AMD R9 280X Oyunlarda Sistemi Donması

DivineCougar

Kilopat
Yer
Kırklareli/Lüleburgaz
Daha fazla  
Meslek
Tarih Öğretmeni / Web Design
Merhabalar arkadaşlar, şöyle bir sorunum var. Bilgisayarımı açtığımda Numlock yanık olarak açılıyor. Bilgisayarım sistemi yoran oyunlara girdiğimde görüntüyü kesip kilitleniyor. Daha sonra tekrar başlattığımda bilgisayarımı. Numlock kapalı olarak açılıyor. Fakat bundan sonra istediğim oyuna girip çıkayım herhangi bir donma yapmıyor. Nasıl bir çelişkidir anlamadım. Sebebi ne olabilir bunun? Donduktan sonra ekran görüntüsünü attım bakarsınız.

Sistem özelliklerim şöyle:
  • Anakart: Asus A68hm-Plus Fm2+
  • İşlemci: AMD A10-7890k
  • RAM: 2x 8 GB Kingston HyperX 2400MHz (Toplamda 16GB)
  • Ekran Kartı: AMD R9 280x Dual-X 3 GB
  • PSU: EVGA G2 850W 80+ Gold
  • 120 GB SSD ve 750 GB HDD bağlı.
  • Ayrıca sıvı soğutma mevcut sistemde.
Kasanın soğutmasında da sıkıntı yok kasa gayet serin durumda.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Screenshot:
27042896_10156062833819641_1436321323_n.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanmış olduğunuz ekran kartın Asus modelini kullanıyorum. Aynı problemleri kartı aldığımdan beri yani yıllardır yaşıyorum.( kart ilk çıktığında almıştım. )
MSI Afterburner kullanarak veya AMD Radeon settings üzerinden Memory Clock ve Core Clock değerlerini 20 birim aşağı çekerek bu sorunu çözdüm. Fakat bir süre sonra bu mavi ekrana döndü artık mavi ekran alıyordum bu sorun ile de son 1.5 yıldır uğraşmaktayım işe yarar bir çözüm olabileceğini düşündüğüm bir şey buldum.
Kartın üreticileri bu kartlar için BIOS güncellemeleri yayınlamışlar 280X modellerinin çoğu sorunlu olduğu için bütün üreticiler yayınlamıştır diye düşünüyorum. Kendim şehir dışında olduğum için henüz deneme şansım olmadı.

TechPowerUp

Yukarıda ki siteden kart bilgilerinizi girdikten sonra ( Doğru üreticiyi seçtiğinizden ve kartın modelinden emin olun. ) orada yayınlanmış BIOS sürümlerini göreceksiniz. GPU-Z programı ile sizde mevcut olan sürümle orada ki en güncel sürümü karşılaştırıp kontrol edebilirsiniz.

Ekleme :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kendi kartımın sorunu ile ilgili araştırma yaparken bu video ile karşılaştım. Yukarıda anlattıklarım da bu video da gösterilmekte.

Son düzenleme:
R9 280x Sapphire kullanıyorum. 2 haftadır bende de aynı sorun var. Denemediğim şey kalmadı. Şu BIOS güncellemesi olayına girişmiştim, sanırım benim kartın modeli için BIOS güncellemesi yokmuş. Tüm kartların var bi benimkinin yok :D Gidip yanlışını indirip brick etmiştim. Neyse ki sonradan kurtarabildim.

Bu aralar bu sorunla karşılaşan çok kişiye rast geliyorum. Bu yüzden yazılımsal mı diye de şüphelenmiyorum değil. Normalde aynı hata masaüstünde de veriyordu fakat AMD Radeon Software Adrenalin şu sürücüyü indirdikten sonra bu hatayla daha karşılaşmadım. Henüz oyunlarda test etme fırsatı bulamadım.

R9 280x Sapphire kullanıyorum. 2 haftadır bende de aynı sorun var. Denemediğim şey kalmadı. Şu BIOS güncellemesi olayına girişmiştim, sanırım benim kartın modeli için BIOS güncellemesi yokmuş. Tüm kartların var bi benimkinin yok :D Gidip yanlışını indirip brick etmiştim. Neyse ki sonradan kurtarabildim.

Bu aralar bu sorunla karşılaşan çok kişiye rast geliyorum. Bu yüzden yazılımsal mı diye de şüphelenmiyorum değil. Normalde aynı hata masaüstünde de veriyordu fakat AMD Radeon Software Adrenalin şu sürücüyü indirdikten sonra bu hatayla daha karşılaşmadım. Henüz oyunlarda test etme fırsatı bulamadım.

Valla dostum çoğu R9 280x te bu problem varmış sanırım üzerindeki bellekten kaynaklanıyormuş. Bios güncellemesi olayını dün akşam denedim. Brick yaptım düzeltmekle uğraştım bide :) Neyse ki biosun yedeğini almıştım. Çözüm olarak bellek frekansını düşürmeyi öneriyor yabancı forumlar. Henüz test etmedim denemek lazım. Ama en temizi yeni kart almak. Şöyle bir 1060 falan :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı