AMD Ryzen 5 3600X RTX 2060 SUPER FPS sorunu

Necati Billor

Decapat
Yer
İzmir,Turkey
Daha fazla  
Merhabalar. Sistemi belirteyim şöyle:
Anakart: AsRock B450M HDV R4.0
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X
Ekran Kartı: GALAX RTX 2060 Super
Ram: XPG Gammix D10 C16 3200 MHz 2x8 GB
PSU: High Power 600W Bronz Eco 80+
SSD: ADATA SU630 480GB

PUBG'de bazı aralıklarla 1080P low ayarlarda iken 90-95 FPS'leri görüyor. İşlemci kullanımı ile Ekran Kartı kullanımı da birbirine yakın seyrediyor. Battlefield V'de CPU kullanımı %70 %80 iken GPU %35 40 arası oluyor. Ekran Kartıma MSI Afterburner ile OC yaptım. Oyunlarda 1875 MHz ile çalışıyor. Furmark ile test ettiğimde bir sorun görmedim. Ani FPS düşüp yükselmelerini anlayamıyorum. Nerede sorun var çözemedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu OC işlemini hiç silemeyeceğim galiba. Ben PSU yada Anakart değişikliği düşünüyorum.PSU verimsiz olduğu için ekran kartından tam güç alamayan olmuş. Ama sizin dediklerinizi de yaptım yine kart %95 %99 olmadı.
Ayarları Ultra'ya alınca ne oluyor ekran kartı kullanımı?

Hocam hemen hemen aynı sistem arkadaşımda var oda aynı FPS alıyor. Bende RX580 ve 2600 var sizden daha yüksek FPS alıyorum. Arkadaşta zamanında konu açtı ama sorunu çözemedi.
Ben de sizinle aynı sisteme sahiptim 1 ay önceye kadar. Ama anlamıyorum insanlar 2080 Ti ile Low ayarlarda oynayıp 200 240 FPS arası alıyor ve neden bir kullanım sorunu yaşamıyorlar gerçekten anlamadım. Arkadaşınızda bir düzelme oldu mu ?
Ayarları Ultra'ya alınca ne oluyor ekran kartı kullanımı?
Maksimum 85-88 arası.
Ekranınızı 2K olarak ölçekleme yaparak dener misiniz?
(Monitör 2K değil büyük ihtimalle ancak özel çözünürlük oluşturup dener misiniz?)
DSR ile 2K çözünürlükte denedim yükseliyor ama bu sefer FPS düşüyor haliyle.

Ben de sizinle aynı sisteme sahiptim 1 ay önceye kadar. Ama anlamıyorum insanlar 2080 Ti ile Low ayarlarda oynayıp 200 240 FPS arası alıyor ve neden bir kullanım sorunu yaşamıyorlar gerçekten anlamadım. Arkadaşınızda bir düzelme oldu mu ?

Maksimum 85-88 arası.

DSR ile 2K çözünürlükte denedim yükseliyor ama bu sefer FPS düşüyor haliyle.
Ultrada 85 olmaması lazım. İşlemci frekansını açın Afterburner’dan oyunda hangi seviyelerde bir bakın. Belki PBO kapalıdır.

Aynı kartı kullanıyorum. Bizim ekran kartının çalışma frekansı 1495'ti yanılmıyorsam. 1665 de Boost frekansı olarak geçiyor. Daha üste çıkması bence sıkıntı yaşatabilir. Sorununuzun ekran kartı kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ama değerleri kendiniz değiştirerek normale çevirin isterseniz Afterburner'da. Çok yüksek frekansta kullanıyorsunuz. Isınma sorunu yok mu?

Aynı kartı kullanıyorum. Bizim ekran kartının çalışma frekansı 1495'ti yanılmıyorsam. 1665 de Boost frekansı olarak geçiyor. Daha üste çıkması bence sıkıntı yaşatabilir. Sorununuzun ekran kartı kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ama değerleri kendiniz değiştirerek normale çevirin isterseniz Afterburner'da. Çok yüksek frekansta kullanıyorsunuz. Isınma sorunu yok mu?
Var 66 67 derece civarı ama kasanın kapağını açıyorum 62 görüyorum maksimum. Ekran Karti stok hızındayken de yapıyordu bu durumu ben elle ayar yapsam da Afterburner ile yapılan bir OC işlemini nasıl geri alamıyorum anlamadım doğrusu.
Düşük frekansta çalışıyorsa, PBO kapalıysa darboğaz yapıyor olabilir, Ultra'da %85 kullanımın başka bir açıklaması yok çünkü.
Nerden açabilirim?

Var 66 67 derece civarı ama kasanın kapağını açıyorum 62 görüyorum maksimum. Ekran Karti stok hızındayken de yapıyordu bu durumu ben elle ayar yapsam da Afterburner ile yapılan bir OC işlemini nasıl geri alamıyorum anlamadım doğrusu.

Nerden açabilirim?
BIOS'tan. PBO ya da CPB olarak geçer.

Nerden açabilirim?
Aşırı saçma hocam. Çünkü ben maksimum çıkabileceği değeri OC testine sokup hesaplattım Afterburner'a. 1600'lerde bir şey çıktı. 66 67 derece sorun sayılmaz bence, benim kasam çok havadar olmasına rağmen aynı derecede çalışıyor daha düşük frekansla.
BIOS'tan. PBO ya da CPB olarak geçer.
Genelde PBO başlığı altında CPB olarak geçiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı