AMD VEGA 56 ve 64 İncelemesi

İyi günler arkadaşlar. VEGA 56 ve 64'ün NDA'sı kalktı ve incelemeleri yayınlandı. Kaynak olarak Guru3D sitesini seçtim ve işte sonuçlar.

Sniper Elite 4 - DirectX 12 - Ultra Ayarlar

sniper elite 4.png

Rise of The Tomb Raider - DirectX 12 - Very High Ayarlar

rise of the tomb raider.png

Battlefield 1 - DirectX 12 - Ultra Ayarlar

Battlefield 1.png

Ghost Recon - Wildlands - DirectX 11 - Very High Ayarlar

Ghost Recon - Wildlands.png

GTA 5 - DirectX 11 - Ultra Ayarlar
gta 5.png

Test edilen tüm oyunlar ve kartın güç tüketimini görmek için Guru3D'den bakın.

AMD Radeon RX Vega 56 8GB review

Genel olarak 1070 161 Watt güç tüketirken VEGA 56 236 Watt güç tüketmiş. Performans olarak VEGA 56 DirectX 12 li ve Vulkan lı oyunlarda daha iyi.

AMD madem enerji verimliliğine çalışmıyorsun. O zaman git oyun yapımcılarına onlarla iş birliği yap da DirectX 12 li oyunlar çoğalsın. Yoksa VEGA 56'da satmaz.

Guru3D öyle falan demiyor. Oyun oynuyorsanız bir hayli sesli diyor. 1070/1080'den sadece 4 dbA daha fazla. Daha serin ancak. 4 dbA fan sesi feda edip sıcaklığı da 1070/1080 seviyesine çekebilirlerdi. Aradaki 4dbA farkı uçak sesi ile elektrikli araba sesi sanıyorsun sanırım?

NVIDIA referans soğutma kalitesi diye bir şey yok, saçmalıyorsun. Vega 56 ve 64 1070/1080 referansa göre daha serin çalışırken bu saçmalığı nerenden çıkarıyorsun? Arada 3 derece fark varken ve 4 dbA fark varken bu nereden çıkıyor şimdi? Referans tasarımlar her zaman ucuz ve sesli olur çünkü maliyet minimum tutulur blower fan içeride hava akımı oluşturup soğutur, heatsink de ucuz olduğundan adam gibi soğutmaz. Kartların ses ve ısı değerleri de sonradan aftermarket kart üreticilerinin başarısına kalmış olaydır.

Sonuç olarak gerek grafik işlemcisi olarak gerek grafik belleği olarak 1070/1080'e rakip kartlar geldi. Bizim de istediğimiz buydu zaten. Vega 56 ve 1070 ense enseye gidiyor, Raw power bakımından da aynılar. Zamanla değişir mi değişmez mi bilinmez, driverlar ne kadar stabil o da bilinmez. AMD şu durumda daha geleceğe yatkın olduğu inkâr edilemez. AMD'nin overclock kısımlı avantajı var. Guru3D overclock yapamıyor dediğin kısımda ise driver ile sorun yaşamışlar. Kartta herhangi bir sorun yok, driver ile alakalı düzgün overclock yapılabilecek bir güncelleme bekliyor.

Eki Görüntüle 254257
Stok 1080 seviyesi.
Bana FireStrike yada diğer 3DMark gibi işime yaramayan testlerdeki performansı ile gelme lütfen. Ben oyun performansına ve güç tüketimine bakıyorum.

Güç Tüketimi VEGA 56 236 Watt iken GTX 1070 161 Watt. Ki GTX 1070'te HBM bellek yok daha fazla güç tüketen GDDR5 bellek var. 75 Watt fazla güç tüketen RX VEGA 56, Sniper Elite 4'te 14 Rise of the Tomb Raider'da 1 BF 1'de 32 Gears of War'da 1 Hitman'da 10 Deus Ex'de 4 Doom'da 8 FPS fark atmış full HD çözünürlüklerde. Bunun dışında GTA 5'te 30 FPS fark yemiş VEGA 56.

Genel olarak bakarsak eğer AMD partnerli oyunlarda bir BF 1'de 32 FPS fark var. Belki Sniper Elite 4'ü de katabiliriz. 14 FPS bana göre az değil. Bunun dışında 3. parti oyunlarda 1 FPS 8 FPS 10 FPS geçebilmiş. GTX 1070 1.5 sene önce çıktı hatırlatayım.

Ayrıca AMD kartları tanıtırken HBCC teknolojisi üzerinde çok durdu. O da tırt çıktı. Belki oyunlarda desteği olmadığı için olabilir. Far Cry 5'te yeni Wolfenstein oyununda olacak. O zaman görmek lazım.

VEGA 56 eğer Guru3D'nin test ettiği tüm oyunlarda en az 20 FPS fark atsaydı eğer o zaman kral olurdu. Hiç tereddüt etmeden gidin VEGA 56 alın derdim.

AMD, HBM bellekleri VEGA 64 ile yazık etmiş. Nvidia eğer sadece 1070'in mimarisine koysa o HBM 2 belleği güç tüketimi zaten 150 Watt TDP değerinden 100 Watt'a iner.

Sonuç olarak AMD üst seviyeye döndü ama çok da rekabetçi olduğunu söyleyemem ben.

1070.JPG

1,5 sene ne ara oldu ya?
Bana FireStrike yada diğer 3DMark gibi işime yaramayan testlerdeki performansı ile gelme lütfen. Ben oyun performansına ve güç tüketimine bakıyorum.
Genel olarak ve raw power olarak dedim. Gerek oyunlarda gerek de saf güç olarak eziyor kartlar rakiplerini. Aradaki 60 Watt'ı düşünüyorsan gerçekten saçma bir mantığın var derim, FreeSync + RX 56 mı yoksa G-Sync + 1070 mi? 60 Watt matematiğini yapar mısın günde 5 saat %100 yük altında oyun oynarken aradaki güç tüketimi farkı faturaya ne kadar yansıyor? Vega da 2016 mimarisi aslında. Rakibi de Pascal. Rakiplerini de geçiyor. Olay bu yani. Pascal ile aynı MSRP fiyatında geldi, piyasaya göre şu anda da daha ucuz. Şanslıyız ki 1070 ve 1080 fiyatları patır patır düşmeye başladı, MSRP fiyatlarına dönüyor yavaş yavaş. HBM2 daha düşük voltajda çalışıyor olabilir, daha düşük güç tüketimi var evet. Ancak kartların spesifikasyonlarına bakarsanız tükettiği güç gayet normal. 4096 Stream Processors? 64 ROPs? 256 TMU? (Vega 64) Bunlar havayla suyla mı çalışacak, elektrik ihtiyaçları yok mu bunların? :) Vega 64 güç tüketimi biraz fazla evet, yüksek frekansları yüzünden. Vega 56 düşük frekanslara sahip olduğundan güç tüketimi 210W. Güç limitini açıp frekansları yükseltince 56'nın raw performansı 1080 ile eş değerde oluyor. Dediğim gibi, performansı daha iyi. Fiyatları daha düşük. 56 ile 1070 arasındaki 60W, 1080 ile 64 arasındaki 110W dert edecekler kartı almaz olur biter.

Zaten herkes kartın mimarisinden, 1 sene geçip güç tüketiminin hala yüksek olmasından, Fury 28nm iken 14nm Finfet'e geçiş yapıp neden daha yüksek TDP değerleri elde ediliyor gibi sorular çok var. Fury X performansı 2015'de 980 Ti ile zor kapışırken günümüzde 1070'e avantajlı olduğu oyunlarda kafa tutuyor. R9 Fury X ile Vega 56&64 performans farkı pek yok denebilir. Bu üzücü bir durum tabii. Ama günümüz standartlarında Pascal mimarisine de kafa tutuyorsa hala ümit var demektir. Teknik açılardan tek eksiği güç tüketimi. Performans olarak tamam. Kabullenmeyen, aradaki 60/110W hesabını yapan gitsin low profile sistem toplasın. Kimse sizi AMD almaya zorlamıyor. Daha iyi teknolojileri aynı fiyata sunan AMD'dir.

Öyle bir olay yok, Vega 56 daha satışa sunulmadı. Vega 64 2 model $499 üzerinden, geneli de $600 üzerinden çıktı dün. Liquid modeli de $700 olarak satıldı. Şu an stoklarda hiç biri yok. Vega 56 da MSRP olarak $399 satılacaktır. Pre-order olanlar aşırı fiyatlandırmalara sahip olabilirler, MSRP fiyatından fazlasına hiç bir kart zaten alınmaz.
Tekrar tekrar okudum. Technopatın vega haberin de, VEGA 56 599$, VEGA 64 799$ bu ayın sonlarına doğru satışa sunulacakmış.

Tekrar tekrar okudum. Technopatın vega haberin de, VEGA 56 599$, VEGA 64 799$ bu ayın sonlarına doğru satışa sunulacakmış.
İyi de.. Vega 64 MSRP fiyatının $100 üzerinde dün Amazon ve Newegg'de satışa çıktı: SAPPHIRE Radeon RX VEGA 64 DirectX 12 100410LEL 8GB 2048-Bit HBM2 HDMI / TRIPLE DP Limited Edition (UEFI) PCI Express 3.0 CrossFireX Support ATX Video Card - Retail-Newegg.com

Her yerde de 56 $399 64 $499 olacağı yazıyor. Haberde yanlışlık var sanırsam.

Eki Görüntüle 254275
1,5 sene ne ara oldu ya?

Genel olarak ve raw power olarak dedim. Gerek oyunlarda gerek de saf güç olarak eziyor kartlar rakiplerini. Aradaki 60 Watt'ı düşünüyorsan gerçekten saçma bir mantığın var derim, FreeSync + RX 56 mı yoksa G-Sync + 1070 mi? 60 Watt matematiğini yapar mısın günde 5 saat %100 yük altında oyun oynarken aradaki güç tüketimi farkı faturaya ne kadar yansıyor? Vega da 2016 mimarisi aslında. Rakibi de Pascal. Rakiplerini de geçiyor. Olay bu yani. Pascal ile aynı MSRP fiyatında geldi, piyasaya göre şu anda da daha ucuz. Şanslıyız ki 1070 ve 1080 fiyatları patır patır düşmeye başladı, MSRP fiyatlarına dönüyor yavaş yavaş. HBM2 daha düşük voltajda çalışıyor olabilir, daha düşük güç tüketimi var evet. Ancak kartların spesifikasyonlarına bakarsanız tükettiği güç gayet normal. 4096 Stream Processors? 64 ROPs? 256 TMU? (Vega 64) Bunlar havayla suyla mı çalışacak, elektrik ihtiyaçları yok mu bunların? :) Vega 64 güç tüketimi biraz fazla evet, yüksek frekansları yüzünden. Vega 56 düşük frekanslara sahip olduğundan güç tüketimi 210W. Güç limitini açıp frekansları yükseltince 56'nın raw performansı 1080 ile eş değerde oluyor. Dediğim gibi, performansı daha iyi. Fiyatları daha düşük. 56 ile 1070 arasındaki 60W, 1080 ile 64 arasındaki 110W dert edecekler kartı almaz olur biter.

Zaten herkes kartın mimarisinden, 1 sene geçip güç tüketiminin hala yüksek olmasından, Fury 28nm iken 14nm Finfet'e geçiş yapıp neden daha yüksek TDP değerleri elde ediliyor gibi sorular çok var. Fury X performansı 2015'de 980 Ti ile zor kapışırken günümüzde 1070'e avantajlı olduğu oyunlarda kafa tutuyor. R9 Fury X ile Vega 56&64 performans farkı pek yok denebilir. Bu üzücü bir durum tabii. Ama günümüz standartlarında Pascal mimarisine de kafa tutuyorsa hala ümit var demektir. Teknik açılardan tek eksiği güç tüketimi. Performans olarak tamam. Kabullenmeyen, aradaki 60/110W hesabını yapan gitsin low profile sistem toplasın. Kimse sizi AMD almaya zorlamıyor. Daha iyi teknolojileri aynı fiyata sunan AMD'dir.
Bir kaç kişinin görüşleri bunlar. AMD Nvidia arasında GPU Market Share oranlarına bir bakın. Herkes sadece kartların performansını değil Enerji Verimliliğini de göz önüne alıyor. VEGA 56 + Free Sync mi GTX 1070 + G Sync mi derseniz eğer. VEGA 56 alıpta gidip dandik 500 600 TL'Lik sadece Free Sync özelliği olan bir monitör almazsınız. Nvidia'da Gsync Monitörler evet pahalı ama hakkını veren monitörler. Yani baktığın aman 144hz 1ms 2K gibi özelliklerde oluyor. AMD'de ise ucuz oluyor ama Full HD 5ms 60 Hz oluyor. Eğer Free Sync'de de 144 hz 1 ms 2k istersen fiyat Nvidia seviyesine yaklaşıyor.

Baktığım zaman VEGA 64'ün hiç alınır bir tarafı yok. VEGA 56 orada biraz alınır duruyor o da AMD partnerli oyunlara yatkınsak.

4096 Stream Processors 64 ROP 256 TMU olsa ne yazar. Bu değerler yüksek olunca sanki oyun performansı eziyor gibi konuşuyorsun şuanda. Testler ortada. Performanslar ortada. Fiyatlarda ortada. Hatta bu performansı verirken tükettiği güç tüketimi de ortada.

Bunları geçtim VEGA kartları AMD demoda gösterirken ekstra PCI güç kablo kısmını kapatarak gösterdi. Kimse görmesin istemiş 2x8 pin güç kablo bağlantısını.:LOL:

Ben kart alırken Watt/Performansa bakarım. 3.000 TL bütçem var ise GTX 1080 alırım her türlü. VEGA 64'ün yüzüne bakmam. VEGA 64 ve VEGA 56 rakiplerine kıyasla ucuz olmayacak.

Hesap kitap yapalım. 1 Kilowatt 0.44 Kuruş hesap et.

GTX 1070 161 Watt saatte. 10 saat oyun oynasan günde. 1.610 Watt güç tüketir günde. Ayda 48.300 Watt güç tüketir. 48.3 KiloWatt. 21 TL

RX VEGA 56 236 Watt saatte. 10 saat oynasan günde. 2.360 Watt güç tüketir günde. Ayda 70.800 Watt güç tüketir. 70.8 KiloWatt. 31 TL.

GTX 1070'li sistem ayda 10 TL daha az elektrik faturası getiriyor. Hiç de azımsanmaz Türkiye de bu değer. Amerika felan hadi neyse de TR'de elektrik belli yani.

Bir kaç kişinin görüşleri bunlar. AMD Nvidia arasında GPU Market Share oranlarına bir bakın. Herkes sadece kartların performansını değil Enerji Verimliliğini de göz önüne alıyor. VEGA 56 + Free Sync mi GTX 1070 + G Sync mi derseniz eğer. VEGA 56 alıpta gidip dandik 500 600 TL'Lik sadece Free Sync özelliği olan bir monitör almazsınız. Nvidia'da Gsync Monitörler evet pahalı ama hakkını veren monitörler. Yani baktığın aman 144hz 1ms 2K gibi özelliklerde oluyor. AMD'de ise ucuz oluyor ama Full HD 5ms 60 Hz oluyor. Eğer Free Sync'de de 144 hz 1 ms 2k istersen fiyat Nvidia seviyesine yaklaşıyor.

Baktığım zaman VEGA 64'ün hiç alınır bir tarafı yok. VEGA 56 orada biraz alınır duruyor o da AMD partnerli oyunlara yatkınsak.

4096 Stream Processors 64 ROP 256 TMU olsa ne yazar. Bu değerler yüksek olunca sanki oyun performansı eziyor gibi konuşuyorsun şuanda. Testler ortada. Performanslar ortada. Fiyatlarda ortada. Hatta bu performansı verirken tükettiği güç tüketimi de ortada.

Bunları geçtim VEGA kartları AMD demoda gösterirken ekstra PCI güç kablo kısmını kapatarak gösterdi. Kimse görmesin istemiş 2x8 pin güç kablo bağlantısını.:LOL:

Ben kart alırken Watt/Performansa bakarım. 3.000 TL bütçem var ise GTX 1080 alırım her türlü. VEGA 64'ün yüzüne bakmam. VEGA 64 ve VEGA 56 rakiplerine kıyasla ucuz olmayacak.

Hesap kitap yapalım. 1 Kilowatt 0.44 Kuruş hesap et.

GTX 1070 161 Watt saatte. 10 saat oyun oynasan günde. 1.610 Watt güç tüketir günde. Ayda 48.300 Watt güç tüketir. 48.3 KiloWatt. 21 TL

RX VEGA 56 236 Watt saatte. 10 saat oynasan günde. 2.360 Watt güç tüketir günde. Ayda 70.800 Watt güç tüketir. 70.8 KiloWatt. 31 TL.

GTX 1070'li sistem ayda 10 TL daha az elektrik faturası getiriyor. Hiç de azımsanmaz Türkiye de bu değer. Amerika felan hadi neyse de TR'de elektrik belli yani.
Monitörler konusunda çok saçmalamışsın. Panelden panele farklılık gösteren en ucuz monitörler 600 TL'den başlayıp 1ms 75Hz FreeSync destekli oluyor. G-Sync en ucuz monitör ne kadar bak bakalım? Piyasadaki FreeSync monitörler ucuz diye kalitesiz gözüyle bakman da saçma, şayet 1080p 75Hz 1MS, 1080P 144Hz, 2K 60Hz ve 2K 144'ye kadar seçenekler sunuyor. G-Sync monitörler sanki başka firmalar tarafından üretiliyor, üretim kalitesini küçümsemen çok yanlış. Sadece sen enerji verimliliği yönünden bakıyorsun.

Ben kartın spesifikasyonlarını bu kadar geniş olması yüzünden güç tüketimi fazla diye belirtmek için yazdım, ancak yine her zamanki gibi anlamamışsın. Watt/Performans olayında kuruş kuruş hesap yapıyorsan, elektrik faturan kabarık geliyorsa yapmakta haklısın. Kimse seni AMD almaya zorlamıyor. 3 farklı güç profili var. 210W Default güç tüketimi olmasına rağmen Power Save modu da var.

Birde bu oyun testleri hep Full HD 1070 tam gücünü Full HD tam gösteremez bu testlerin 2K'da yapsınlar o zaman hangisi alınır karar verilir.

10 TL için Nvidia alabilirsin. Free Sync dandik mi? Güldürdün. 2k 144 hz 1 ms Free Sync vs 2k 144 hz 1 ms G Sync arasındaki fiyat farkına bak sonra gel bir de aynı özellikleri verdiğine bak sonra GTX 1070 ve G Sync al. Çünkü biz o fiyata VEGA 64 ve Free Sync alıcağız.

10 TL için Nvidia alabilirsin. Free Sync dandik mi? Güldürdün. 2k 144 hz 1 ms Free Sync vs 2k 144 hz 1 ms G Sync arasındaki fiyat farkına bak sonra gel bir de aynı özellikleri verdiğine bak sonra GTX 1070 ve G Sync al. Çünkü biz o fiyata VEGA 64 ve Free Sync alıcağız.
Free Sync'e dandik demedim. Biraz dikkatli oku.

Monitörler konusunda çok saçmalamışsın. Panelden panele farklılık gösteren en ucuz monitörler 600 TL'den başlayıp 1ms 75Hz FreeSync destekli oluyor. G-Sync en ucuz monitör ne kadar bak bakalım? Piyasadaki FreeSync monitörler ucuz diye kalitesiz gözüyle bakman da saçma, şayet 1080p 75Hz 1MS, 1080P 144Hz, 2K 60Hz ve 2K 144'ye kadar seçenekler sunuyor. G-Sync monitörler sanki başka firmalar tarafından üretiliyor, üretim kalitesini küçümsemen çok yanlış. Sadece sen enerji verimliliği yönünden bakıyorsun.

Ben kartın spesifikasyonlarını bu kadar geniş olması yüzünden güç tüketimi fazla diye belirtmek için yazdım, ancak yine her zamanki gibi anlamamışsın. Watt/Performans olayında kuruş kuruş hesap yapıyorsan, elektrik faturan kabarık geliyorsa yapmakta haklısın. Kimse seni AMD almaya zorlamıyor. 3 farklı güç profili var. 210W Default güç tüketimi olmasına rağmen Power Save modu da var.
Neden hiç bir editör seninle aynı fikirde değil acaba ? Onlar teknoloji editörü sen nesin söyler misin ? AMD fanboyuna benziyorsun biraz. Mantıklı düşünemiyorsun sen. Tam sen git daha fazla güç tüketen kart al. Sonuçta alacağın performansa Nvidia'da aynı performansı veren ve 75 Watt daha az güç tüketen kart var. Ki bu sadece GTX 1070'e rakip model. GTX 1080'i hiç karıştırmıyorum. VEGA 64 hiç rakip olamamış GTX 1080'e.

VEGA mı GTX 10 mu al Erdi Abi'nin cevapları.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı