AMD Ryzen 7 3800X sıcaklık problemi

Salow

Centipat
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Geçen ay topladığım bilgisayarım ile ilgili ısı problemi yaşıyorum. BIOS en güncel sürümü 1405'de, sistemim şu şekilde:
  • ASUS TUF Gaming X570 PLUS
  • ASUS TUF 4 AMD RX 5700XT
  • G.Skill Trident Z 16 GB (2x8) 3600MHz
  • AMD Ryzen 7 3800X
  • Thermaltake Toughpower GF1 80 Plus 850W
  • Aerocool Klaw
Arkadaşlar öncelikle yaşadığım problemler ile ilgili size birkaç söylemek istiyorum. Bilgisayarı ilk topladığımda RAM frekansı yükseltmek için BIOS'a girdim. Sonrasında ana kartın kendi belirlemiş olduğu DOCP'deki profil 1 ayarını açtım ancak bilgisayar açılmadı sürekli BIOS'a yönlendirdi. Bende çözümünü araştırdım bulamadım. Sonrasında DOCP'yi profil 1 yapıp RAM frekansını 3200'e kadar düşürdüm bu kez Windows logosu geldi ve bilgisayar açıldı. Geçen aydan beri yeni bir BIOS güncellemesi bekliyorum ancak halen gelmedi. Aida 64 programında sistemi stres testine soktum. 5 dakika geçtikten sonra işlemci ısısı 93-94 derecelere geldi işlemciye zarar verme ihtimaline karşı stres testini iptal ettim. Yaşadığım problemler bunlar yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ekran görüntüsü BF1 oynarken aldığım sıcaklık değerleri:

Adsız.jpg

Stok soğutucu ile bence normal bir değer. R5 2600 ile ben de stok soğutucu ile stres testlerinde 1-2 dakika sonra 85 dereceleri buluyor ama oyunlarda genelde 75 derece 😀 Sıcaklığı düşürmek için bence voltajı ve hızı kendiniz ayarlayın CPB denen işlemci hızını arttırmak için saçma sapan voltaj veren teknolojiyi de kapatın.

Mesela 42 çarpan verip voltajı stabil çalıştığı en düşük değere çekin.

CPU-Z fotoğrafı da atabilir misiniz ?

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Geçen ay topladığım bilgisayarım ile ilgili ısı problemi yaşıyorum. BIOS en güncel sürümü 1405'de, sistemim şu şekilde:
  • ASUS TUF Gaming X570 PLUS
  • ASUS TUF 4 AMD RX 5700XT
  • G.Skill Trident Z 16 GB (2x8) 3600MHz
  • AMD Ryzen 7 3800X
  • Thermaltake Toughpower GF1 80 Plus 850W
  • Aerocool Klaw
Arkadaşlar öncelikle yaşadığım problemler ile ilgili size birkaç söylemek istiyorum. Bilgisayarı ilk topladığımda RAM frekansı yükseltmek için BIOS'a girdim. Sonrasında ana kartın kendi belirlemiş olduğu DOCP'deki profil 1 ayarını açtım ancak bilgisayar açılmadı sürekli BIOS'a yönlendirdi. Bende çözümünü araştırdım bulamadım. Sonrasında DOCP'yi profil 1 yapıp RAM frekansını 3200'e kadar düşürdüm bu kez Windows logosu geldi ve bilgisayar açıldı. Geçen aydan beri yeni bir BIOS güncellemesi bekliyorum ancak halen gelmedi. Aida 64 programında sistemi stres testine soktum. 5 dakika geçtikten sonra işlemci ısısı 93-94 derecelere geldi işlemciye zarar verme ihtimaline karşı stres testini iptal ettim. Yaşadığım problemler bunlar yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ekran görüntüsü BF1 oynarken aldığım sıcaklık değerleri:

Eki Görüntüle 497502

Tahminime Göre RAM'lerinizde bir uyuşmazlık var buda işlemciye yükleniyor ve ısınmasına neden oluyor.

RAM frekans ayalarını sıfırlamayı deneyin düzelebilir.

Ayrıca bu tarz bir sistemde stok soğutucu kullanmak zaten en başında yapılan hatalardan biri

BIOS ayarları üzerinden CPB'yi kapatarak işe başlayın. Sorun devam ederse buraya da yazın. Bununla ilgili açılmış çok fazla konu var Sosyal'de. Onlardan yardım alabilirsiniz.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki 3. Nesil ryzenler 2. Nesile göre daha fazla ısınıyor. Ilk tavsiyem bios üzerinden cpb yi kapatmanız lazım. Bu sıcaklıkları 5-6 derece așağıya çekecektir. Aerocool klaw kasası önde statik basınç fanları olmadığında neredeyse hiç bir hava akışı sağlamayacaktır. Eğer çıkıyorsa ön paneli çıkartıp deneyiniz. Bu da bir 2-3 derece fark edecektir. Isterseniz manuel olarak overclock+undervolt yapabilirsiniz. Ancak bu yine de belli bir yere kadar idare eder. Wraith prism o işlemciyi beklediğiniz gibi düşük sıcaklıklarda tutmaya yetmez. Sağlam bir hava veya su soğutma tavsiyemdir. Kolay gelsin.

Kaç RAM takılı sisteminde ve kullandığın stok soğutucu markası nedir?
Hocam içinden wraith prism çıkıyor ancak yetmeyecektir. Arkadaşın bahsettiği ram problemi ramlerle alakalı değil. Gskill ramlere kafasına göre düşük voltaj veriyor. 1.36V ile 3600mhz cl18-16 dener ise problemi düzelecektir. Xmp profilleri malesef asusta tam düzgün çalışmıyor

@Silinen üye Ram frekans ayarlarını sıfırladığım zaman 2133 mhz de çalışıyor
@HABAR Asus anakartta core performance boost seçeğini bulamadım. Bundan dolayı kapatamıyorum. Farklı bir adı varmı?
1.Durum:
AMD CBS'i bulmaya çalışın.
2.Durum:
"Gelişmiş Frekans Ayarları --> İşlemci frekans ayarları "na ulaşmaya çalışın.

Yeni konular

Geri
Yukarı