AMD RX5700 ve 5600 XT sürücü sorunları

Palamutkafali

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Organizasyon sorunlusu
Arkadaşlar hiçbir şeyin fanboyu değilim önce onu belirteyim. AMD bana daha yakın geliyor fiyat olarak fakat bu ekran kartlarının sürücüleriyle ilgili bir sürü şey yazılıyor. Bundan dolayı NVIDIA'ya göz kırpmıyor değilim ama belirtildiği gibi bu iki ekran kartında sorunlar yoksa RTX merakım olmadığı için onlardan birini almak isterim. Kullanan arkadaşlar var mı varsa sorun yaşadılar mı ya da yaşadılarsa çözüldü mü? Aktarırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Driver sorunları hem AMD hemde NVIDIA tarafında da bulunuyor ancak AMD'nin problemleri NVIDIA'ya kıyasla daha fazla olduğu için AMD ön planda kalıyor. Yaklaşık 6-7 aydır RX5700 kullanıyorum. Adrenalin 2020 sürücelerinden önce siyah ekran problemleri karşılaşmak kaçınılmazdı ancak bu problemler yeni driverlar ile çözüldü (20.2.2 ve sonrası) Şuanda gayet sorunsuz olarak kullanıyorum.

Ekran kartında NVIDIA her zaman 1 adım öndedir (bence) tabii ki de 1 tık da daha pahalıdır.

Valla 1 tık oldu 5 tık ya dolarla beraber yoksa NVIDIA alacaktım ama 5700XT segmentindeki kartları uçmuş maalesef.
Driver sorunları hem AMD hem de NVIDIA tarafında da bulunuyor ancak AMD'nin problemleri NVIDIA'ya kıyasla daha fazla olduğu için AMD ön planda kalıyor. Yaklaşık 6-7 aydır RX5700 kullanıyorum. Adrenalin 2020 sürücelerinden önce siyah ekran problemleri karşılaşmak kaçınılmazdı ancak bu problemler yeni Driver'lar ile çözüldü (20.2.2 ve sonrası) şu anda gayet sorunsuz olarak kullanıyorum.

Önerir misiniz XT yerine benim sistemime bakacak olursak sadece 5700 takmam haricinde başka bir şey gerekir mi sizce?

Hala driver konusunda sikinti cekiyor bircok kisi egri oturup dogru konusmak lazim. Rx5700 kullaniyorum, freesync yaziliminda bazi sorunlar hala mevcut. Mesela AMD Adrenalin uzerinden karti overclock yaparsan, arada cokmeler oluyor. Ama kimisi de bende boyle sorunlar yok diyor.

Hala Driver konusunda sikinti cekiyor bircok kisi egri oturup dogru konusmak lazim. RX5700 kullaniyorum, FreeSync yaziliminda bazi sorunlar hala mevcut. Mesela AMD adrenalin uzerinden karti overclock yaparsan, arada cokmeler oluyor. Ama kimisi de bende boyle sorunlar yok diyor.

Alın bir de buradan yakın. İnsan böyle şeyler okuyunca ben de o şanssız kesimin içinde olur muyum acaba diyor. Ah AMD be...

Sisteminde şuan zaten RX580 var yanlış görmüyorsam. Eğer 1440p 144FPS gaming peşinde değilsen 2. nesil çıkıcak RDNA veya 2. nesil RTX almanı öneririm. 580 seni en azından 1-2 sene daha idare edicektir.

Okuduğunuz konuların tarihlerine bakarsanız güncel olmayan sürücülerin tarihleri olduğunu farkedersiniz. 11.11.2019 da 2780TL ye 5700xt nitro+ almıştım. Adrenalin 2020 sürücüsü ilk çıktığında siyah ekran sorunu vardı sadece 2020.2.2 de neredeyse sorunsuz hale geldi. Aylardır 1 kere bile sorun vermedi. 5700xt'nin NVDIA karşılığı en az 1000TL daha pahalı. Seçimlerde bütçe ön planda ise gönül rahatlığıyla AMD kart alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı