AMD RX5700 ve 5600 XT sürücü sorunları

Aldığın gibi overclock yapmadan, temiz kullanacaksın kartı. Ben testleri yaptım, overclockta hala Driver sıkıntı çıkarıyor. Normal ayarında temiz kullandığın sürece sorun yok. 2K Ultra ayarlarda sabit 100 FPS BF1'de oynuyorum mesela. 64 kişi sunucular sen düşün.

OC ile hiç işim yok eski bilgisayarım çaput olmuştu beceremiyorum ben. Alıp takıp kurcalamadan oynayacagım sadece.

Her oyunu Ultra ayarlarda oynamak şu dönem için pek mantıklı bir yaklaşım değil. Çoğu oyunda Ultra ile High arasında gözle görülmeyecek kadar fark oluyor ancak High'dan Ultra'ya geçmek 5-6 FPS'e mağoluyor. Zaten 1080P'de bu farklılıkları görmek daha da zorlaşıyor. Ama gene de sen bilirsin.

Beklemek bence kartların fiyatını yukarı çekecek. Son 1 ay içerisinde 1000 TL gibi bir rakam yukarı geçtiler bile. 3 ay önce de dedim kartlar pahalanacak diye. Yenisi çıkacak eskiler ucuzlar diye güldüler. Şimdide söylüyorum daha da yukarı gidecek bilgisayar bileşenleri fiyatları.

Ben bunu fiyat bazlı olarak söylemiyorum. Teknolojik gelişmeler açısından söylüyorum. Tekniğe girmek gerekirsek 1. nesil RDNA video encoding/decoding de sıkıntı çekiyor, RT desteği yok ve 1. nesil 7nm bir olgunlaşmamış bir platform. Şu anda arkadaşın elinde zaten RX 580 var ve 1080P Gaming amaçlıyor. Eğer ki 1440P'de 80-90 FPS amaçlasaydı zaten bende almasını önerirdim ancak şu anda sırf fiyatların artacağını bildiğimiz için bu karta yatırım yapması pek mantıklı bir hareket değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her oyunu Ultra ayarlarda oynamak şu dönem için pek mantıklı bir yaklaşım değil. Çoğu oyunda Ultra ile High arasında gözle görülmeyecek kadar fark oluyor ancak High'dan Ultra'ya geçmek 5-6 FPS'e mağoluyor. Zaten 1080P'de bu farklılıkları görmek daha da zorlaşıyor. Ama gene de sen bilirsin.

Ben bunu fiyat bazlı olarak söylemiyorum. Teknolojik gelişmeler açısından söylüyorum. Tekniğe girmek gerekirsek 1. nesil rdna video encoding/decoding de sıkıntı çekiyor, RT desteği yok ve 1. nesil 7nm bir olgunlaşmamış bir platform. Şu anda arkadaşın elinde zaten RX 580 var ve 1080P Gaming amaçlıyor. Eğer ki 1440P'de 80-90 FPS amaçlasaydı zaten bende almasını önerirdim ancak şu anda sırf fiyatların artacağını bildiğimiz için bu karta yatırım yapması pek mantıklı bir hareket değil.

Ya tabii High'ta olabilir ama AC'de High'ta da 60 FPS zar zor alıyorum. Star Wars jedi fallen order mesela, Far Cry New dawn bunlar da bazı bölgelerde FPS 45'lere 50'lere düşüyor. Şahsen RX 580'nin miladını doldurduğuny düşünüyorum ben.

Ya tabii High'ta olabilir ama AC'de High'ta da 60 FPS zar zor alıyorum. Star Wars jedi fallen order mesela, Far Cry New dawn bunlar da bazı bölgelerde FPS 45'lere 50'lere düşüyor. Şahsen RX 580'nin miladını doldurduğuny düşünüyorum ben.
Bu arada 5700 almayı düşünüyorsan, ryzen 5 1600 ü ufak bir overclock yaparak tam besleyebilirsin diye düşünüyorum.

Şöyle benchmark için bırakayım ancak Star Wars Jedi: Fallen Order тест GPU/CPU | Action / FPS / TPS | Тест GPU

Beklenen de o zaten Star Wars için. Ubisoft oyunlarına güven olmuyor gene dediğim gibi

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de ramlerin ile alakalı bi soru soracağım. XMP de mi çalıştırıyorsun yoksa hiç kurcalamadın mı ramlerini?

Şöyle Benchmark için bırakayım ancak Star Wars Jedi: Fallen Order тест GPU/CPU | Action / FPS / TPS | Тест GPU

Beklenen de o zaten Star Wars için. Ubisoft oyunlarına güven olmuyor gene dediğim gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de RAM'lerin ile alakalı bir soru soracağım. XMP'de mi çalıştırıyorsun yoksa hiç kurcalamadın mı RAM'lerini?

XMP'de 3000MHz'de çalışıyor. Siz de bu dediğiniz olayı yapmadan önce benimki gibi mi FPS değerleri alıyordunuz?
Bu arada 5700 almayı düşünüyorsan, ryzen 5 1600 ü ufak bir overclock yaparak tam besleyebilirsin diye düşünüyorum.

Stok haliyle de sorun yaşamıyor ya bir çok test izledim gayet uyumlu ikisi şuan alıcam faliba 5700.

XMP'de 3000MHz'de çalışıyor. Siz de bu dediğiniz olayı yapmadan önce benimki gibi mi FPS değerleri alıyordunuz?

Stok haliyle de sorun yaşamıyor ya bir çok test izledim gayet uyumlu ikisi şuan alıcam faliba 5700.
Evet bende gördüm ama bazı oyunlarda kart sanki %80 üstüne çıkamıyor. Bir iki incelemeye baktım hem merak hem sana söylemek açısından.

Oyun bazlı oluyor genelde ve en çok Ubisoft oyunlarında işe yarıyor DXVK. AC Origins ve Odysseyde böyle sorunlar yaşıyordum ve DXVK kullanmam yardımcı oldu. Teknik olarak herhangi bi DX9 kullanan oyun içinde bunu kullanabilirsiniz zira şuandaki AMD driverlarında bilinen problemlerde oyun takılma sorunları var. Bu durumdan DX11 ve DX9 oyunları etklieniyor. Ancak her DX11 oyunu DXVK dan iyi performans alamıyor. DX9 oyunları içinse nerdeyse hepsinde DXVK ile daha iyi performans alabiliyorsun.

Her oyunu ultra ayarlarda oynamak şu dönem için pek mantıklı bir yaklaşım değil. Çoğu oyunda ultra ile high arasında gözle görülmeyecek kadar fark oluyor ancak highdan ultraya geçmek 5-6 FPS'e mağoluyor. Zaten 1080p de bu farklılıkları görmek daha da zorlaşıyor. Ama gene de sen bilirsin.

Ben bunu fiyat bazlı olarak söylemiyorum. Teknolojik gelişmeler açısından söylüyorum. Tekniğe girmek gerekirsek 1. nesil RDNA video encoding/decoding de sıkıntı çekiyor, RT desteği yok ve 1. nesil 7nm bi olgunlaşmamış bir platform. Şuanda arkadaşın elinde zaten RX 580 var ve 1080p gaming amaçlıyor. Eğer ki 1440p de 80-90 FPS amaçlasaydı zaten bende almasını önerirdim ancak şuanda sırf fiyatların artıcağını bildiğimiz için bu karta yatırım yapması pek mantıklı bir hareket değil.
Hocam ben de 4 5 aya elimde bir 12000 13000 le (monitör dahil) yola çıkacağım. Hep kafamda 5700 XT varyasyonlarıyla sistemler oluşturdum ama forumlar kafamı çeliyor ne yalan söyleyeyim.

Evet bende gördüm ama bazı oyunlarda kart sanki %80 üstüne çıkamıyor. Bir iki incelemeye baktım hem merak hem sana söylemek açısından.

Siz nasıl değerler alıyorsunuz mesela 1080P'de hiç 60'ın altına düştüğü oluyor mu Ultra ayarlarda herhangi bir oyunda. Drop olarak demiyorum ama bildiğin bir yöne dönüp FPS'in sürekli 45-50'lerde gezmesi gibi.
Hocam ben de 4 5 aya elimde bir 12000 13000'le (monitör dahil) yola çıkacağım. Hep kafamda 5700 XT varyasyonlarıyla sistemler oluşturdum ama forumlar kafamı çeliyor ne yalan söyleyeyim.

Sorma ya şimdiye kadar almıştım yoksa ya XT ya 5700.

Geri
Yukarı