Çözüldü AMD R9 380 Oyunlarda FPS Düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Akoleroski

Kilopat
Makaleler
11
Yer
İstanbul
Arkadaşlar sistemi yeni topladım ancak oyunlarda kasıyor denmese de FPS düşüşleri var. Sebebi ne olabilir ?

• FX 8350
  • R9 380 4GB
  • 750W PSU
  • Win 8 64bit

Battlefield 4 Ultra ayarlarda 30 FPS'yi görüyorum. İnternette Ultra ayarlarda aynı işlemci ve ekran kartıyla adamlar sabit 60 FPS'de oynuyor ultrada. Sebebi ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim dostlarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dostum normal gezinmede 73 derece olan bir işlemciyi neden overclok ettin ki. Inşallah yanılıyorumdur ama sanırım işlemciyi yakmışsın.
Arkadaşım hava soğutma bana yetiyor diyordu ama siz yine de kesin sonuç için sıvı soğutmaya yönelebilirsiniz.

Son Güncelleme:

Thermallake Water 3.0 Performer C,
Su bazlı işlemci soğutucuyu başarıyla alıp monte ettim, Windows 10 64Bit kurdum ve Catalyst Crimson driverini kurdum, İşlemci artık 70c'lere kadar çıkmıyor maksimum yükte 48C'yi görüyorum. Oyunlardaki FPS oranı büyük oranda arttı artık sorunum ortadan kalkmış durumda destekler için teşekkür ederim.
FX 8350 işlemciyi Akasa Venom Voodoo ile kullanıyorum ve sıcaklık değerleri boşta 25-30 arası yükte ise 45-50 arası değişiyor. Yani FX işlemciler öyle sanıldığı gibi müthiş ısı yayan kötü mimariler değil aslında, sadece iyi bir soğutucu takmanız gerekmekte. Performans konusunda ise üç ay önce MSI R9 390 aldım ve sisteme monte ettim ilk bir ay boyunca performans konusunda kanser oldum diyebilirim. Düşük GPU kullanımı, FPS droplar ve oyunlarda ''görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti'' gibi hatalar ile karşılaştım. Fakat ilk iş olarak dediğin gibi AMD sürücüleri ile çakışma yapan ve gereksiz olan MSI Gaming App programını kaldırdım ve aniden donmalar ile oyundan atmalar düzeldi. Çözünürlüğü 1080p den VSR teknolojisi ile 1440p'ye çıkardım GPU kullanımı oyunlarda %40-50 iken %90-99 arasına çıktı. FX 8350 aslında güçlü bir işlemci fakat yeni nesil ekran kartlarını tam anlamıyla stabil bir şekilde çalıştıramayacağı kanısına varmış bulunmaktayım. Uzun bir süredir AMD kullanıcısı olduğumdan dolayı Zen mimarisini büyük bir merakla bekleyeceğim fakat elime geçen ilk fırsatta Intel Skylake işlemcilere de dönme isteğim var. Yani AM3+ soketi önümüzdeki süreçte görevini layıkıyla yerine getirerek artık miladını doldurmuştur diyebiliriz.

Merhaba arkadaslar. Maksadım ölü konuyu acmak değildir ama FX işlemcilere laf ettirmemektir. Öncelikle ben de FX-8350 işlemci kullanıyorum ve stok falna yaklasık 5 senedir kullanıyorum. Hiçbir problemim olmadı. Teknoloji işi biraz şans işi. Şuan hala aynı işlemciyi kullanmaktayım. Maddi gücüm biraz düzeldiğinden stok fanı sesinden kurtulma amaclı sıvı sogutmaya gectim. O da gecen haftaydı ve şuan hala sistemimde kullanmakta olup hiçbir problem yasamadan bi 5 sene daha götürebileceğini biliyorum. Her ne kadar yeni mimarilerde dar boğaz yasıcamı bilsem de AMD öle yabana atılacak bir firma değildir. Evet intelin belki de gerisinde. Yazılımsal olarak destekleri biraz geride ama şuan AMD olmasa piyasa tekel olur piyasa ucmus, orta seviye oyun PC'si toplayacagımız yerde giriş seviyesi toplardık. O yüzden ben her daim AMD diyorum. En azından bütçesi yetenler için. Yoksa intel kötü demiyorum. Sadece bütçeye göre toplama yapmak ve F/P ürünlerine yönelen arkadaslarımız için. Neyse tekrardan sorunun çözülmüş olduguna sevindim. Bazen teknolojik ürünler fabrika çıkışlı hatalı gelebilir. Ben de R9 380 almıstım. 1 hafta kullandım ama eski kartımdan daha kötü performans aldım ve servise gönderdiğimde fabrika çıkışlı hatalı oldugunu ve istersek ücretini istersek yenisini gibi seceneklerle yardımcı oldular. Güzel sistem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı