AMD Ryzen 3700X Sürekli Yüksek Frekansta Çalışıyor

Arkadaşlar merhaba bende bu sorunlar karşı karşıyayım.x570gaming edge wifi anakart 3700x işlemci.sistemi yeni kurdum bios ve windows güncel.çipsetler falan herşey güncel..şimdi güç seçeneklerinden yüksek performansa aldıgım zam işlemciye sabit 1.46-1.48 arası voltaj veriyor ama dengeliye aldıgımda voltaj ve değerler düşüyor..şuda var güç seçeneği yüksekte oldugunda ryzen master programından yada başka o.c programlarından ne yaparsam yapayım goltaj değişmiyor.benim istediğim otomatik pc zorlandığında hızın artması.çözümü nedir? Pc o.c işlerinden falanda pek anlamam

Merhabalar,

Ryzen 7 2700x ve 3700x işlemcilerini ayrı ayrı kullandım.
Kullandığım anakart modelleri Gigabyte B450-S2H - Gigabyte B450 Aorus Pro - Msi X570 Gaming Plus
Bu anakartların hepsinde Akasa R20 240mm sıvı soğutma ile kullandım.
İşlemciler tam yükte ortalama 1,4x voltaj ile dolaştı. Max ısı değeri 74 dereceleri geçmedi.
İ7 8700K kullanıyorum şuan Delid yapmadan önce 80-85 dereceleri görüyordu tam yükte.

Amd performanstan kayıp vermemek için biraz voltaj fazla veriyor. Lakin 6 aydır test ediyorum hiçbir problem sıkıntı çıkarmıyor. Max 74 derecede sabit.

Bir problem teşkil etmiyor bu dereceler.

Ayrıca yeni gelen bios güncellemeleri ile sistemler Win 10 da daha stabil çalışmaya başladı.

selamlar.

X570'in altındaki anakartlarda, iş şansa, yazılım desteğine ve anakartın kalitesine kalıyor. Bu yüzden herkeste aynı stabiliteyi yakalamak imkansız. Sorunsuz bir 3000 serisi AMD işlemci deneyimi için, X570 anakart gerekli. Eğer X570'lere bütçe yetmiyorsa, yeni nesil giriş ve orta seviye anakartlar beklenebilir.

İşlemciyi dene, duruma göre hareket edersin :)

Yeni nesil anakartlar için bir tarih bir dönem var mı? Ben de 3700X sistem için bekliyorum.

Arkadaşalar geforce experience kullananlar kaldırsın frekans 2200lü seviyelere zaman zaman düşüyor. Uygulamayı kaldırınca ara sıra sıkıntı yaşıyorum o yüzden tekrar kurmak zorunda kaldım ancak işe yaradı bende. Denemenizde fayda var. Kaldırmak istemeyenler güç seçenklerinden güç tasarrufuna alsın günlük işlerde film vs. sıkıntı yaratmıyor ancak oyuna girerken yüksek performansa almayı unutmayın. Bendeki işlemci ve anakart 3700x ve asus rog strix x570-e gaming durum şimdilik bu şekilde.

hocam buna benzer bir sorun bende yaşadım, daha önce tuf gaming b550 ana kart ile kullandığım ryzen 3600x işlemcimi , gigabyte b550 aorus pro ana karta geçtiğimde işlmeci fanın defamlı en üst devirlerde çalışmakta olduğunu farkettim. ısı değerleri çok yükselmiyordu ama fan boşta dururken bile devamlı en üst devirlere çıkıyordu. , sonra güncel bios firmware ini yükleyince, fanlar normal hale geldi. bench mark testinde daha öncesinde 3600hz de çalışyordu işlemci çekirdeklerim şimdi 4200 hz olduğunu gördüm , muhtemelen eski firmware de woltaj değerlerini yanlış aktarıyordu. sorun düzeldi bende. sende bi dene istersen.

Merhabalar...

X570 Msi tomhawk wifi vede 3700x ile benzer sorunum var aslında işlemci tam yükte olması gerektiğinden (benim tahminim) fazla ısınma yapıyor..( 76-80 derecelerde ) Aynı işlemciye sahip fakat farklı anakartla ( B550 msi tomhawk ) çok stabil ( tam yükte nadiren 70 dereceleri görmekte)..sizce x570 de ısı normal mi .? değilse olası nedenler ne olabilir..? bios güncellemesi var onu denemeden önce fikirlerinizi öğrenmek istedim...

Geri
Yukarı