Çözüldü AMD Radeon 530 Uygun Driver

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mecnarl

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık 2 gün önce AMD'nin kendi sitesinden Radeon 530 için Driver indirdim. Kurdum, ekran kapandı birkaç saniyeliğine, oluyor gibiydi ancak Driver yüklenememişti. Aygıt yöneticisinden yüklemeyi düşündüm ama sanırsam Windows Update güncel Driver'leri yüklemiyormuş. (Laptop bilgisayara sahibim.) Bu Driver olayını nasıl halledebilirim?
İşletim Sistemi: Windows 10
Bir de AMD işlemciden gelen R5 var sanırım:

381845

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı ürünlerin mağduruyum ne yazık ki :) Yav yok mu şöyle bir bilen biri kardeşim sorun şurada veya burada yanlış yapıyorsunuz şöyle böyle yapın tam verim alacaksınız diye?

Bende de ekran kartı devreye giriyor size taktiklerini söyleyeyim kesin olarak girecek ama performans Intel Graphics 620 kullanan aranızda var mı bilmiyorum ama o daha akıcı oyunlar oynatıyor söyleyebilirim. Bu da Driver'la alakalı diye düşünüyorum çünkü Intel'in kendi ekran kartı bu kadar akıcı iken daha düşük bir harici ekran kartı takmak çok da saçma olmaz mı diye soruyorum kendi kendime?

Yapmak isteyenlerede adım adım anlatıyorum.
  • Öncelikle mousedan sağ Click yapıp Radeon ayarlarını seçin.
  • Oradan geçişli grafikler buradanda açmak istediğiniz oyun varsa oradan yoksa göz at yapıp oradan oyunun exe dosyasını açın
  • Radeon ayarlarının ekranına düşecek, oradan yüksek performans yapın.
  • İşte buradan sonrası asıl işlem masaüstündeki sağ altta bulunan pile önce tıklayın yüksek performans deyin
  • Sonra yeniden pile sağ Click yapıp güç seçeneklerine girin plan ayarlarını değiştir butonuna tıklayın
  • Gelişmiş güç ayarlarını değiştirin butonuna tıklayın
  • Burada değiştirilebilir dinamik grafiklere tıklayın
  • Genel ayarlar deyin pilde ve prize takılı yazan yerlerin yanındaki butonları performansı en üst düzeye getirin yapın
  • Sonrada AMD powerplay ayarlarına gelin
  • Oradaki pilde ve prize takılı yazan yerleri de maximum performans yapın
  • Uygula deyip tamam butonuna tıklayıp dosyaları kapatın
  • Daha sonrasında seçtiğiniz oyun istediğiniz harici AMD ekran kartı ile açacaktır
Bunu da anlayabilmeniz için en basit yöntem oyunu açmadan önce görev yöneticisini açın. Orada performans kısmından bakın. Misal harici ekranınız GPU1 sonra işlemlere geri gelip daha fazla ayrıntı deyip alta alın ve oyunu açın.

Oyun açıldıktan sonra menü bölümünde öylece bırakıp alt ve Tab butonuna tıklayarak görev yöneticisine gelin. Yalnız bu işlemi hızlıca yapın ki görebileseniz. Orada açtığınız oyunun hemen yanında GPU1 yazacaktır eğer ki yazıyor ise harici ekran kartınızla açıldı.

Yalnız dediğim gibi bu işlemi hızlı bir şekilde yapın yoksa 2 saniye içinde görev yöneticisi size dahili ekran kartıyla çalışıyor gibi gösterecektir. Bunun sebebi ise oyunu arka plana aldığınız için harici ekran kartını o anda çalıştırmıyor olmasıdır. Umarım işinize yarar ama dediğim gibi performans berbat inşallah onu da çözebilen bir arkadaş yardımcı olur.

Çözümü söylüyorum bende de aynı sorun var ben uzun uğraşlar sonucu çözdüm adım adım anlatıyorum. Ben GTA 5 ve CS:GO üzerinden gideceğim çünkü ben en çok bunlarda sıkıntı çektim.
Üşenmeden okuyun mutlaka yararı olacaktır herkese iyi forumlar :)

1- Her şeyden önce Güç Seçeneklerinden PC'yi performansa almamız gerekiyor Güç Seçenekleri> Dengeli olana gelip > Plan ayarlarını değiştir> Gelişmiş Güç ayarlarını değiştir > Değiştirilebilir dinamik grafikleri performansı en üst düzeye getir> sonra AMD güç grafik ayarları varsa onu da en yüksek performansa çekin bu adımlardan sonra PC'yi oyun oynarken daima prizde tutun (korkmayın bataryaya bir şey olmaz gücü AC'den yani prizden alacaktır laptop)

2- Bazı arkadaşlar GTA 5'de olsun gerek görev yöneticisinde olsun kartlarının ikisi de 512 MB olduğunu söylemişler bu ayar hem bunu hem de kart geçişini sağlayacak BIOS güncellemesi yapmalısınız ama önce BIOS'unuz güncelmi onu öğrenin bunun için Aida 64'den bakabilirsiniz eğer güncel değilse PC inizin güncel sitesinden BIOS'u indirin ve kurun sonra tekrar kontrol edin.

3- Gel gelelim Sürücü konusuna Sürücüleri AMD sitesinden idirin ismi değişecektir benimki R7 M340 oldu HP sitesinden inince Radeon 535 oldu aslında doğrusu Radeon 535'dir ama siz isme takılmayın AMD sitesindeki daha performanslı aslında ama şöyle sıkıntı var AMD sitesinden indirilen Driver'lar her zaman performanslı olmuyor her zaman önerilen Driver'leri kullanın.

4- Kart geçişinin bir başka ayarı ise Win 10'un Grafik ayarlarındandan ayarlamak bunun için:
Arama yerine Grafik Ayarları yazin oradaki kutuyu Klasik Uygulamalar işaretleyin Göz AT deyin oyunu seçin sonra yine aynı pencerede oyunun üstüne gelin seçenekler deyin ve yüksek performansa alın PC yeniden başlatıp tekrar deneyin.

Şu an aklıma gelen şeyler bunlar bir kişiye bile yardımcı olduysam ne mutlu bana işine yarayan varsa bir beğeni alırım :)

Kaç yıllık konu bu yaw :D?

Çözümü söylüyorum bende de aynı sorun var ben uzun uğraşlar sonucu çözdüm adım adım anlatıyorum. Ben GTA 5 ve CS:GO üzerinden gideceğim çünkü ben en çok bunlarda sıkıntı çektim.
Üşenmeden okuyun mutlaka yararı olacaktır herkese iyi forumlar :)

1- Her şeyden önce Güç Seçeneklerinden PC'yi performansa almamız gerekiyor Güç Seçenekleri> Dengeli olana gelip > Plan ayarlarını değiştir> Gelişmiş Güç ayarlarını değiştir > Değiştirilebilir dinamik grafikleri performansı en üst düzeye getir> sonra AMD güç grafik ayarları varsa onu da en yüksek performansa çekin bu adımlardan sonra PC'yi oyun oynarken daima prizde tutun (korkmayın bataryaya bir şey olmaz gücü AC'den yani prizden alacaktır laptop)

2- Bazı arkadaşlar GTA 5'de olsun gerek görev yöneticisinde olsun kartlarının ikisi de 512 MB olduğunu söylemişler bu ayar hem bunu hem de kart geçişini sağlayacak BIOS güncellemesi yapmalısınız ama önce BIOS'unuz güncelmi onu öğrenin bunun için Aida 64'den bakabilirsiniz eğer güncel değilse PC inizin güncel sitesinden BIOS'u indirin ve kurun sonra tekrar kontrol edin.

3- Gel gelelim Sürücü konusuna Sürücüleri AMD sitesinden idirin ismi değişecektir benimki R7 M340 oldu HP sitesinden inince Radeon 535 oldu aslında doğrusu Radeon 535'dir ama siz isme takılmayın AMD sitesindeki daha performanslı aslında ama şöyle sıkıntı var AMD sitesinden indirilen Driver'lar her zaman performanslı olmuyor her zaman önerilen Driver'leri kullanın.

4- Kart geçişinin bir başka ayarı ise Win 10'un Grafik ayarlarındandan ayarlamak bunun için:
Arama yerine Grafik Ayarları yazin oradaki kutuyu Klasik Uygulamalar işaretleyin Göz AT deyin oyunu seçin sonra yine aynı pencerede oyunun üstüne gelin seçenekler deyin ve yüksek performansa alın PC yeniden başlatıp tekrar deneyin.

Şu an aklıma gelen şeyler bunlar bir kişiye bile yardımcı olduysam ne mutlu bana işine yarayan varsa bir beğeni alırım :)

Sana bir şey diyeyim, ben bunların hepsini eskiden yapmıştım biri bile işe yaramamıştı gene de bu kadar yazmışsın teşekkür ederim :D.
(Benim eskiden ne kadar fazla yazım yanlışım varmış ya :))

Kaç yıllık konu bu yaw :D?

Sana bir şey diyeyim, ben bunların hepsini eskiden yapmıştım biri bile işe yaramamıştı gene de bu kadar yazmışsın teşekkür ederim :D.
(Benim eskiden ne kadar fazla yazım yanlışım varmış ya :))

Bunlar 2 3 bilgisayarda işe yaramıştı :) Şimdi çözdün mü sorunu?

Bunlar 2 3 bilgisayarda işe yaramıştı :) şimdi çözdün mü sorunu

Pek sayılmaz ama oyunlarda daha fazla FPS alabiliyorum mesela GTA 5 önceden açılmıyordu şimdi açılıyor :D Ama gene tam performansta kullanılmıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı