AMD Ryzen 5 2600X Isınma Sorunu

Mr-Fakoo

Hectopat
AMD Ryzen 5 2600x--Stock Fan
ASUS ROG STRIX B450-F
G.Skill 2X8 3200MHz Dual RAM
Sapphire RX590 Nitro+
Cooler Master 600W 80+
Seagate 1TB harddisk
Samsung 500GB harddisk

Bilgisayarı dün Vatan Bilgisayar aracılıyla topladım, eve geldiğim sistemi kurdum AMD RyzenMaster programından Gaming test yaptığımda işlemci sıcaklığı 90 dereceyi gördü, boşta 46-55 arasında gidiyor. Stock fanı sökerek termal macunu yeniledim tekrardan denediğimde ısı değerlerinde gözle görülür bir değişiklik olmadı, 85 dereceye geldiğinde testi sonlardırdım.
BIOS uptade yaptım ve ayarları defaulda çektim tekrar denedim ama yine değişen bir şey olmadı.

Dün akşam vatan bilgisayara bu konu hakkında uğradım, zaten sistem orada 95* dereceyi gördü. Benimle dalga geçer gibi, "ne olmuş bunda bir sorun yok, yeri geliyor ben 120* işlemci sıcaklığı görüyorum gayet normal" şeklinde konuştular. Sonra testi biraz daha uzattık ve 110*'ye gelip sistem otomatik kapandı. Bunu görmelerine rağmen herhangi bir işlem uygulamadılar. Geri gönderdiler sıkıntı yok diye belirttiler. Bir sorun olduğunun farkındayım :)

Farklı bir program üzerinde bir görüntü daha var bunu sizinle paylaşayım. İstediğiniz görüntüyü ardından hemen göndereceğim.
Gittim zaten orada gözlerinin önünde 110 dereceyi gördü ama dedikleri şey "işlemci bu ısınır bir şey olmaz" diye başlarından savdılar yaani herhangi birşeyde arıza yok dediler.

Hocam açık söyleyeyim sorun sizde. Ben aynı tür bir sorun için mağazaya götürsem ve bunu deseler :
Dostum bana desin öyle birşey önce sen harbi anlıyor musun diye sorar sonra o anakartı ağzına sokarim götür bilgisayarı gerekiyorsa ayıplı maldan dolayı hakem heyetine başvur olamaz CBS açık 75 derece çıkıyor işlemci 95 nerde görmüşler Ryzen serisi işlemci son çalışma sıcaklığı 95 zaten. Sistemi sen mi topladin onlar mi?
Bu arakdaşın yazdıklarına bizzat katılırım. Kim oluyor onlar da afedersiniz beni s*lak yerine koyuyorlar? Bana yapsa o işlemciyi alır anlının ortasına monte ederim yani. Resmen sizle dalga geçip a*tal yerine koymuşlar. Asıl sıkıntı burada. Siz buna bir şey yapmadıysanız işiniz biraz zor...

Müsait olamadığımdan buraya son durumları aktaramadım, Dün biraz müsaittim önce Tüketici Hakem Heyetine gittim ama dava için elinizde en az 1 kere servis raporu olması lazım dedi. Daha sonra farklı bir vatan şubesine gittim (Satın aldığım şubeye bilerek gitmedim) oradaki servis elemanı bilgisayarı açtı tekrardan stres testine soktuğumuzda yine yükselmeye geçti fakat 94,5'e gelince birden durdu, fakat fanı ellediğimizde 94 derecelik bir ısı mevcut değildi,"Anakartın sensörlerinde bir sorun olabilir, ben burdan sadece servise gönderebilirim ama siz satın aldığınız mağazaya giderseniz iade veya değişim yapabilirsiniz" denildi. Satın aldığım şubeye gittim direk müşteri hizmetleriyle iletişime geçtim o bana 110 derece normal diyen adamlarla muhattap bile olmadım, bilgisayarı direk servise teslim ettim sorunu çözeceksiniz ben buraya bırakıyorum diyerek çıktım. Şuanda haber bekliyorum, gelen çözüme göre bir yol izleyeceğiz. İyi günler.
Bugün Vatan Bilgisayardan bilgisayarı teslim aldım kendileri herhangi bir şey bulamadıklarını ısıların normal değerlerde olduklarını bildirdiler. Teslim alırkende serviste herhangi bir sorun bulunamadı diye bir kağıt verilmesini rica ettim, servise gitmediğinden kağıt verem ama servis kağıdını onaylatabilirim dedi, pazar günü teslim alacağım onu. Eve geldim sistemi kurdum bilgisayarı açtığımda bios ekranından sonra bilgisayar 3 kere elektriği kesti arkasına F1 setup F10 yaparak sistemi açtı sistemde test yaparken işlemcinin 2,2 Ghz hızında çalıştığını fark ettim ve Ryzen Master testi tamamlayamadı (Resimler Ektedir)
Pazartesi servis formu elime ulaştığında Tüketici Hakem Heyetine giderek gerekli işlemleri yapacağım, İyi Akşamlar.
Müsait olamadığımdan buraya son durumları aktaramadım, Dün biraz müsaittim önce Tüketici Hakem Heyetine gittim ama dava için elinizde en az 1 kere servis raporu olması lazım dedi. Daha sonra farklı bir vatan şubesine gittim (Satın aldığım şubeye bilerek gitmedim) oradaki servis elemanı bilgisayarı açtı tekrardan stres testine soktuğumuzda yine yükselmeye geçti fakat 94,5'e gelince birden durdu, fakat fanı ellediğimizde 94 derecelik bir ısı mevcut değildi,"Anakartın sensörlerinde bir sorun olabilir, ben burdan sadece servise gönderebilirim ama siz satın aldığınız mağazaya giderseniz iade veya değişim yapabilirsiniz" denildi. Satın aldığım şubeye gittim direk müşteri hizmetleriyle iletişime geçtim o bana 110 derece normal diyen adamlarla muhattap bile olmadım, bilgisayarı direk servise teslim ettim sorunu çözeceksiniz ben buraya bırakıyorum diyerek çıktım. Şuanda haber bekliyorum, gelen çözüme göre bir yol izleyeceğiz. İyi günler.
-------------------------------------------------
Bugün Vatan Bilgisayardan bilgisayarı teslim aldım kendileri herhangi bir şey bulamadıklarını ısıların normal değerlerde olduklarını bildirdiler. Teslim alırkende serviste herhangi bir sorun bulunamadı diye bir kağıt verilmesini rica ettim, servise gitmediğinden kağıt verem ama servis kağıdını onaylatabilirim dedi, pazar günü teslim alacağım onu. Eve geldim sistemi kurdum bilgisayarı açtığımda bios ekranından sonra bilgisayar 3 kere elektriği kesti arkasına F1 setup F10 yaparak sistemi açtı sistemde test yaparken işlemcinin 2,2 Ghz hızında çalıştığını fark ettim ve Ryzen Master testi tamamlayamadı (Resimler Ektedir)
Pazartesi servis formu elime ulaştığında Tüketici Hakem Heyetine giderek gerekli işlemleri yapacağım, İyi Akşamlar.
----------------------------------------
Bilgisayarın elektriği kestiği yeri kayıt altına aldım ramler 3200 Mhz'de iken bu sorunu verdi 2133Mhz'ye çektiğimde sistem açıldı. VİDEO:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• delil-1.jpg
    delil-1.jpg
    93,4 KB · Görüntüleme: 54
  • delil-2.jpg
    delil-2.jpg
    55,8 KB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı