overclock için uygun ama dd4 ler bile yavaş yavaş miadını doldururken değer mi bilmiyorum

Şimdi şöyle bir problemlem var benim anakart 4+1 Phase vrm tasarımına sahip dolayısıyla malesef overclock etmekte sıkıntı yaşıyorum 3.8GHz çıktığımda stabilite ancak 1.525v ile sağlayabilidim extra voltajla başlıyorum bu işe frekansdan çok voltaj attırdım
Bu işlemciye 350 tl para verip aldım amacım overclock edip kullanmaktı üzerine Akasa venom soğutucu da var ama gelin görün ki anakart tüm bu planlarımı berbat etti zamanında alırken dikkat etmedim bu 4+1 phase başıma bela açacağını biliyordum

Yani yeni ddr 3 tabanlı overclocka uygun anakart almayı bile düşünüyorum msi 970 gaming mesela hiç olmazsa otomatik overclock var ama dd4 ler bile yavaş yavaş miadını doldururken değer mi bilmiyorum
Overclock yapsanız bile çok muazzam bir performans artışı olmuyor aslında. Ben de zamanında FX-6100 ile çok çektim. Aldığım Anakart hem işlemciden daha fazla ısınıyordu hemde ne kadar uğraşırsam uğraşayım bir türlü stabil bir şekilde Overclock yapamıyordum.

Bence DDR4 sisteme geçmedikten sonra ekstradan bir masraf yapmayın şimdilik. 1.5 voltaj verdiğinizde sıcaklıklar ne durumda oluyor? Aslında 1.6'ya yaklaşmak pek iyi değil ancak sıcaklıkta aşırı bir yükselme yoksa 4 GHZ için 1.55 civarı denenebilir.

Overclock yapsanız bile çok muazzam bir performans artışı olmuyor aslında. Ben de zamanında FX-6100 ile çok çektim. Aldığım Anakart hem işlemciden daha fazla ısınıyordu hemde ne kadar uğraşırsam uğraşayım bir türlü stabil bir şekilde Overclock yapamıyordum.

Bence DDR4 sisteme geçmedikten sonra ekstradan bir masraf yapmayın şimdilik. 1.5 voltaj verdiğinizde sıcaklıklar ne durumda oluyor? Aslında 1.6'ya yaklaşmak pek iyi değil ancak sıcaklıkta aşırı bir yükselme yoksa 4 GHZ için 1.55 civarı denenebilir.
Hocam 3.8 GHz 1.525v da crysis 3 de sıcaklık 60 dereceyi gördü
Yanlız anladığım birşey var aidata64 de işlemci voltaj ve frekans değerlerini takip ettiğimde hep tam güç veriyor çarpan,frekans ve voltaj oto azalıp artmıyor, masaüstünde hiç kullanmasam bile değerle değişmiyor
Bundan önceki athlon x3 435 i bus frekansı üzerinden overclock ettiğimde voltaj ve frekans yüke göre değişiyordu şimdi onda da çarpan kilidi vardı
Yüke göre otomatik azalıp artması gerekmiyor mu?
Bu şekilde full değerlerle zaten overclock yapmam

Hocam 3.8 GHz 1.525v da crysis 3 de sıcaklık 60 dereceyi gördü
Yanlız anladığım birşey var aidata64 de işlemci voltaj ve frekans değerlerini takip ettiğimde hep tam güç veriyor çarpan oto azalıp artmıyor, masaüstünde hiç kullanmasam bile değerle değişmiyor
Bundan önceki athlon x3 435 i bus frekansı üzerinden overclock ettiğimde voltaj ve frekans yüke göre değişiyordu şimdi onda da çarpan kilidi vardı
Yüke göre otomatik azalıp artması gerekmiyor mu?
Bu şekilde full değerlerle zaten overclock yapmam
İşlemci çarpanının sürekli en yüksekte çalışmasının sebebi Anakarttan kapattığınız ayarlardan kaynaklanıyor. Ben 990XA Anakartım ile kapatamadığım için Overclock yapmaya çalıştığımda işlemcinin çarpanı sürekli düşüyordu, stabilite sağlanmıyordu.

Otomatik Overclock dışında onları kapatmadan zaten Overclock yapamıyorsunuz.

Bence 60 derece çok yüksek bir sıcaklık değil hatta iyi bir sıcaklık değeri. Voltajı biraz daha arttırarak 4 GHZ'yi deneyin bence ama Prime95 ile test edin. İşlemcinin gerçekten sorunsuz çalışıp çalışmadığı o testte belli olur.

İşlemci çarpanının sürekli en yüksekte çalışmasının sebebi Anakarttan kapattığınız ayarlardan kaynaklanıyor. Ben 990XA Anakartım ile kapatamadığım için Overclock yapmaya çalıştığımda işlemcinin çarpanı sürekli düşüyordu, stabilite sağlanmıyordu.

Otomatik Overclock dışında onları kapatmadan zaten Overclock yapamıyorsunuz.

Bence 60 derece çok yüksek bir sıcaklık değil hatta iyi bir sıcaklık değeri. Voltajı biraz daha arttırarak 4 GHZ'yi deneyin bence ama Prime95 ile test edin. İşlemcinin gerçekten sorunsuz çalışıp çalışmadığı o testte belli olur.
Teşekkür ederim peki bu otomatik overclock nedir, nasıl birşeydir çok merak ediyorum msi genie 4 ile tek tıkla sorunsuz overclock oluyor diyorlar zamanında msi anakart almadığım için şimdi kafamı taşlara vuruyorum
40 tane değer var hangi biri ile oynayacağımı bilmiyorum zaten bu işlemci black Edition sadece çarpanlar ve voltajla oynayarak overclock edilebiliyor ama bazıları var buna rağmen bu işlemcide kuzey köprüsü filan artırıyorlar anlamak mümkün değil
Zaten işin içine o değerler girerse baştan bırakırım overclock işini

Teşekkür ederim peki bu otomatik overclock nedir, nasıl birşeydir çok merak ediyorum msi genie 4 ile tek tıkla sorunsuz overclock oluyor diyorlar zamanında msi anakart almadığım için şimdi kafamı taşlara vuruyorum
40 tane değer var hangi biri ile oynayacağımı bilmiyorum zaten bu işlemci black Edition sadece çarpanlar ve voltajla oynayarak overclock edilebiliyor ama bazıları var buna rağmen bu işlemcide kuzey köprüsü filan artırıyorlar anlamak mümkün değil
Zaten işin içine o değerler girerse baştan bırakırım overclock işini
Otomatik Overclock aslında basit bir şey. İşlemciye göre çok ufak bir miktar Overclock yapıyor. Mesela işlemcinin normal hızı 3.8 ise bunu 4 GHZ filan yapıyor. Bana kalırsa sadece görüntü, performansa olan etkisi hissedilmeyecek derecede. En azından 0.5 GHZ'lik bir artış olması lazım ki aradaki fark anlaşılsın.

Siz şimdilik dediğim değerleri bir deneyin. Ben 3.6'dan 4.4'a çıktığımda yaklaşık %15 civarı bir performans artışı yakalamıştım. Siz hangi işlemler için Overclock yapıyorsunuz?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı