AMD Software: Adrenalin Edition 23.9.3 sürücüsü yayınlandı

Deneyimlerime göre güncel sürümlerde VRAM kullanımı konusunda bir sorun var. Sistemi resetlemeden birkaç saat boyunca kullandığınızda VRAM kullanımı boşta 2 GB gibi absürt değerlere çıkıyor, üstelik arkada VRAM kullanabilecek program açık olmamasına rağmen. 22.5.1 sürümüne dönüp bunu test ettiğimde ne yaparsam yapayım boşta VRAM kullanımı 1 GB'ın üstüne çıkmıyor. Üstelik aynı programlar açık arkada. Güncel sürücülerde VRAM sızıntısı var.

Deneyimlerime göre güncel sürümlerde VRAM kullanımı konusunda bir sorun var. Sistemi resetlemeden birkaç saat boyunca kullandığınızda VRAM kullanımı boşta 2 GB gibi absürt değerlere çıkıyor, üstelik arkada VRAM kullanabilecek program açık olmamasına rağmen. 22.5.1 sürümüne dönüp bunu test ettiğimde ne yaparsam yapayım boşta VRAM kullanımı 1 GB'ın üstüne çıkmıyor. Üstelik aynı programlar açık arkada. Güncel sürücülerde VRAM sızıntısı var.
VRAM kullanımını AMD'nin adrenalin yazılımından mı kontrol ettiniz? Az önce ben de oradan bakayım dedim, boşta 1800 MB (total 16 GB) RAM kullanıyor. Fakat programı kapatınca 0'a düşüyor. Yani aslında VRAM'ı Adrenalin yazılımı kullanıyor sanırım.

VRAM kullanımını AMD'nin adrenalin yazılımından mı kontrol ettiniz? Az önce ben de oradan bakayım dedim, boşta 1800 MB (Total 16 GB) RAM kullanıyor. Fakat programı kapatınca 0'a düşüyor. Yani aslında VRAM'ı Adrenalin yazılımı kullanıyor sanırım.

Hayır, Görev Yöneticisi'nden.

Hala 23.5.2 kullanıyorum 😀
Ben de APU R5 4600H sistemde bu sürücüyü kurdum. Zaten oyunları harici Nvidia ekran kartıyla oynuyorum. AMD'in saçma sapan günlük kullanımlarında bile masaüstünde sorunlar çıkıyor. Ekran yanıp sönme, Chrome tarayıcı donma gibi say say bitmez. 23.9.2'den sonra da eklememiş sorunlar art arda olunca. AMD halen daha donanım hızlandırma sorununu çözemedi.

Ekran kartınız nedir? Ben kullanırken hiç öyle bir sorun yaşamadım. Sistem hatalarınızı SFC ve DISM ile bir kontrol edin derim. Önceden benim de sistemim saçma sapan şekilde donuyordu.

RX 5500 XT. Yeni format attım hocam. Sorun yok sistem de. Saatlerdir Rust oynadım en ufak sorun olmadı kapanma ya da ekran gitmesi gibi. Sorunu Chrome'da yapıyor sanırım şu an Edge kullanıyorum tabii hepsin de donanım hızlandırma kapalı. Açınca sapıtıyor. Bu arada 23.9.2 sürümünü kurdum. Kendimce test ettim ekran kartı test programlarında falan bu sürüm de biraz daha yüksek FPS ve puan alıyor. Sanırım 23.9.2 sürümü stabil özellikle oyun oynanıyorsa. Onun dışında benim tek sorunum donup kalma sorunuydu o da galiba Chrome kullandığım için yapıyordu. Edge de yaşamadım hiç. Brave, Opera falan da deneyeceğim.

RX 5500 XT. Yeni format attım hocam. Sorun yok sistem de. Saatlerdir Rust oynadım en ufak sorun olmadı kapanma ya da ekran gitmesi gibi. Sorunu Chrome'da yapıyor sanırım şu an Edge kullanıyorum tabii hepsin de donanım hızlandırma kapalı. Açınca sapıtıyor. Bu arada 23.9.2 sürümünü kurdum. Kendimce test ettim ekran kartı test programlarında falan bu sürüm de biraz daha yüksek FPS ve puan alıyor. Sanırım 23.9.2 sürümü stabil özellikle oyun oynanıyorsa. Onun dışında benim tek sorunum donup kalma sorunuydu o da galiba Chrome kullandığım için yapıyordu. Edge de yaşamadım hiç. Brave, Opera falan da deneyeceğim.

Evet Chrome'da boyle bır sorun var sadece ama genel olarak performans ıyı.

Bugüne kadar 23.9.2 sürümünü Windows 11 ile birlikte mutlu bir şekilde kullanıyordum. EA FC 24 oynarken (FIFA 23'te de oluyordu) ses kesintisiyle birlikte nadir de olsa çok minik anlık FPS droplar oluyor diye, Windows 11'den şüphelenerek bugün Windows 10'a geçtim. Fark ettim ki Windows 10'da 23.9.2 ve 23.9.3 sürücüleri, eğer "Freesync Premium pro" aktif bir şekilde kullanıyorsanız kesinlikle kullanılabilir değil. "Donanım ivmesi" kullanan herhangi program açıkken sistem rastgele 20-30 saniye donacak şekilde kitleniyor ve görüntü donuyor. Bu yüzden 23.9.1'i denedim ve onda böyle problemler yaşamadım. Kullanıcılara duyurulur.

Geri
Yukarı