AMD vs Intel

Hangi model olduğunu belirtmeden nasıl yorum yapabiliriz? Ryzen'in de güzel serileri var Intel'in de.
11.Nesil tam bir vasat. i9 11900K tam bir soba. Güç tüketimi de aşırı fazla. 10 ve 12.Nesil başarılı AMD'ye göre. Yani seri ve modele göre farklılık gösterir bu karşılaştırma.

Fan boyluk yapmadan; AMD mi Intel mi?

Intel'in dezavantajları: K işlemci almadıktan sonra pek de bir anlamı yok ve anakart anlamımda biraz pahalı olabilir 12.nesil fazla TDP tüketiyor her işlemcisinde OC yapılmıyor ve Z anakart gerekir.

AMD'nin dezavantajları: F/P işlemci kalmadı OC de bazı işlemciler fazla ısındığı için soğutma gerekli ve muadilininden fazla iyi işlemciler yapamadı bazı işlemcilerin GHz düşük tutuyor biraz.

AMD de şu an alacağım B450 anakart bile R9 5. nesili bile kaldırabiliyor ona bakılırsa. İleriye dönüklük açısından AMD, Adobe'lerde uyum açısından Intel, ama iş yine bütçede alt bütçede AMD, orta segmentlerde i5 vs R5 gibi vslerde Intel ama üst segmentte AMD tercihimdir. Ekran kartında yanşmam.

Hangi model olduğunu belirtmeden nasıl yorum yapabiliriz? Ryzen'in de güzel serileri var Intel'in de.
11.nesil tam bir vasat. i9 11900K tam bir soba. Güç tüketimi de aşırı fazla. 10 ve 12.nesil başarılı AMD'ye göre. Yani seri ve modele göre farklılık gösterir bu karşılaştırma.

Tabii ki. 10.nesil 3000 serisinden iyiydi 11.nesil gereksizdi APU konusunda AMD ile kapışırdı derken 5000 serisinin APU işlemcileri geldi.

AMD de şu an alacağım B450 anakart bile R9 5. nesili bile kaldırabiliyor ona bakılırsa. İleriye dönüklük açısından AMD, Adobe'lerde uyum açısından Intel, ama iş yine bütçede alt bütçede AMD, orta segmentlerde i5 vs R5 gibi vslerde Intel ama üst segmentte AMD tercihimdir. Ekran kartında yanşmam.

Ekran kartları için ayrı bir konu açacağım ileride.

Ekran kartları için ayrı bir konu açacağım ileride.

Merakla bekliyorum oradaki vs çok garip olacaktır. Etiketlerseniz sevinirim.
Hayır... :D

AMD vs NVIDIA olmaz. :D

Dostum lütfen model olsun böyle kargaşa çıkıyor.

O kaos çok tatlı değil mi ama alt segment NVIDIA ile üst segment AMD'yi karşılaştıracaklar sonra falan :D

Dostum lütfen model olsun böyle kargaşa çıkıyor.

Çıksın 2K karta 8 GB VRAM koyup talim ettir, daha fazla 1650 Super yerine 5 yıllık 1050 Ti'ı canlandırıp sıfırlarını piyasaya sür, fanboyların "NVIDIA candır ağabey" desin. Malum kitleyi anımsatıyorlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fan boyluk yapmadan; AMD mi Intel mi?

Intel'in dezavantajları: K işlemci almadıktan sonra pek de bir anlamı yok ve anakart anlamımda biraz pahalı olabilir 12.nesil fazla TDP tüketiyor her işlemcisinde OC yapılmıyor ve Z anakart gerekir.

AMD'nin dezavantajları: F/P işlemci kalmadı OC de bazı işlemciler fazla ısındığı için soğutma gerekli ve muadilininden fazla iyi işlemciler yapamadı bazı işlemcilerin GHz düşük tutuyor biraz.

Çıksın 2K kartı alıp 8 GB VRAM'e talim ettir, daha fazla 1650 Super yerine 5 yıllık 1050 Ti'ı canlandırıp sıfırlarını piyasaya sür fanboyların "NVIDIA candır ağabey" desin. Malum kitleyi anımsatıyorlar.

Herkes şu RX 500 serisinin eski driver sorunlarını kulaktan dolma bilgiyle AMD GPU'lara laf atıp NVIDIA da driver sorunu yok diyen dev kitle var.
Deneyimli olanlar bunun hepsini açıkladı mesela RX570 de fazla sorun vardı diğer modellerde driver güncellemesi ile çok stabil oldu RX 5000 serisinin de gayet iyi olduğu söylenir.
Driver konusunda bu saatten sonra açığını kapatır (kapattıda)

AMD hala çok önde. 5 3600 hala kral işlemcidir ama şu dolar F/P diye bir şey bırakmıyor.

i5 10400F'yi geçemedi ama hazır sistemde belki alınır OC yapman için iyi soğutucu şart onun haricinde gayet iyi.

Geri
Yukarı