AMD VEGA 56 ve 64 İncelemesi

İyi günler arkadaşlar. VEGA 56 ve 64'ün NDA'sı kalktı ve incelemeleri yayınlandı. Kaynak olarak Guru3D sitesini seçtim ve işte sonuçlar.

Sniper Elite 4 - DirectX 12 - Ultra Ayarlar

sniper elite 4.png

Rise of The Tomb Raider - DirectX 12 - Very High Ayarlar

rise of the tomb raider.png

Battlefield 1 - DirectX 12 - Ultra Ayarlar

Battlefield 1.png

Ghost Recon - Wildlands - DirectX 11 - Very High Ayarlar

Ghost Recon - Wildlands.png

GTA 5 - DirectX 11 - Ultra Ayarlar
gta 5.png

Test edilen tüm oyunlar ve kartın güç tüketimini görmek için Guru3D'den bakın.

AMD Radeon RX Vega 56 8GB review

Genel olarak 1070 161 Watt güç tüketirken VEGA 56 236 Watt güç tüketmiş. Performans olarak VEGA 56 DirectX 12 li ve Vulkan lı oyunlarda daha iyi.

AMD madem enerji verimliliğine çalışmıyorsun. O zaman git oyun yapımcılarına onlarla iş birliği yap da DirectX 12 li oyunlar çoğalsın. Yoksa VEGA 56'da satmaz.

Kendinle çelişiyorsun. Daha çok güç tüketen kart daha çok ısınır derken 1080'den daha çok güç tüketen Vega 64'ün 1080'den 3 derece daha serin çalıştığı konusunda ne düşünüyorsun peki?

Vega 64 eğer Liquid frekanslarında aftermarket kartları olarak piyasaya salınırsa, ki salınacak, Referans tasarımla hemen hemen Liquid'e göre +150 Base + 150 Boost frekansı daha düşük olmasına rağmen aradaki FPS farkında uçurum var. Aftermarket kartlar giriş olarak +1300 Base ve +150 Boost olursa 1080'i kolaylıkla geçebilecektir diye düşünüyorum. Şu an için karşılaştırma yapanlar umarım 1080 FE olarak ele almışlardır. Throttle durumu da söz konusu olabilir, bilinmez. Avantajlı olduğu oyunlarda geçer, avantajsız olduğu oyunlarda geçilir. Olur böyle şeyler. Güç tüketimini sorun eden almaz, güç tüketimini sorun etmeyen alır. FreeSync 1440p + Vega 56 çok cazip geliyor, aksini iddia eden G-Sync + 1070 denesin :D

Kendinle çelişiyorsun. Daha çok güç tüketen kart daha çok ısınır derken 1080'den daha çok güç tüketen Vega 64'ün 1080'den 3 derece daha serin çalıştığı konusunda ne düşünüyorsun peki?

Vega 64 eğer Liquid frekanslarında aftermarket kartları olarak piyasaya salınırsa, ki salınacak, Referans tasarımla hemen hemen Liquid'e göre +150 Base + 150 Boost frekansı daha düşük olmasına rağmen aradaki FPS farkında uçurum var. Aftermarket kartlar giriş olarak +1300 Base ve +150 Boost olursa 1080'i kolaylıkla geçebilecektir diye düşünüyorum. Şu an için karşılaştırma yapanlar umarım 1080 FE olarak ele almışlardır. Throttle durumu da söz konusu olabilir, bilinmez. Avantajlı olduğu oyunlarda geçer, avantajsız olduğu oyunlarda geçilir. Olur böyle şeyler. Güç tüketimini sorun eden almaz, güç tüketimini sorun etmeyen alır. FreeSync 1440p + Vega 56 çok cazip geliyor, aksini iddia eden G-Sync + 1070 denesin :D
Kendimle neden çelişeyim ki. Noise seviyelerine bir bakın. Yük altında VEGA kartlar daha yükses desibel deler. Ki guru3d söyle diyor. Referans VEGA kartlar inanılmaz sesliydi ve vu rahatsız edici bir durum. Amd bir türlü referans soğutmayı Nvidia kalitesinde yapamıyor.

Çelişecek bir durum yok bunlar benim kendi görüşlerim.

Güç tüketimde diyelim 1080 daha iyi. Ee o zaman RX Vega nasıl bu sıcaklıkta oluyor ki zaten liquid tipinde daha da serin. Kv0the hocamın dediği gibi kendinle çelişiyorsun.

nVidia her zaman en iyisi olacak diye bir şey yok :)
Hayla nasıl diyebiliyorsunuz kendimle celişiyorum diye. Noise degerleri ortada. Performans değerleri ortada. Güç tüketim değerleri ortada. 10 serisi kartlar 1,5 senelik kartlar. Sattı zaten satacağı kadar. Nvidia Volta mimarisini aceleye de getirmiyor. Kartlar hazırmış ama 2018 2. Çeyrekte satışa çıkacak diyor. Üst seviyede hayla tekel Nvidia. Keşke olmasaydı. Fiyatlar yine düşmeyecek. Onu gevtim baksana Türkiye de VEGA kart yok.

Şahsen Vega 64 zaten olmamış. Vega 56 dan biraz umitliydim. Ama o da 1070 e %20 fark atamamış.

1070 1080 gibi kartları çok rahat O.C edebiliyorsunuz. Guru3D Vega kartları O.C edememiş haberiniz olsun.

Kendimle neden çelişeyim ki. Noise seviyelerine bir bakın. Yük altında VEGA kartlar daha yükses desibel deler. Ki guru3d söyle diyor. Referans VEGA kartlar inanılmaz sesliydi ve vu rahatsız edici bir durum. Amd bir türlü referans soğutmayı Nvidia kalitesinde yapamıyor.

Çelişecek bir durum yok bunlar benim kendi görüşlerim.

Hayla nasıl diyebiliyorsunuz kendimle celişiyorum diye. Noise degerleri ortada. Performans değerleri ortada. Güç tüketim değerleri ortada. 10 serisi kartlar 1,5 senelik kartlar. Sattı zaten satacağı kadar. Nvidia Volta mimarisini aceleye de getirmiyor. Kartlar hazırmış ama 2018 2. Çeyrekte satışa çıkacak diyor. Üst seviyede hayla tekel Nvidia. Keşke olmasaydı. Fiyatlar yine düşmeyecek. Onu gevtim baksana Türkiye de VEGA kart yok.

Şahsen Vega 64 zaten olmamış. Vega 56 dan biraz umitliydim. Ama o da 1070 e %20 fark atamamış.

1070 1080 gibi kartları çok rahat O.C edebiliyorsunuz. Guru3D Vega kartları O.C edememiş haberiniz olsun.
Guru3D öyle falan demiyor. Oyun oynuyorsanız bir hayli sesli diyor. 1070/1080'den sadece 4 dbA daha fazla. Daha serin ancak. 4 dbA fan sesi feda edip sıcaklığı da 1070/1080 seviyesine çekebilirlerdi. Aradaki 4dbA farkı uçak sesi ile elektrikli araba sesi sanıyorsun sanırım?

NVIDIA referans soğutma kalitesi diye bir şey yok, saçmalıyorsun. Vega 56 ve 64 1070/1080 referansa göre daha serin çalışırken bu saçmalığı nerenden çıkarıyorsun? Arada 3 derece fark varken ve 4 dbA fark varken bu nereden çıkıyor şimdi? Referans tasarımlar her zaman ucuz ve sesli olur çünkü maliyet minimum tutulur blower fan içeride hava akımı oluşturup soğutur, heatsink de ucuz olduğundan adam gibi soğutmaz. Kartların ses ve ısı değerleri de sonradan aftermarket kart üreticilerinin başarısına kalmış olaydır.

Sonuç olarak gerek grafik işlemcisi olarak gerek grafik belleği olarak 1070/1080'e rakip kartlar geldi. Bizim de istediğimiz buydu zaten. Vega 56 ve 1070 ense enseye gidiyor, Raw power bakımından da aynılar. Zamanla değişir mi değişmez mi bilinmez, driverlar ne kadar stabil o da bilinmez. AMD şu durumda daha geleceğe yatkın olduğu inkâr edilemez. AMD'nin overclock kısımlı avantajı var. Guru3D overclock yapamıyor dediğin kısımda ise driver ile sorun yaşamışlar. Kartta herhangi bir sorun yok, driver ile alakalı düzgün overclock yapılabilecek bir güncelleme bekliyor.

firestrike-hbm2-v-core.png

Stok 1080 seviyesi.

Bence 1070 alınmalı 1070 FULL HD çözünürlük için yapılan bir kart değil bu testleri birde 2K'da yapsınlar görelim asıl performansı.

Vega kartların fiyatları açıklandı, tek umuduğum RX VEGA 56 olan kart 600$ satışa sunulanacak. Tam bir fiyasko hiçbir kart alınmaz.
Öyle bir olay yok, Vega 56 daha satışa sunulmadı. Vega 64 2 model $499 üzerinden, geneli de $600 üzerinden çıktı dün. Liquid modeli de $700 olarak satıldı. Şu an stoklarda hiç biri yok. Vega 56 da MSRP olarak $399 satılacaktır. Pre-order olanlar aşırı fiyatlandırmalara sahip olabilirler, MSRP fiyatından fazlasına hiç bir kart zaten alınmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı