AMD Radeon 20.5.1 GPU saat hızı sorunu

Yer
Ankara
Daha fazla  
Son çıkan WHQL sürümünü kullandıgımda herhangi sorunla karşılaşmıyordum, lakin bu son çıkan sürücüyü kurdugumdan beri üstüne GPU saat hızını arttırdıgım halde takılı kalıyor. Başka overclock için kullandıgım bir program falan yok onunla çakışmıyor yani. Diger verileri arttırdıgım zaman ise herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum sadece GPU saat hızını arttırmaya çalıştıgımda kaydet diyorum 1 saniye sonra sıfırlanıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    32,1 KB · Görüntüleme: 136
Son düzenleyen: Moderatör:
Kendiniz söylüyorsunuz WHQL sürümde sorun yok diye. Optimal sürümler her zaman WHQL'ye göre sorun çıkma ihtimali olan sürümlerdir.

AMD'nin sitesinde yayınladığı sürücülerin yanında Beta yazmadığı sürece Beta değil WHQL sürüm aslında. Optional olarak etiketlenmiş olan sürücüler, yeni bir paket gelmesi halinde yeni WHQL olarak etiketleniyorlar ve Windows Update üzerinden diğer kullanıcılar içinde yayınlanıyor. Konunun ilk mesajındaki DxDiag görüntüsüne bakarsanız WHQL logosunu görebilirsiniz.
Kendiniz söylüyorsunuz WHQL sürümde sorun yok diye. Optimal sürümler her zaman WHQL'ye göre sorun çıkma ihtimali olan sürümlerdir.
Bu şekilde dediginizi cevaplandırayım.

Belirlediğiniz saat frekans hızını başka bir program ile kontrol şansınız var mı? HwInfo64, GPU-Z gibi örneğin. Eğer orada da ayarlarınız uygulanmamış şekilde gözükürse (yük altında maksimum frekans değerini kontrol etmelisiniz) AMD'ye bildirimde bulunabilirsiniz. Yeni RX 5000 serisi için overclock ile ilgili hata düzeltmeler yaparken 200 serisi için ayarlamaları bozmuş olabilirler. Eğer ayarlar uygulanmışsa ama ekranda yanlış raporluyorsa RX serisi için gelen metrik yaması bozmuş demektir. Yine AMD'ye bildirimde bulunmanız düzeltilmesi için faydalı olacaktır.

Belirlediğiniz saat frekans hızını başka bir program ile kontrol şansınız var mı? HwInfo64, GPU-Z gibi örneğin. Eğer orada da ayarlarınız uygulanmamış şekilde gözükürse (yük altında maksimum frekans değerini kontrol etmelisiniz) AMD'ye bildirimde bulunabilirsiniz. Yeni RX 5000 serisi için overclock ile ilgili hata düzeltmeler yaparken 200 serisi için ayarlamaları bozmuş olabilirler. Eğer ayarlar uygulanmışsa ama ekranda yanlış raporluyorsa RX serisi için gelen metrik yaması bozmuş demektir. Yine AMD'ye bildirimde bulunmanız düzeltilmesi için faydalı olacaktır.
Ozaman AMD'ye bildirmem daha uygun olacaktır bir kaç saat önce tekrar WHQL sürümünü kurdugumda sorun ortadan kalkmıştı büyük ihtimalle 200 serisi için ayarları bozdular.
Sorun 20.7.1'de devam etmekte.

Son düzenleme:
İyi günler, üzerinden bayağı bir zaman geçmiş ancak R9 280 Asus DirectCU II TOP 3GB modeline sahibim ve sizinle aynı sorunu yaşıyorum. Nasıl çözelecek bu durum siz ne yaptınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı