AMD Ryzen 5 3600 stok soğutucu ile overclock performansı

Tolgayalcn

Hectopat
Makaleler
2
Merhabalar. Birkaç gündür ufak ufak üzerinde uğraştığım, Technopat sosyal olsun, Recep Baltaş'ın overclock videoları olsun bol bol destek aldığım overclock serüvenimin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Hem yaşadığım deneyimleri anlatmak, hem de bilmeyenler için bilgilendirme amaçlı sizlerle paylaşmak istedim.
Daha önce hiç bilmiyor olmama rağmen overclock yapmaya çalışmış, ciddi stabilite sorunları yaşadığım için vazgeçip 3.6 GHz hıza kendimi mahkum etmiştim. 3.6 GHz hız ile voltajı otomatik olarak kullanıyor ve ortalama olarak boştayken 43-45 derece, stres altında ise 80'e yakın derecelere ulaşıyordu. 3.6 GHz ile işlemcimin cinebech skoru ise 3358'di. 2 gündür, günde 3-4 saat boşluğumun olmasını fırsat bilip hemen detaylı olarak araştırarak tekrar denemeye karar verdim ve sonunda mutlu sona ulaşarak, 4.12 GHz hız ve 1.176V değerlerinin stok soğutuculu işlemcim için en doğru değerler olduğunu gördüm. Şimdi ise işlemcimin Cinebench skoru 3732'ye ulaşmış durumda ve sıcaklık değerlerim boşta 40-42 stres altında ise 74-76 olarak 2 derece kadar düşmüş durumda. İşte fotoğraflı olarak detaylar ☺

Dosya Ekleri

• OC Cinebench score.jpg
    OC Cinebench score.jpg
    58,3 KB · Görüntüleme: 157
  • sistem boşta aida.jpg
    sistem boşta aida.jpg
    254,8 KB · Görüntüleme: 152
  • stabilite adida.jpg
    stabilite adida.jpg
    278,6 KB · Görüntüleme: 135
  • voltage.jpg
    voltage.jpg
    159,5 KB · Görüntüleme: 126
Prime95 Small FFTs testini, 10 Dk yapın.
Tahmin ettiğim kadar mutlu sonda değilim sanırım. 4.12 ghz'de testi başlatır başlatmaz sistem kendine reset attı ve windows'u boot etmedi. Gzh'i 4.075'e indirdim şuan ise Small FFTs testinin 3. dakikasında 90 dereceyi gördü kapattım testi. Bu çok ciddi bir değer soğutucu mu alsam acaba?

Prime95 sorunlu bir uygulama. Günlük kullanımda ne kadar uğraşsan da işlemciyi zorlamayacağın kadar zorluyor. Cinebench testini sıkıntısız geçip, oyunlarda da bir sıkıntı vermiyorsa o ayarlarda yıllarca kullanırsın demek o işlemciyi. İnternetten araştırabilirsiniz Prime95 sorunlarını. Bir çok sağlam işlemciye bile mavi ekran verdirtmiş bir uygulama.

Prime95 sorunlu bir uygulama. Günlük kullanımda ne kadar uğraşsan da işlemciyi zorlamayacağın kadar zorluyor. Cinebench testini sıkıntısız geçip, oyunlarda da bir sıkıntı vermiyorsa o ayarlarda yıllarca kullanırsın demek o işlemciyi. İnternetten araştırabilirsiniz Prime95 sorunlarını. Bir çok sağlam işlemciye bile mavi ekran verdirtmiş bir uygulama.
Şu anda zaten o ilgimi çekti. BIOS'a girip tüm ayarları auto yaptım. Tekrar prime 95 testi yaptığımda yaklaşık olarak 10 saniye içinde tekrar 90 dereceye çıktı. 2 aydır bu dereceleri ne overclocklu ne overclock'suz asla görmedim. Sanırım birazcık dişli bir test kendisi. Ancak soğutucu konusunda zaten benim için 75 derecede düşük bir değer olmadığı için daha iyi bir soğutucu düşünüyordum. Bu zamana kadar aklımda hep 3000x seri işlemcilerle verilen Wraith Prism stok soğutucuyu düşündüm. Hem görüntü olarak çok şık hemde soğutması iyi deniyordu ama yukarıdaki linkteki soğutucununda yorumlarına baktım neredeyse hep olumlu. Sanırım arctic freezer 34 daha doğru tercih olacak.
Şu anda zaten o ilgimi çektim. BIOS'a girip tüm ayarları auto yaptım. Tekrar prime 95 testi yaptığımda yaklaşık olarak 10 saniye içinde tekrar 90 dereceye çıktı. 2 aydır bu dereceleri ne overclocklu ne overclock'suz asla görmedim. Sanırım birazcık dişli bir test kendisi. Ancak soğutucu konusunda zaten benim için 75 derecede düşük bir değer olmadığı için daha iyi bir soğutucu düşünüyordum. Bu zamana kadar aklımda hep 3000x seri işlemcilerle verilen Wraith Prism stok soğutucuyu düşündüm. Hem görüntü olarak çok şık hemde soğutması iyi deniyordu ama yukarıdaki linkteki soğutucununda yorumlarına baktım neredeyse hep olumlu. Sanırım arctic freezer 34 daha doğru tercih olacak.
Aa siz farklı kişilermişsiniz :D

Son düzenleme:
Şu anda zaten o ilgimi çekti. BIOS'a girip tüm ayarları auto yaptım. Tekrar prime 95 testi yaptığımda yaklaşık olarak 10 saniye içinde tekrar 90 dereceye çıktı. 2 aydır bu dereceleri ne overclocklu ne overclock'suz asla görmedim. Sanırım birazcık dişli bir test kendisi. Ancak soğutucu konusunda zaten benim için 75 derecede düşük bir değer olmadığı için daha iyi bir soğutucu düşünüyordum. Bu zamana kadar aklımda hep 3000x seri işlemcilerle verilen Wraith Prism stok soğutucuyu düşündüm. Hem görüntü olarak çok şık hemde soğutması iyi deniyordu ama yukarıdaki linkteki soğutucununda yorumlarına baktım neredeyse hep olumlu. Sanırım arctic freezer 34 daha doğru tercih olacak.

Aa siz farklı kişilermişsiniz :D
Ben Wraith Prism kullanıyorum. Asıl kullanma amacım yükte 900RPM 38 dereceyi hiçbir şekilde geçmemesi. Yoksa tüm donamım parçalarımdan tek RGB olan kendisi. Uygulamasını indirdim çok güzel ayarlar yapabiliyorsun ama ben kendi haline bırakmışım. Tek kullanım amacım sessizlik.

Ben Wraith Prism kullanıyorum. Asıl kullanma amacım yükte 900RPM 38 dereceyi hiçbir şekilde geçmemesi. Yoksa tüm donamım parçalarımdan tek RGB olan kendisi. Uygulamasını indirdim çok güzel ayarlar yapabiliyorsun ama ben kendi haline bırakmışım. Tek kullanım amacım sessizlik.
Wraith Prism hakkında araştırma yaptığımda sanırım stok soğutucu olmasından kaynaklı olarak çok bir bilgi, kullanıcı yorumu yok hakkında. Ancak bir arkadaşımda dün yaptığı aida64 testinde 10 dakikalık testte ryzen5 2600 işlemcisi stress altında 52 derece maximum gördü. Buda beni acaba bu soğutucuyu mu? Yoksa başka marka soğutucu mu? Sorusuna yöneltiyor. Kafam karışık biraz 😀

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı