AMD R5 5600X için sıvı soğutma önerisi

semercim

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler. Sıvı soğutucu kasanın üst kısmına (240ML ) takmayı düşünüyorum. 360 ML olursa öne de takabilirim. Teşekkürler.

Düşündüğüm sıvı soğurtucular:
MSI MPG CoreLiquid K360 ARGB işlemci sıvı soğutucu.
Arctic Liquid Freezer II 240 sıvı soğutma.
Corsair iCUE H100i Elite Capellix CW-9060046-WW 240 sıvı soğutucu.

Anakart: MSI B450 Tomahawk Max AMD b450.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X ( stok fan )
Ekran kartı: MSI NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti Gaming X LHR 8 GB GDDR6 256 bit ekran kartı.
RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance Pro RGB siyah 3600MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
SSD: Samsung 980 1TB 3500MB/-3000MB/s M.2 NVMe SSD MZ-V8V1t0bw
Kasa: Corsair iCUE 4000X RGB tempered glass siyah mid Tower kasa.
Power: Corsair RM750 CP-9020195-EU 750W Power Supply.

Son düzenleyen: Moderatör:
Baya kullanışlı 18 dereceli odada 55 dereceyi geçmiyordu şimdi normal 25 derece falan oda 60 derece iyi yani
ama radyatör biraz büyük fanlarla beraber yanlış hatırlamıyorsam 65mm fansız 40mm gibi bir şeydi

Aklıma takılan 2 soru var. İlk olarak 360'lık radyatörü öne takmak durumundayım. Bu sebepten, radyatörden çıkan sıcak hava kasanın içine girmekte sizce ekran kartı vs. sıcaklık degereleri ne derece artar?
Diğer sorum ise anakartta ARGB 3 pinli ğirişi yok diye biliyorum ara aparat ile kullanabilir miyim?

Aklıma takılan 2 soru var. İlk olarak 360'lık radyatörü öne takmak durumundayım. Bu sebepten, radyatörden çıkan sıcak hava kasanın içine girmekte sizce ekran kartı vs. sıcaklık degereleri ne derece artar?
Diğer sorum ise anakartta ARGB 3 pinli ğirişi yok diye biliyorum ara aparat ile kullanabilir miyim?
Attığım ürünün içerisinde kontrolcü var PSU'daki SATA'ya bağlıyorsun.

[
Ben a rgb modelini kullanmıyorum ben aldığımda biraz daha pahalıydı normal rgb kullanıyorum aralarındaki tek fark aynı anda farklı ışıklar verebiliyor olması normalini tercih edebilirisn. Ön tarafa konumlandırmayı düşünüyorasan zaten fanlar monte bir şekilde geliyor çıkartma şansın pek yok çünkü kabloları kısa ve demek istediğin fanlar ön tarafa radyatör de kasanın içinde o şekilde monte edemiyorsun malesef ama zaten o şekil monte etmen doğru değil diye biliyorum diğer türlü fanlar kasanın içinde ön tarafa havayı üfleyecek şekilde olursa çok bir değişiklik olmayacak aynı üst kısma monte etmişsin gibi sadece ön taraftan sıcak havayı atacak diğer fanları mesela üst kısma koyacağın fanların dışardan hava alacak şekilde konumlandırırsan daha iyi olabilir ama çok önemli değil dediğim gibi çok serin çalışıyor ve benim kasamda sadece egzoz fan var ön taraf boş ucuza bulursam alcam ama :D

360mm H150I Elite Capellix kullanıyorum. Mükkemmel bir soğutucu fakat pompa sesinin biraz rahatsız etmesi mümkün. Çok sessiz bir soğutucu diyemem. Fakat kullandıkça alışıyorsunuz.

MSI MAG 360R ARGB genelde tavsiye edilen bir soğutucu. Şu an İtopya'da büyük indirimde. 1.250 TL'den satılıyor. Sessiz çalıştığı söyleniyor.

MSI K360 tercih etmem açıkçası. O fiyat aralığına çıkınca daha iyileri var. Mesela benim kullandığım Amazon TR'de 1.920 TL civarındaydı. Corsair'ın bu sektörde ne kadar iyi olduğu bilindik bir şey. 5 yıl garantilerinin olması da artısı.

NZXT modellerine bakabilirsiniz ama onlar da sesli çalışır. Arctic Freezer'da sesli çalışıyor diye biliyorum. Ben sıvı soğutmaları önce gürültülerine göre değerlendiriyorum. Sizin için durum farklı olabilir tabii. Yoksa bahsi geçen soğutmaların hepsi işinizi görür. Performans olarak üzmezler. Garanti koşullarına önem göstermeniz lazım. Sıvı soğutmalar bozulmaya meyilli parçalar.

Yeni konular

Geri
Yukarı