AMD Ryzen 7800X 3D sistem boşta yüksek sıcaklık

salih003

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar işlemciyi alıp sistemi değiştikten sonra sıcaklıklar boşta çok fazla geldi. XMP.'yi devreye sokup RAM'leri 6000 MHz'de kullandığım içinde olabilir ama kullanamayacaksam niye aldım diye düşünüyorum. Boşta işlemci sıcaklığı 45-75 arası değişiyor. Bilgisayarı açtığım gibi 69 olduğu bile oluyor. Önceden ASUS TUF anakartım vardı sıcaklık ve fan kontrolleri daha hoştu. MSI Center çok yetersiz bir program. Onun içinde bir öneriniz var mı? Teşekkürler.

Sistemim:
Soğutucu: Corsair H150 RGB.
Anakart: MSI B650 Gaming Plus Wi-Fi
İşlemci: AMD Ryzen 7800X 3D.
RAM: Corsair Vengeance RGB 6000 MHz.
Power: Couger gex 1050 watt Gold.
Ekran kartı: Zotac 3070 Ti holo AMP.
Kasa: Cooler Master Master Case H500.

Son düzenleme:
Kasa kurulumunu nasıl yaptın? Boşta bu kadar fazla ısınmaması lazım. Içeride negatif basınç olmasını isteriz. Içeriye giren hava dışarı çıkandan fazla olmalı. Termal macunun doğru sürüldüğünü, radyatör fanlarının doğru yöne baktığını, pompa ve fan kablolamasının düzgün yapılmış olması da önemli.

Kasa kurulumunu nasıl yaptın? Boşta bu kadar fazla ısınmaması lazım. Içeride negatif basınç olmasını isteriz. Içeriye giren hava dışarı çıkandan fazla olmalı. Termal macunun doğru sürüldüğünü, radyatör fanlarının doğru yöne baktığını, pompa ve fan kablolamasının düzgün yapılmış olması da önemli.
Soğutucuyu kasanın ön fanları ile aynı yöne bakacak şekilde öne yerleştirdim. Power'ın fanları aşağıya bakacak şekilde yerleştirdim. Arkada da bir egzoz çıkışı var.
1697282576359.png

Sadece kasanın önündeki mesh panel kayboldu orada mesh panel yok.

3D Mark testi yaptım orda ise CPU max 76'ya çıkmış. GPU ise 80'e.

X.M.P'yi devre dışı bıraktım game boost enabled yazdı sonuç aynı. Yardımcı olabilecek biri var mı?

MSI center diye uyduruk bir uygulama var ordan game boost'u kapattım. Yine sıcaklık 4.2 MHz olduğunda 65, 70'e çıkıyor boştayken. Ne yapmalıyım sizce?

Son düzenleme:
Benim de aynı dert var anlayamadım, yeni sıvı soğutma aldım ama birden kapanıyordu vs priz değiştim ama şu an boşta 45lerde birden 65lere dayanıyor tarayıcı açınca. Çözemedim nedir dert.

Dosya Ekleri

• OpenHardwareMonitor.Report.txt
    73,7 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı