AMD Ryzen 5 2600 hız sabitleme sorunu

doganxx011

Centipat
Yaklaşık 1 buçuk ay önce toplama bir bilgisayar aldım. İşlemci Ryzen 5 2600 oyunlarda ne kadar yük binerse binsin 3.60 GHz takılı kalıyor. Yüksek performansta en düşük işlemci durumu %100 en yüksektede %100 işlemci ısınmasın diye iki durumuda %99'a çekiyorum. Bu seferde 2.80 GHz sabitleniyor. Çoğu oyunda problem yok ama GTA 4 ve GTA 5'de işlemciden mi kaynaklı bilmiyorum ama GTA 4 araba sürerken 30 FPS'lere düşüyor GTA 5'de ise v-Sync açık oynuyorum menüde kasma olduğu için 75 Hz monitörüm var. 75'den biraz oynadıktan sonra 50'lere 40'lara düşüp düşüp yükseliyor problem ne bir türlü çözemedim. Birkaç yazı okudum Ryzen işlemci Dual RAM ile daha iyi çalışır falan okudum ama ne kadar doğru bilmiyorum. Yani burada da araştırdım birkaç kişinin yazdığını okudum ama sanırım sorunu çözen yok. O yüzden tekrar gündeme getirmek istedim. Yani işlemciden mi kaynaklı ona da emin değilim. Kısacası çok drop yiyorum oyunlarda ama 2 haftadır araştırıyorum hiçbir çözüm bulamadım.

MSI B450M-A PRO Max.
Corsair Vengeance 8 GB DDR4 3000MHz Single RAM.
AMD Ryzen 5 2600.
MSI GTX 1650 Super Ventus XS OC 4 GB.
WD Blue 3, 5 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM.

BIOS'u güncelle 7C52V34 olan sürümü yükle Bios'un olduğu kısım nasıl yükleneceğine dair video da var
GTA 4 sorunlu bir oyun o yüzden bunu fazla takma GTA 5 daha sorunsuz bir oyundur fakat oyunların güncellemelerini yüklemen gerekli ancak o zaman daha stabilize bir oyun deneyimi olur.
Eğer işlemcin ısınıyorsa SMT özelliğini kapat sanal çekirdekleri kapatır sıcaklıkta düşer kafan rahatlar bu işlemi anakarttan yapman gerekli.

Yaklaşık 1 buçuk ay önce toplama bir bilgisayar aldım. İşlemci Ryzen 5 2600 oyunlarda ne kadar yük binerse binsin 3.60 GHz takılı kalıyor. Yüksek performansta en düşük işlemci durumu %100 en yüksektede %100 işlemci ısınmasın diye iki durumuda %99'a çekiyorum. Bu seferde 2.80 GHz sabitleniyor. Çoğu oyunda problem yok ama GTA 4 ve GTA 5'de işlemciden mi kaynaklı bilmiyorum ama GTA 4 araba sürerken 30 FPS'lere düşüyor GTA 5'de ise v-Sync açık oynuyorum menüde kasma olduğu için 75 Hz monitörüm var. 75'den biraz oynadıktan sonra 50'lere 40'lara düşüp düşüp yükseliyor problem ne bir türlü çözemedim. Birkaç yazı okudum Ryzen işlemci Dual RAM ile daha iyi çalışır falan okudum ama ne kadar doğru bilmiyorum. Yani burada da araştırdım birkaç kişinin yazdığını okudum ama sanırım sorunu çözen yok. O yüzden tekrar gündeme getirmek istedim. Yani işlemciden mi kaynaklı ona da emin değilim. Kısacası çok drop yiyorum oyunlarda ama 2 haftadır araştırıyorum hiçbir çözüm bulamadım.

MSI B450M-A PRO Max.
AMD Ryzen 5 2600.
3.6-3.75 GHz arası stok hızlar için normal bir değer. Yanlız bendeki R5 2600 3.67GHz altına pek inmiyordu. Belki aşırı ısınmadan olabilir onu bir kontrol edin derim.

Sıcaklıklar iyiyse de BIOS üzerinden CPB ayarını kapatıp 1.1V ile 3.8GHz hıza overclock yap. Hem daha az ısınıyor hem daha hızlı oluyor. Ben şuan öyle kullanıyorum 😀

NVIDIA'dan performans ayarları yapıp FPS'ini artırabilirsin veya O.C yapabilirsin GTA 5'te kaç FPS alıyorsun normal ayarlarda ortalama?

100 110 FPS civarı ama aynı şekilde o da düşük çıkıyor
BIOS'u güncelle 7C52V34 olan sürümü yükle Bios'un olduğu kısım nasıl yükleneceğine dair video da var
GTA 4 sorunlu bir oyun o yüzden bunu fazla takma GTA 5 daha sorunsuz bir oyundur fakat oyunların güncellemelerini yüklemen gerekli ancak o zaman daha stabilize bir oyun deneyimi olur.
Eğer işlemcin ısınıyorsa SMT özelliğini kapat sanal çekirdekleri kapatır sıcaklıkta düşer kafan rahatlar bu işlemi anakarttan yapman gerekli.

BIOS daha dün güncelledim sıkıntı bundan olabilir diye GTA 5'de GTA 4'de orijinal oyunlar Steam'den kendim aldım ikisi de güncel ayrıca SMT özelliğini nasıl kapatabilirim?
3.6-3.75 GHz arası stok hızlar için normal bir değer. Yanlız bendeki R5 2600 3.67GHz altına pek inmiyordu. Belki aşırı ısınmadan olabilir onu bir kontrol edin derim.

Sıcaklıklar iyiyse de BIOS üzerinden CPB ayarını kapatıp 1.1v ile 3.8GHz hıza overclock yap. Hem daha az ısınıyor hem daha hızlı oluyor. Ben şu an öyle kullanıyorum 😀

Sıcaklık değeri 60 65 arası geziyor bunuda araştırdım 60 65 arası uygun bir sıcaklık yazıyordu. Aynı şekilde CBP ayarını nasıl kapatabilirim?

MSI B450M-A PRO Max.
AMD Ryzen 5 2600.
Selamun Aleyküm reis. Ben de seninle tam olarak aynı olmasa da benzer bir problem yaşamaktayım. Oyunlarda anlık takılmalar yaşıyorum. Gpu kullanımı düşüyor vs fps drop oluyor. Açtığım konularda çoğu oyunda yaşadığım için bütün oyunlarda yaşıyorum bu problemi diye belirtmiştim fakat fark ettim ki sadece bazı oyunlarda yaşıyorum. GTA 5 menüde donma sorunu bende de var fakat v-sync açınca düzeldi. Onun dışında GTA 5'te belirttiğim gibi herhangi bir takılma yok.(Vsync açık ya da kapalı fark etmiyor.). Ama Fortnite ve CS:GO'da deli gibi drop yiyorum sorunun kaynağı nerede bilemiyorum. CS:GO'da başlatma komutları filan yazdım Unlost'un videosundakini içerisinde işlemciyle alakalı şeyler de var sanırsam ondan olsa gerek CS:GO'daki fps droplarım neredeyse sıfıra indi. Fortnite'da da ayarlardan işlemci çoklu çekirdek kullanımı gibi bir ayar açınca droplar azaldı. Bir arkadaş açtığım konuya işlemci çekirdek kullanımıyla alakalı bir sorun olabilir demişti ama emin değilim. Eğer sorununu çözebilirsen, paylaşırsan çok sevinirim. İnşAllah sorunlarımızı çözebiliriz :)

Konularım:

Selamun aleyküm reis. Ben de seninle tam olarak aynı olmasa da benzer bir problem yaşamaktayım. Oyunlarda anlık takılmalar yaşıyorum. GPU kullanımı düşüyor vs FPS düşmesi oluyor. Açtığım konularda çoğu oyunda yaşadığım için bütün oyunlarda yaşıyorum bu problemi diye belirtmiştim fakat fark ettim ki sadece bazı oyunlarda yaşıyorum. GTA 5 menüde donma sorunu bende de var fakat v-Sync açınca düzeldi. Onun dışında GTA 5'te belirttiğim gibi herhangi bir takılma yok.(V-Sync açık ya da kapalı fark etmiyor.). Ama Fortnite ve CS:GO'da deli gibi drop yiyorum sorunun kaynağı nerede bilemiyorum. CS:GO'da başlatma komutları falan yazdım Unlost'un videosundakini içerisinde işlemciyle alakalı şeyler de var sanırsam ondan olsa gerek CS:GO'daki FPS düşmesilarım neredeyse sıfıra indi. Fortnite'da da ayarlardan işlemci çoklu çekirdek kullanımı gibi bir ayar açınca droplar azaldı. Bir arkadaş açtığım konuya işlemci çekirdek kullanımıyla alakalı bir sorun olabilir demişti ama emin değilim. Eğer sorununu çözebilirsen, paylaşırsan çok sevinirim. İnşallah sorunlarımızı çözebiliriz :)

Konularım:

İnşallah şimdi deneyeceğim bakalım arkaşların dediklerini çözülürse haber edeceğim umarım çözülür.
Benim işlemci R5 2600 ve BIOS'u güncellemeden önce sabit frekansta çalışıyordu hep ister boşta olsun ister oyunda ama güncelledikten sonra düzeldi.

Evt bende BIOS'u ilk güncellediğimde 3.70 ilk defa gördüm yükseldi boştayken 1 2 kere ama yok oyundayken gene 3.60 sabitliyor.
Selamun aleyküm reis. Ben de seninle tam olarak aynı olmasa da benzer bir problem yaşamaktayım. Oyunlarda anlık takılmalar yaşıyorum. GPU kullanımı düşüyor vs FPS düşmesi oluyor. Açtığım konularda çoğu oyunda yaşadığım için bütün oyunlarda yaşıyorum bu problemi diye belirtmiştim fakat fark ettim ki sadece bazı oyunlarda yaşıyorum. GTA 5 menüde donma sorunu bende de var fakat v-Sync açınca düzeldi. Onun dışında GTA 5'te belirttiğim gibi herhangi bir takılma yok.(V-Sync açık ya da kapalı fark etmiyor.). Ama Fortnite ve CS:GO'da deli gibi drop yiyorum sorunun kaynağı nerede bilemiyorum. CS:GO'da başlatma komutları falan yazdım Unlost'un videosundakini içerisinde işlemciyle alakalı şeyler de var sanırsam ondan olsa gerek CS:GO'daki FPS düşmesilarım neredeyse sıfıra indi. Fortnite'da da ayarlardan işlemci çoklu çekirdek kullanımı gibi bir ayar açınca droplar azaldı. Bir arkadaş açtığım konuya işlemci çekirdek kullanımıyla alakalı bir sorun olabilir demişti ama emin değilim. Eğer sorununu çözebilirsen, paylaşırsan çok sevinirim. İnşallah sorunlarımızı çözebiliriz :)

Konularım:

Şimdi şöyle benim sorunum düzelmedi konuyu kapatmıcam ama aynı sorunu yaşadın için sana verebilcem tavsiyeler şunlar ben PUBG Lite bir kasma yapmıyor benim PC yani öncelikle BIOS'unu kesinlikle güncelle ardın BIOS'dan XPM açıkmı ona bir bak ondan sonrada STM de kapat ben GTA 4 girdim baktım. Drop sorunları azalmış biraz kesinlike bunları dene işlemcim benim hala aynı 3.60 GHz sabit.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı