AMD Radeon VII tanıtıldı, $100 daha ucuza RTX 2080'den iyi performans!

AMD RADEON VII;

AMD-Radeon-RX-Vega-VII-820x461.png

Özellikler:
  • - 13.8 TFLOPS
  • - 16 GB HBM2 video belleği
  • - Dünya'nın ilk 7 nm oyuncu ekran kartı
  • - 1 TB/sn bellek bant genişliği
  • - Aynı TDP'de önceki nesle göre %25 performans artışı
Fiyat: $699
(RTX 2080: $799)

AMD'nin kendi yaptığı testlere göre 4K MAX grafiklerde RTX 2080'den daha hızlı.

faster-than-rtx-2080-1030x494.png

Eğer AMD'nin iddia ettiği gibi 100 dolar daha ucuza RTX 2080'den daha iyi performans verecekse işler AMD'nin lehine dönebilir gibi duruyor.

Sizin Sayın Technopat üyelerinin görüşleri nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kart 1080 Ti a rakip değil ki. 2080 ne rakip. 2080 nin sunmuş olduğu tek fark yapay zeka. RTX teknolojisi hangi oyunlarda var ? Yada hangi oyunlara gelecek ? Ne zaman gelecek ? RTX teknolojisini AMD de destekliyor. Ama aktif değil. Ki RTX i açınca FPS nin yerlere düştüğünü herkes biliyor.

Bu kartın tercih edilmeme sebebi sadece tükettiği güç yüzünden olur. 300 watt çok fazla.
2080'in boş hali eşittir 1080 Ti değil mi hocam.
O zaman 1080 Ti'ye iki yıl sonra rakip geldi demek.

Herkes ray-tracing nerde diye soruyor. Tamam hoş iyi bir özellikte destekleyen oyun sayısı ortada, yarattığı güzel grafiğin yanında yarattığı fps etkisi de ortada. Rtx 2080 alıp 4k 60+ oynuna göre 100 fps almak varken (ki bu kartın asıl seçilme sebebi budur) rtx açıp çol fazla fark bile edemeyeceğin yansımalar için 1080p 60 fps e düşesin. Hele ki bf5 gibi online bir oyunda. Singleplayerda belki hoş durabilir ancak eminim ki birçok kişi 4k da oynamayı rtx le oynamaya tercih edecektir. Bu yüzden amd eğer 4k da performansı rtx 2080 e yetiştirebilmişse bu kafidir. Ama tabi rtx i daha akıcı bir şekilde de görebilmek hoş olur. Ama buna daha belli ki 2 jenerasyon var. O yüzden sırf rtx yok diye amd kötülenmesi yerine performansta yetişmesi başarı olarak karşılanmalı fakat güç tüketimi ve en azından oyuncular için 8gb bir versiyonun daha ucuza çıkmamış olması için eleştirilmelidir. Unutmayın ki amd şuan hem işlemci hem grafik kartı piyasasında iki devle mücadele ediyor. Amd nin varlığı.şuan sizin 4c/8t değilde 6c/12t işlemci kullanmanızın sebebi ve fiyatların çok uçuk seviyelere çıkmamasının sebebidir. Fanboyluk amacım değil amacım gerçeği anlamanızı ve tuhaf yorumlar yaparak insanları yanlış yönlendirmemenizdir. Merak edenler piyasada monopoly nin ne olduğuna bakıp daha iyi anlayabilirler.

Hocam bir AMD kullanıcı olarak şahsi düşüncem AMD RADEON VII tam olarak RTX 2080 rakibi değildir. 1080 TI rakibi olabilir ancak nVidia 2080 rakibi dediğin zaman ışık izleme teknolojisi nerede diye sorarlar adama.
Yine de canlı yayında gördüklerim açıkçası beni memnun etti. İtirazım 2080 kıyaslaması.
Işın izleme AMD kartlarda da destekleniyor ama AMD, performans kaybını göz önüne aldığı için desteğini açık hale getirmiyor şuanda. Zaten konu ile ilgili açıklamasını da yaptı. Kartlarımızın bir çoğunda bu teknolojiyi en iyi şekilde çalıştırmak istiyoruz dedi.

2080'in boş hali eşittir 1080 Ti değil mi hocam.
O zaman 1080 Ti'ye iki yıl sonra rakip geldi demek.
1080 Ti yı unutalım. Performans olarak bakarsak VII = RTX 2080. Işın izleme her 2 karttada var. Nvidia gibi sadece RTX kartlarda yok. AMD, bizim kartlarımız destekliyor dedi. Fakat ortada çok ciddi FPS kaybı var. 4K Ultra 60 FPS'lik kart RTX On olduğunda 1080p Ultra 60 olamıyor. Bu kartların amacı 4K oyun oynayabilmek. Bunu göz önüne alarak yorum yapmak lazım.

AMD zaten kartlarının Işın izleme yapabildiğini söyledi. Performansı geliştikçe ışın izlemenin o zaman AMD'de kullanacak. Önümüzde 1 ay sonra Metro Exodus var. Bakalım onda nasıl olacak. Zaten 1 oyun destekliyor daha ışın izlemeyi. Buna göre karar vermezler bence.

@Serkan Doğan hocam yeni çıkan bu kartı takıp oyunlarda ışın izlemeyi de açarsak; RTX 2080 =< Radeon VII diyebilir miyiz? Sanmıyorum. Öyleyse bu kart buna rakip değildir. Hangi oyunda bu teknoloji var ki demek doğru bir argüman değil.

@Serkan Doğan hocam yeni çıkan bu kartı takıp oyunlarda ışın izlemeyi de açarsak; RTX 2080 =< Radeon VII diyebilir miyiz? Sanmıyorum. Öyleyse bu kart buna rakip değildir. Hangi oyunda bu teknoloji var ki demek doğru bir argüman değil.
AMD'nin ışın izlemedeki performansını bilmiyoruz. O yüzden Işın izlemeyi açtığımızda Nvidia daki gibi düşüş olur mu olmaz mı bilemiyorum. Ama AMD desteğini getirmediğine göre demek ki performans düşüşü Nvidia dakinden pekte farklı değil.

"Hangi oyunda bu teknoloji var ki" demedim sanki ?

Şu anki konjektüre göre tamamen AMD belirler bu teknolojinin akıbetini. Eğer PS5 için yapacakları grafik yongası ışın izleme çekirdeklerine sahip olursa bilin ki bu teknolojinin oyunlarda yaygınlaşması hızlı olacaktır. Ama ilk PS5 eğer ışın izleme ağırlıklı bir yongayla çıkmazsa o zaman PS5 Pro tarzı bir ikinci konsola kadar oyunlar kolay kolay ışın izlemeyi desteklemeyecektir.

AMD'nin ışın izlemedeki performansını bilmiyoruz. O yüzden Işın izlemeyi açtığımızda Nvidia daki gibi düşüş olur mu olmaz mı bilemiyorum. Ama AMD desteğini getirmediğine göre demek ki performans düşüşü Nvidia dakinden pekte farklı değil.

"Hangi oyunda bu teknoloji var ki" demedim sanki ?
Ben olacağını sanmıyorum çünkü işlemcide yaptıracaklar işi. Ryzenlerde malum 16-32 çekirdekli. Ray tracing'i işlemci hesaplarken ekran kartıda renderi yapacak. Mantıklı.

Ben olacağını sanmıyorum çünkü işlemcide yaptıracaklar işi. Ryzenlerde malum 16-32 çekirdekli. Ray tracing'i işlemci hesaplarken ekran kartıda renderi yapacak. Mantıklı.
Zaten öyle olacak bakalım bende tam işlemciler çıktıktan sonra almayı düşünüyorum.

Yani işlemcide olur mu bilmiyorum ama olursa eğer Nvidia, ışın izleme konusunda havlu atar.

Fakat AMD'nin açıklamasına göre ekran kartları Işın İzlemeyi destekliyormuş. Ama aktif etmiyorlarmış.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı