AMD Ryzen 3700X Sürekli Yüksek Frekansta Çalışıyor

AMD Ryzen 7 3700X dün itibariyle elime ulaştı ve anakartıma takıp yeni temiz Windows kurulumu yaptım. Gözlemlediğim kadarıyla sürekli olarak yüksek frekansta çalışıyor (4.0'ın altına düşmüyor.) Bu da ısıya yansıyor. Oldukça inişli-çıkışlı frekans ve ısı değeri oluşuyor. 45 ile 60 derece arasında sürekli gidip geliyor bazen 70 dereceye bir anda çıkıp düşüyor. Ekran görüntülerini de ekliyorum. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Hiçbir ayarı değiştirilmemiştir. Temiz kurulum sonrası driver ve anti-virüs yüklemesi yapılmıştır.

Görev Yöneticisi.png

Görev Yöneticisi 2.png

Command.png

Master.png

Güç Seçenekleri.png

En yüksek işlemci durumunu %99 yapınca 3.520 MHz'ye sabitleniyor. Sıcaklıkta 42 de sabit kalıyor.
99.png

Güç seçenekleri şu şekilde;
Güç.png

Büyün planlar denendi ve dengesiz iniş çıkışlar devam ediyor.

Sistem özellikleri:
  • Anakart: B450 Tomahawk
  • Ekran Kartı: MSI RTX 2070 Gaming X
  • RAM: 8 GB 3200 Mhz CL18
  • Güç Kaynağı: Cooler Master Master Lite 700W

Dosya Ekleri

• Master.png
    Master.png
    80,7 KB · Görüntüleme: 108
  • Command.png
    Command.png
    65,6 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar beklenildiği gibi iyi mi sizce ?
Henüz bir hayal kırıklığı yaşatmadı. Reddit'te yakından takip ediyorum. Ağustos'un sonunda ben de satın alacağım. Yalnız, dediğim gibi ya X570 anakartlarla kullanılmalı ya da yeni seri giriş/orta seviye anakartlar beklenmeli. Hiç imkan yoksa, X470 anakart kullanılmalı. Kaldı ki X470 fiyatına, uygun X570'ler var.

Ben daha işlemciyi almadan anakartı aldım :D

Dengesizliğin sebebi anakartın. VRM durumundan dolayı, X570 bir anakarta geçmek gerekiyor dostum. X470 anakartın dahi olsa biraz daha stabil olur fakat B450, 3700X için yeterli değil.

Durum pek öyle değil. X570 A-PRO ile kullanıyorum. Benimde gördüğüm genelde 4.1-4.2 Ghz dolaylarında çalışıyor. Ama bende 50 derece stok fanla.

Muhtemelen sebep BIOS ların henüz çok yeni ve sorunlu olmasıdır.
BIOS ların oturmasını bekliyeceğiz bir süre.

Bios ta Auto, Windows ta Ryzen Master ile manuel OC yapıyorum ve sorunsuz çalışıyor.
Windows ilk açıldığına Ryzen Master i açıp profili aktif ediyorum her seferinde.
Anakart X470 Crosshair 7 Hero
3700X 4.3 Ghz 1.35V
Sıcaklık boşta 34-40, oyunlarda 60 civarı , cinebench r15 70-77C civarı.
Zıplamalar yok.

B450 Tomahawk sistemimde de 3600 sorunsuz çalışıyor.

Her iki anakart ve her iki 3000 CPU da, BIOS tan çarpan seçtiğimde (örneğin x42) ,
benchmark programlarında 3.6 Ghz görmeye devam ediyor.

MSI B450 Tomahawk BIOS u, ASUS tan daha iyi şu anda.

ASUS hala Agesa 1.0.0.2 de. MSI ve GIGABYTE Agesa 1.0.0.3 ab yi yayınladılar.
Dengesizliğin sebebi anakartın. VRM durumundan dolayı, X570 bir anakarta geçmek gerekiyor dostum. X470 anakartın dahi olsa biraz daha stabil olur fakat B450, 3700X için yeterli değil.
Birçok yabancı editör 3900x ya da 3950x dışındaki 3000 CPU lar için X570 in gereksiz olduğunu söylüyor. Kullanıcı yorumlarına göre ASUS un X570 olmayan bazı modellerinde Pcie 4.0 da çalışıyormuş.
Dediğim gibi şu anda 3000 ler B450 ve X470 lerde -ayarı başta zor olsa da- sorunsuz çalışıyor.
RAM ler 3600-3733 Mhz lerde çalışmaya başladı mesela.
RAM yüzünden boot sorunu oluyorsa önce RAM açılış voltajını 1.35 V yapıp reboot yapmak gerekiyor.

Ayarlarla ilgili sormak istediğin birşey olursa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

Son düzenleme:
Henüz bir hayal kırıklığı yaşatmadı. Reddit'te yakından takip ediyorum. Ağustos'un sonunda ben de satın alacağım. Yalnız, dediğim gibi ya X570 anakartlarla kullanılmalı ya da yeni seri giriş/orta seviye anakartlar beklenmeli. Hiç imkan yoksa, X470 anakart kullanılmalı. Kaldı ki X470 fiyatına, uygun X570'ler var.
X370 Gaming Pro Carbon anakartta durum ne olacak merak ediyorum. 😅

Yeni konular

Geri
Yukarı