AMD Ryzen 5 1600 AF Fan Sorunu

emircihan

Decapat
Merhaba bir süre önce AMD Ryzen 5 1600 AF aldım. Stok soğutucu fazla sesli çalışıyordu bende eski işlemcim de kullandığım Rampage Frosty-r soğutucuyu taktım. Oyunlarda 64 dereceye falan çıkıyor 3.5 GHz'de yeni soğutucu alacaktım fakat bu yeterli gibi geldi ve nedense AIDA64 ile işlemci stres testi yaptım 15 dakika sonunda 60 derecede kaldı nedenini anlayamadım sizce yeni soğutucu almalı mıyım? Bir de anakartımda 3 tane fan takabileceğim yer var 1 tanesi işlemci kasa için iki tane kalıyor fakat benim kasamda 4 atne fan var Molex ile bağlayıp Full güçte çalıştırmak istemiyorum Akasa Flex'a P5 almıştım bugün geldi fakat oda sadece 4 pin fanları çoğaltıyor 3 pin fan takınca Full güçte çalışıyor yine buna ne yapabilirim?

Merhaba bir süre önce AMD Ryzen 5 1600 AF aldım. Stok soğutucu fazla sesli çalışıyordu bende eski işlemcim de kullandığım Rampage Frosty-r soğutucuyu taktım. Oyunlarda 64 dereceye falan çıkıyor 3.5 GHz'de yeni soğutucu alacaktım fakat bu yeterli gibi geldi ve nedense AIDA64 ile işlemci stres testi yaptım 15 dakika sonunda 60 derecede kaldı nedenini anlayamadım sizce yeni soğutucu alınır mı? Bir de anakartımda 3 tane fan takabileceğim yer var 1 tanesi işlemci kasa için iki tane kalıyor fakat benim kasamda 4 atne fan var Molex ile bağlayıp Full güçte çalıştırmak istemiyorum Akasa Flex'a P5 almıştım bugün geldi fakat oda sadece 4 pin fanları çoğaltıyor 3 pin fan takınca Full güçte çalışıyor yine buna ne yapabilirim?

60 derece gayet iyi bir sıcaklık. Biraz OC yapmayı bile deneyebilirsin.

Bir de anakartımda 3 tane fan takabileceğim yer var 1 tanesi işlemci kasa için iki tane kalıyor fakat benim kasamda 4 atne fan var Molex ile bağlayıp Full güçte çalıştırmak istemiyorum Akasa Flex'a P5 almıştım bugün geldi fakat oda sadece 4 pin fanları çoğaltıyor 3 pin fan takınca Full güçte çalışıyor yine buna ne yapabilirim?
Benim anakartımda bir tane kasa, bir tane de işlemci fanı için port var. Çoğaltıcıya ihtiyacın yok, yapman gerek çok basit.
Kasa fanlarını molexle birbirine bağla, 1 tane fanın 3 ya da 4 pin bağlantısını anakartındaki system_fan\cha_fan portuna tak. Bios üzerinden kasandaki fanların hızlarını ayarlayabilirsin.

Özellikle anakartın Asus'sa, biosta otomatik fan optimizasyon ayarı var. 1 dakika boyunca fanlarını sistem kendi test edip çok güzel ayar çekiyor.

Geri
Yukarı