AMD Ryzen 7 3800X sıcaklık problemi

Salow

Centipat
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Geçen ay topladığım bilgisayarım ile ilgili ısı problemi yaşıyorum. BIOS en güncel sürümü 1405'de, sistemim şu şekilde:
  • ASUS TUF Gaming X570 PLUS
  • ASUS TUF 4 AMD RX 5700XT
  • G.Skill Trident Z 16 GB (2x8) 3600MHz
  • AMD Ryzen 7 3800X
  • Thermaltake Toughpower GF1 80 Plus 850W
  • Aerocool Klaw
Arkadaşlar öncelikle yaşadığım problemler ile ilgili size birkaç söylemek istiyorum. Bilgisayarı ilk topladığımda RAM frekansı yükseltmek için BIOS'a girdim. Sonrasında ana kartın kendi belirlemiş olduğu DOCP'deki profil 1 ayarını açtım ancak bilgisayar açılmadı sürekli BIOS'a yönlendirdi. Bende çözümünü araştırdım bulamadım. Sonrasında DOCP'yi profil 1 yapıp RAM frekansını 3200'e kadar düşürdüm bu kez Windows logosu geldi ve bilgisayar açıldı. Geçen aydan beri yeni bir BIOS güncellemesi bekliyorum ancak halen gelmedi. Aida 64 programında sistemi stres testine soktum. 5 dakika geçtikten sonra işlemci ısısı 93-94 derecelere geldi işlemciye zarar verme ihtimaline karşı stres testini iptal ettim. Yaşadığım problemler bunlar yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ekran görüntüsü BF1 oynarken aldığım sıcaklık değerleri:

Adsız.jpg

Şuraya " Ryzen 7 3800X'in fanı çok kötü. O fanla soğutamazsın ki." yazmayıın. OC yapmayacaksanız kutudan gelen soğutucu fazlasıyla yeterli.

@Silinen üye Ryzen 3800x yanında gelen stok fan

Öncelikli Tavsiyem kullanmakta olduğunuz anakartınıza bir adet yeni bir soğutucu almanızdır büyük bir ihtimalle ısınma bundan kaynaklanıyordur. çünkü işlemci bilgisayarda aşırı ısıya maruz kalan tek nokta ayırca kullandığınız termal macun kaliteside önemlidir bunuda göz önüne almanızda fayda vardır.

Şuraya " Ryzen 7 3800X'in fanı çok kötü. O fanla soğutamazsın ki." yazmayıın. OC yapmayacaksanız kutudan gelen soğutucu fazlasıyla yeterli.
Hocam ben fanı kötü yazmadım ki wraith prism gayet güzel bir stok fan ancak 105w lık bir işlemci için özellikle hava akışı kötü olan kasalarda "yetersiz" kalıyor. Kendim bunu r7 2700x kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki benim işlemci bile tam yükte 4.2GHz ve tam stabilite istersem 1.415 oyun için verdiğim 1.325V ile 82 dereceyi buluyor ve ben rahatsızlık duyuyorum. Benim tavsiyem cpb ve ön paneli açma sonrasında yeni bir soğutucu olacaktır.

Hocam ben fanı kötü yazmadım ki wraith prism gayet güzel bir stok fan ancak 105w lık bir işlemci için özellikle hava akışı kötü olan kasalarda "yetersiz" kalıyor. Kendim bunu r7 2700x kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki benim işlemci bile tam yükte 4.2GHz ve tam stabilite istersem 1.415 oyun için verdiğim 1.325V ile 82 dereceyi buluyor ve ben rahatsızlık duyuyorum. Benim tavsiyem cpb ve ön paneli açma sonrasında yeni bir soğutucu olacaktır.
Size bir sözüm yok. Demek istiyorum ki CPB'nin kapatılması, dediğiniz gibi kasanın ön panelinin açılması yeterli olacaktır.
Ama bence yeni bir fan parası verilmesine gerek yok.
@HABAR Dediğin gibi amd cbs'i buldum. Kapattım ancak ısı değerleri 45-60 derece arası seyrediyor.
Bir de stres testi yapıp maksimum kaç derece sıcaklığa çıktığını kontrol edebilirsiniz. Ama çok de gerek yok bence. İçinizin rahatlaması açısından söylüyorum.

@HABAR Dediğin gibi amd cbs'i buldum. Kapattım ancak ısı değerleri 45-60 derece arası seyrediyor.
Boştaki değerler ise 40-45iyidir stok fan profilinin fan curveunu manuel olarak artırın ve 68 derecede %100 olacak şekilde ayarlayın. Bu da bir miktar yardımcı olur.

@Silinen üye Öncelikle wraith prismin iyi bir fan olduğu düşüncesindeyim kaldı ki Recep Baltaş ve Ali Güngör o.c. yapmadıkları sistemde bu stok fanı kullanıyor. İşlemci icin herhangi bir termal macunda uygulamadım yukarıdada söylediğim gibi Recep Baltaş ve Ali Güngör bu stok fan için termal macun kullanmıyor.

@Silinen üye Öncelikle wraith prismin iyi bir fan olduğu düşüncesindeyim kaldı ki Recep Baltaş ve Ali Güngör o.c. yapmadıkları sistemde bu stok fanı kullanıyor. İşlemci icin herhangi bir termal macunda uygulamadım yukarıdada söylediğim gibi Recep Baltaş ve Ali Güngör bu stok fan için termal macun kullanmıyor.

Doğrudur hocam bilmiyorsak öğreniriz saygı duyarız. 😉

Bende kendi bildiklerimi paylaştım zerrece faydamız olduysa ne mutlu

Yine de kendi termal macunu bir nebze olsun kalitesiz. Onu silip yenisini uygulamak çok daha performanslı olmasını sağlar. Kendim ise imzamdaki sisteme sahibim ve wraith prismden pek memnun değilim malesef :/

Geri
Yukarı