Rehber AMD RX 5600 XT ile Ethereum madenciliği yapmak

Bdogan.tr

Decapat
Katılım
18 Aralık 2018
Mesajlar
57
Hocam rehber için sağolun denemedim fakat şimdi deniyorum. Aklımda bir soru kaldı yapılan bu işlemleri sıfırlamak ve orijinal ayarlarına çevirmek için en kısa yoldan format atmak yeterli olur mu yoksa ekstra bir işlem gerekli midir?
 
KS
ItsAllGoodman

ItsAllGoodman

Hectopat
Katılım
18 Ağustos 2020
Mesajlar
5.649
Çözümler
25
Hocam rehber için sağolun denemedim fakat şimdi deniyorum. Aklımda bir soru kaldı yapılan bu işlemleri sıfırlamak ve orijinal ayarlarına çevirmek için en kısa yoldan format atmak yeterli olur mu yoksa ekstra bir işlem gerekli midir?
Tüm işlemleri 5 saniyede eski haline çevirebilirsiniz. Formata gerek yok yani.
 
KS
ItsAllGoodman

ItsAllGoodman

Hectopat
Katılım
18 Ağustos 2020
Mesajlar
5.649
Çözümler
25
Merak ettiğim kısım orası hocam nasıl eski haline geri çevirebiliriz ?
Radeon Software'a girdiğinizde şu tuşa basarsanız tüm ayarları varsayılana sıfırlayabilirsiniz. More Power Tool ile yaptığınız ayarları değiştirmenize gerek yok. Zira bir etkisi de olmuyor zaten.

1618357266785.png
 

koraybfm

Hectopat
Katılım
21 Ağustos 2015
Mesajlar
121
Güzel rehber olmuş teşekkürler. Ben de aynı kart ile mining yapıyorum. Stok biosta olduğum için voltajım 800mv ama güç olarak 100watt gösteriyor. Sizin attığınız sste 700mv olmasına rağmen 100watt göstermiş hangisi yanlış?
 
KS
ItsAllGoodman

ItsAllGoodman

Hectopat
Katılım
18 Ağustos 2020
Mesajlar
5.649
Çözümler
25
Güzel rehber olmuş teşekkürler. Ben de aynı kart ile mining yapıyorum. Stok biosta olduğum için voltajım 800mv ama güç olarak 100watt gösteriyor. Sizin attığınız sste 700mv olmasına rağmen 100watt göstermiş hangisi yanlış?
Silikonlarımız aynı olmadığından ötürü oluyor hocam. Benim izlediğim bir videoda da aynı ayarları yapan bir kişi 82 Watt alıyordu. Siz 700 mV'ye UV yaparsanız 90 Watt'a kadar düşebilirsiniz belki. Bir de ben sistemi birkaç saat açık bıraktığımda değer 90 Watt'a kadar düşüyor.
 

Recep Berkin

Picopat
Katılım
21 Şubat 2021
Mesajlar
99
Öncelikle herkese selamlar. Forumda birçok kişinin bir başlangıç rehberine ihtiyaç duyduğunu düşünerekten bu rehberi yapmaya karar verdim. Şimdi gelelim adımlara:

1- gerekli programların temini:

Öncelikle Radeon WattMan ve çökme sorunlarıyla karşılaşmamak için şu ana kadar ki en stabil sürüm olan Radeon Software'ın 20.4.2 numaralı sürümünü indirip bilgisayarımıza kuruyoruz.


Ardından karttaki bazı sınır ayarları değiştirmemize olanak sağlayan programların kurulumunu yapıyoruz. İndirmemiz gereken iki program var: Bunlardan biri more Power tool (MPT), diğeri ise amdvbbıos flash programı.


Bu linkten more Power Tool'u,

Eki Görüntüle 968944

Ve flash tool 3.04+ Win'i indiriyoruz. Burada 3.04+ sürümünü indirmeniz çok önemli. Aksi taktirde çalışmayacaktır.

Eki Görüntüle 968946

2- more Power tool programının kurulumu:

Normal bir kurulum programı şeklinde kurmanız yeterli olacaktır.

3- more Power tool kullanımı için .rom dosyası oluşturma:

Flash tool 3.04+ Win'i indirdikten sonra karşınıza Eki Görüntüle 968951 böyle bir. ZIP dosyası çıkacaktır. Bu. ZIP dosyasının içindekileri masaüstünde "flash" isimli bir klasör oluşturup onun içerisine çıkarıyoruz.

Eki Görüntüle 968952

Bunu yaptıktan sonra, arama kısmına CMD yazıp komut istemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırıyoruz. Komut istemini başlattıktan sonra öncelikle flash dosyamızın dosya konumunu "CD" komutu ile komut isteminde bulmamız gerekiyor. Bunun için "flash" dosyamıza sağ tık yapıp konum kısmını kopyalıyoruz.

Eki Görüntüle 968958

Dosyanın konumunu tam olarak öğrendikten sonra komut istemine geri dönüp cd KOPYALADIĞINIZ KONUM yazıp enter tuşuna basıyoruz. Bunu yaptıktan sonra şu komutu yazıp enter tuşuna basıyoruz: amdvbflash -s 0 5600XT_XFX(buraya kartınızın markasını yazabilirsiniz)_0000.rom .

Bu komutu aktifleştirdikten sonra "flash" dosyamızın içinde bir .rom dosyası oluşması gerekiyor.

Eki Görüntüle 968966

4- more Power Tools programı ile gerekli ayarları yapma:

Bu .rom dosyasını oluşturduğumuzu kontrol ettikten sonra more Power tool programını yönetici olarak çalıştırıyoruz. Mutlaka yönetici olarak çalıştırın, aksi taktirde bazı sorunlar olabilir. Programı çalıştırdıktan sonra öncelikle kartımızı seçiyoruz.

Eki Görüntüle 968972

Ardından gelen ekranda sol altta bulunan "load" kısmına tıklıyoruz.

Eki Görüntüle 968974

Bize hangi dosyayı açmamızı istediğimizi sorduğunda masaüstündeki "flash" dosyasına gidip CMD kullanarak oluşturduğumuz .rom dosyasını seçiyoruz.

Eki Görüntüle 968976

Ardından more Power Tool'a geri gelip, üstte bulunan sekmelerden "Power and voltage" sekmesine tıklıyoruz. Önümüze gelen seçeneklerden "minimum voltage GFX" ve "minimum voltage soc" ayarlarının yanında yazan "800" sayısını, "700" yapıyoruz.

Eki Görüntüle 968980

Ardından aşağıda bulunan "write sppt" tuşuna tıklıyoruz. "succesfully added" bildirimini aldıktan hemen sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra more Power Tool'da değiştirdiğiniz bu kısımlarda 700 yazıyorsa her şeyi doğru yapmışsınız demektir. Eğer hala 800 ise 4. adımı tekrarlayın.

5- AMD Radeon Software aracılığıyla gerekli OC ve UV ayarlarını yapmak:

Donanım işlemlerimizin son adımı olarak, Radeon Software'da şu ayarları yapıyoruz:

GPU saat hızı: 1200 MHz.
GPU voltajı: 700 mv.
Bellek saat hızı: 1860 MHz (eğer kartınızın bellekleri daha yüksek frekanslar destekliyorsa maksimum sınıra kadar çekebilirsiniz, fakat buna göre voltaj vermeyi unutmayın)
Fan hızı: Odanın sıcaklığı, kasanın üzerinde bulunan fanların sayısı ve hava akış kalitesi, kartın modeli gibi etkenler değişkenlik gösterdiğinden ötürü bu ayarı tamamen kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin ben tüm sıcaklıklarda %45'de kullanıyorum.

Kartınız bu ayarlarda ortalama 39.5-40.5 mh/s değerlerine sahip olup 90-100 Watt arası elektrik tüketecektir.

Eki Görüntüle 969058

6- kazım programı temini:

Ben Phoenix miner kullandığımdan ötürü tüm ayar ve Config'leri bu program için vereceğim. Öncelikle Phoenix miner 5.5C'yi indirip içindekileri masaüstünde açacağımız Phoenix miner isimli bir klasöre atıyoruz. Ardından bu klasörün içerisinde yeni bir metin belgesi oluşturup açıyoruz. İçine yazacaklarımız havuzdan havuza değiştiğinden ötürü ben bu ayarları nanopool havuzu için ve Binance pool için vereceğim.

Nanopool için gerekli dosyanın oluşturulması:

Bu metin belgemizi oluşturduktan sonra içerisine bu metni yapıştırıyoruz:

Setx gpu_forcE_64BIT_ptr 0
Setx gpu_max_heap_sıze 100.
Setx gpu_use_sync_objects 1
Setx gpu_max_alloc_percent 100.
Setx gpu_sıngle_alloc_percent 100.

PhoenixMiner.exe PhoenixMiner.exe -pool ssl://eth-eu1.nanopool.org:9433 -pool2 stratum+tcp://eth-eu1.nanopool.org:9999 -wal cüzdanadresiniz.herhangibirisim/emailadresiniz

Cüzdan adresiniz yazan yere Ethereum cüzdanınızın adresini, herhangi bir isim yazan yere istediğiniz herhangi bir isim (test olabilir), e-mail adresiniz yazan yere de gelecekte şifre olarak kullanacağınız için kullandığınız bir e-mail adresini girerek bu metni düzenlemeniz gerekiyor. Aradaki nokta ve bölü işaretini kaldırmamanız gerekiyor. Örnek metin böyle olmalı:

Setx gpu_forcE_64BIT_ptr 0
Setx gpu_max_heap_sıze 100.
Setx gpu_use_sync_objects 1
Setx gpu_max_alloc_percent 100.
Setx gpu_sıngle_alloc_percent 100.

PhoenixMiner.exe PhoenixMiner.exe -pool ssl://eth-eu1.nanopool.org:9433 -pool2 stratum+tcp://eth-eu1.nanopool.org:9999 -wal 0xc7559e03f55480b0b94abe8b6sa28d0d084175ba.patates2000/[email protected]

Bu metni yazdıktan sonra sol üstten farklı kaydet deyip adını "mining.bat" olarak değiştirdikten sonra aşağıdan kayıt türünü mutlaka tüm dosyalar olarak değiştiriyoruz.
Dosyanın kaydedileceği yer olarak da Phoenix miner dosyamızı seçiyoruz.

Eki Görüntüle 969008

Eki Görüntüle 969009

Eğer .bat dosyamız hazırsa artık kazım yapmaya başlayabiliriz. .bat dosyamız, Phoenix miner dosyamızın içerisinde iken onu çalıştırdığımızda kazım işlemi başlayacaktır. Ne kadar kazdığınızı öğrenmek için ise eth.nanopool.org adresine gidip sağ üstteki adres kısmına cüzdan kodunuzu yazabilirsiniz.

Eki Görüntüle 969013

Örneğin bu havuzda varsayılan minimum çekim miktarı 0.1 Ethereum'dur. Birkaç saat mining yaptıktan sonra sağ üstteki settings kısmına girip mining dosyasının içine yazdığımız e-mail adresini ve istediğimiz minimum çekme tutarını yazarak istediğimiz şekilde değiştirebiliyoruz.

Eki Görüntüle 969016

Binance pool için gerekli ayarlar:

Binance Pool'da kazım yapmanız için öncelikle bir Binance hesabına ve maden cüzdanına sahip olmanız gerekiyor. Burası biraz uzun olduğundan ötürü bıraktığım linkteki detaylı anlatım daha faydalı olacaktır.


Gerekenleri yaptıktan sonra Phoenix miner dosyamızın içerisinde bulunan "Config" metin belgesini buluyoruz.

Eki Görüntüle 969027

Bu dosyayı açtıktan sonra aşağıda verdiğim metni içindeki metinle değiştiriyoruz.

# Phoenixminer Configuration file.
#
# If there are no command-line parameters when phoenixminer is started, it will Search.
# For config.txt file in the current directory and will read all command-line options from it.
#
# You can put One or more command-line parameters on each line (separate them with spaces)
# If The Line starts with '#' it will be ignored as comment.
#
# Note. Phoenixminer also "understands" the config.txt files of claymore's Dual Ethereum miner.
# (But some of its options are not supported and will be ignored)
#

#-Pool eu1.ethermine.org:4444 -pool2 us1.ethermine.org:4444
#-Wal yourethwalletaddress. Workername.
#-Proto 3
-Pool ethash.poolbinance.com:8888
-Wal Binance'da işçinize verdiğiniz ad.
-Worker Binance'da işçinize verdiğiniz ad.
-Rxboost 1
#-Cdm 2

# Uncomment this to Force the miner to read the Dual-mining pools from the dpools.txt file.
# İnstead of the command-line
#-Dcoin blake2s.

Bu metni yapıştırdıktan sonra kaydedip çıkıyoruz. Kazım işlemine başlamak içinse Phoenix miner dosyasının içerisinde bulunan "Phoenix miner" uygulamasını bulup yönetici olarak çalıştırıyoruz. Bunu yaptıktan sonra kazım işlemi başlayacaktır.

Şimdi gelelim Sss'lere.

Soru 1: Hangi havuzu tercih etmeliyim?

Cevap 1: Eğer günlük az miktarda ödeme almak istiyorsanız Binance Pool'u; uzun sürede, toplu miktarda büyük ödeme almak istiyorsanız Nanopool'u tercih edebilirsiniz. Binance Pool'un kestiği miktarın %2.5, Nanopool'un kestiği miktarın %1 olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Soru 2: Kazım yaparken oyun oynayabilir miyim, film veya video izleyebilir miyim?

Cevap 2: Eğer tam performans istiyorsanız hayır, oynayamazsınız. Fakat film veya video izleyebilirsiniz.

Soru 3: Kartım zarar görür mü?

Cevap 3: Böyle bir algı olmasına karşın senelerce kazım yapan kartların ilk günkü performanslarından bir şey kaybetmediklerini hepimiz biliyoruz. Kartın ömrünü etkileyen yegane etken ne kadar soğuk tutulduğudur. Eğer kartınız 60 dereceyi aşıyorsa bir şekilde o değeri 60'ın altına çekmeniz çok iyi olacaktır.

Soru 4: Kazandığım paranın hepsi elektriğe mi gider?

Cevap 4: Öncelikle bir fatura hesaplaması yapalım. Kartın ortalama 100 Watt kullandığını düşünürsek bir günde 2.4 kwh, bir ayda 72 kwh kullanacaktır. Bir kwh elektriğin ortalama 75 kuruş olduğunu düşünürsek eğer kart bir ay boyunca aralıksız kazım yaparsa 54 TL gibi bir elektrik harcaması yapacaktır. Türkiye'de her şeyin ideal olmadığını düşünürsek bu miktarı 80 TL'ye kadar çıkabilir. Peki kazancımız ne kadar olacak? Minerstat verilerine göre şu an günlük ortalama 32 TL kazancımız olmalı. Bunu 30 ile çarparsak ayda yaklaşık 1000 TL kazanabiliyoruz. 1000 TL'nin yanında 80 TL devede kulak kalıyor değil mi? Yani zarar edersin algısı da tamamen uydurmadır.

Evet rehberin sonuna geldik. Elimden geldiğince açıklayıcı ve görsellerle desteklenmiş şekilde anlatmaya çalıştım. Buna rağmen anlamadığınız veya yapamadığınız yerler varsa konunun altından yardım isteyebilirsiniz.

Ve son olarak da belirtmem gerekir ki bu işlemleri yaparken kartınıza zarar verme durumunda hiçbir mesuliyet kabul etmiyorum. Yaptığınız tüm işlemler kendi sorumluluğunuz altındadır.

Sıcaklık kaç derece.
 
Yukarı