AMD Ryzen 1700 89 Isınma Sorunu

Ali CEYLAN

Hectopat
Daha fazla  
Selam.
Asus Prime 370 Pro + Ryzen 1700 + Cooler Master Liquid 240 soğutucum var. 34X hızaşırtma ve varsayılan voltaj üzerinde RAM'lerde 1.3V olarak stabil kullanıyorum. Tam yükt 50 dereceyi gectiğini görmedim. Bir ara CPU-Z stres test yapıp AIDA64 ile ısıları kontrol edeyim dedim. Sonra stres testi kapattım. İçeri geçtim. Yaklaşık 40 dk sonra radyatör fanlarının tam devir çalıştığını fark ettim. İşlemci kullanımı yok. Bir de ne göreyim? CPU üzerinde pompa durmuş. Işığı yanmıyor. İşlemci ısısı 89, işlemci diyot ısısı 104 dereceye fırlamış. Anında sistemi kapattım. İşin ilginci anakart işlemciyi korumaya almamış. Bu çok tuhafıma gitti. İşlemciye zarar vermiş olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam.
Asus Prime 370 Pro + Ryzen 1700 + Cooler Master Liquid 240 soğutucum var. 34X hızaşırtma ve varsayılan voltaj üzerinde RAM'lerde 1.3V olarak stabil kullanıyorum. Tam yükt 50 dereceyi gectiğini görmedim. Bir ara CPU-Z stres test yapıp AIDA64 ile ısıları kontrol edeyim dedim. Sonra stres testi kapattım. İçeri geçtim. Yaklaşık 40 dk sonra radyatör fanlarının tam devir çalıştığını fark ettim. İşlemci kullanımı yok. Bir de ne göreyim? CPU üzerinde pompa durmuş. Işığı yanmıyor. İşlemci ısısı 89, işlemci diyot ısısı 104 dereceye fırlamış. Anında sistemi kapattım. İşin ilginci anakart işlemciyi korumaya almamış. Bu çok tuhafıma gitti. İşlemciye zarar vermiş olabilir mi?
Bunu çok kolaylıkla anlayabilirsiniz. Soğutmanın pinleri çıkartıp takın ve bilgisayarı açın. Sonrasında BIOS da birkaç dakika beklediğinizde sıcaklık ve sıvı sızıntısı kontrol edin. Ayrıca yanlış yüksek veya alçak voltaj ile overclock yapılırsa işlemci zarar görür. Merak etmeyin bence bir durum yok.

Evet. Ben de bir kac defa bu yöntemi yaptım. BIOS çalışıyorsa işiniz kolay arıza donanımsal gözüküyor. Eger çalışmıyor ise bir güncelleme olmalı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı