AMD vs İntel...

1-) AMD'i yerin dibine sokan yok, renderde FX, oyunda İ5 önde. İ7 her ikisini de ezer geçer.

2-) Banane AMD'den de İntel'den de takım tutmuyoruz burada.

3-) Oyun için 2500 TL ve üzeri İntel öneririm, AMD bütçe dostudur.

En yukarıdaki sorunun cevabı verildi bence...

Ben AMD'nin 2015'teki FX işlemcilerdeki güncellemesini bekliyorum. Eğer olursa yazılımla beraber FX çekirdeklerini daha faal kullanmaya yarayacak. Yani kısacası;
1)Şu an 4 çekirdek üstü kullanan uygulamalarda Fx serisi önde.
2) Yazılımla beraber 4 çekirdek isteyen uygulamalar veya oyunlarda her iki çekirdek 1 çekirdek gibi çalışıp daha fazla performans verecek. 8 yada 4 çekirdek olarak eş zamanlı çalışabilecek.

Yani sizin mantığınızla AMD işlemciler ile oyun oynamaktan başka bir şey yapamayız öyle mi?
Render alırken hata veren AMD işlemci hangi seri/model söyleyebilir misiniz? AMD intel'den iyi değildir fakat aralarında ki fark Ferrari ve BMW kadar da değildir sizde bunu anlayın, araştırın. Sizin yaptığınız da doğru bir şey değil. Sadece İntel FanBoy'luğu yapıyorsunuz.

Evet AMD sadece oyun oynamaktan başka bir şey değil. 4 dakika 24 saniye'lik fark bunu kanıtlar herhalde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben AMD'nin 2015'teki FX işlemcilerdeki güncellemesini bekliyorum. Eğer olursa yazılımla beraber FX çekirdeklerini daha faal kullanmaya yarayacak. Yani kısacası;
1)Şu an 4 çekirdek üstü kullanan uygulamalarda Fx serisi önde.
2) Yazılımla beraber 4 çekirdek isteyen uygulamalar veya oyunlarda her iki çekirdek 1 çekirdek gibi çalışıp daha fazla performans verecek. 8 yada 4 çekirdek olarak eş zamanlı çalışabilecek.

Umarım yaparlar, AMD bu son zamanlarda mantıklı işler yapıyor ve kullanıcılarının gözüne girmeye çalışıyor. (Mantle vs.) Ancak bu beta olacakta gelişecek de o zamana kadar yeni işlemciler çıkar ve tavsiye edilir.
1-) AMD'i yerin dibine sokan yok, renderde FX, oyunda İ5 önde. İ7 her ikisini de ezer geçer.

2-) Banane AMD'den de İntel'den de takım tutmuyoruz burada.

3-) Oyun için 2500 TL ve üzeri İntel öneririm, AMD bütçe dostudur.

En yukarıdaki sorunun cevabı verildi bence...

@taylanxtavsan Lafım size değil arkadaşım. Herkes elinde bol miktarda para varsa en iyisine sahip olmak ister. İntel işlemci teknolojisinde AMD den daha ileri de bu da İntel'in piyasaya AMD'den çok daha önce çıkmış olmasıdır. Adamlar AR-GE çalışmaları, mali kaynakları ile zaten öndeler kimse AMD ile İntel aynı demez, diyemez bu inkar edilemez bir gerçek. Ama bazı arkadaşlar olayı abartıyorlar.

Bak güzel kardeşim, o kadar önyargılısın ki mesajlarımı bile doğru düzgün okumamışsın. Ben AMD bunları yapmaz demiyorum ki. Eğer amaç oyun oynamak ise AMD sistem kurun diyorum. Çünkü oyun oynamak için 3000 üstü paraya gerek ve tekrar söylüyorum. Oyun bilgisayarı zorlayacak bir husus değildir, ekran kartını zorlar, onlıne oyunlarda işlemcide devreye girer. Takarsın son sürüm bir ekran kartı oynarsın oyunlarını ultra vs.modlarda. Oyunun pc yi zorlamadığını bilgisayarın kullandığı ram miktarından da anlayabilirsin. Gelelim ''bilgisayarı profesyonel amaçlar ile kullanan kaç kişi var'' lafına. Adım gibi eminim bilgisayarını oyun ve net dışında kullanmıyorsun, bu normal yaşın küçükse yada işin yoksa acı olan bu konuda ki bilgisizliğin. Biraz mimar ve mühendislerle sohbet et derim ben size. Renderdan kastın ne ayrıca? Sonuçta 100 poligon yapanda kendini max biliyorum zannediyor, ama birde 100000 ve daha üstü poligonlarla uğraşanlar var. O sahnelerde dolaşırken ki kasılmayı görsen dediğimi anlardın.

Evet AMD sadece oyun oynamaktan başka bir şey değil. 4 dakika 24 saniye'lik fark bunu kanıtlar herhalde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İntel sistem ile AMD sistemin fiyat farkını ve kazandığınız 4-5 dakikayı zaman/para olarak hesapladınız mı? Her iki sistem de aynı maliyete mi sahip? 5 dakika için o kadar fark vermeye değer mi? AMD render alırken başarısız mı olmuş? Bunları göz önünde bulundurursanız sevinirim, zira herkes profesyonel render işlemleri yapmıyor. Profesyonel grafik işleri yapanlar zaten GTX 780 değil Quadro ekran kartlarını kullanıyorlar, onlar da paraya hiç önem vermeyen ticari kullanıcılar. AMD ile her şey yapılır, bunun aksini iddia edemezsiniz. Ha test esnasında AMD hata vermiş olsa eyvallah o zaman sadece oyun oynatır diyebilirsiniz ben de sizi desteklerim.

İntel sistem ile AMD sistemin fiyat farkını ve kazandığınız 4-5 dakikayı zaman/para olarak hesapladınız mı? Her iki sistem de aynı maliyete mi sahip? 5 dakika için o kadar fark vermeye değer mi? AMD render alırken başarısız mı olmuş? Bunları göz önünde bulundurursanız sevinirim, zira herkes profesyonel render işlemleri yapmıyor. Profesyonel grafik işleri yapanlar zaten GTX 780 değil Quadro ekran kartlarını kullanıyorlar, onlar da paraya hiç önem vermeyen ticari kullanıcılar. AMD ile her şey yapılır, bunun aksini iddia edemezsiniz. Ha test esnasında AMD hata vermiş olsa eyvallah o zaman sadece oyun oynatır diyebilirsiniz ben de sizi desteklerim.

İki işlemci arasında şu anda 63TL fiyat farkı var. 5 dakikalık fark çok cüzi gelebilir ama 1 saatlik bir işin olduğunu düşün o zaman aradaki fark 40 dakikaya tekamül eder, 2 saat'lik işin olsa 80 dakika yani 1 saat 20 dakika fazla zaman harcarsın.

'Döndük dolaştık ama AMD F/P ürünü ki?!'ye geri döndük. Bak kardeşim F/P'nin bile belli oranları ve hitap ettiği bir kitle vardır.

1000-2500 sistem arası AMD işlemci F/P
2500-4000 sistem arası İntel işlemci F/P

Sen gidip 4000'lik sisteme ekran kartını yüksek alayım deyip FX-8350'i sokarsan online oyunlarda ya bu halt niye kasıyor ya diye kıvranırsın. Bu kadar süre içerisinde millet bunu anlatmaya çalışıyor sana.

Hele ki render konusunda ekran kartı mükemmel bir bilgisayar toplanmayacağı için EN AZ İ7-4770K'lık 2500'TL'ye sistem dizilir. Bu da kullanıcı kitlesi adına F/P bir bilgisayar olur.

'Ama AMD ucuz ki?!'ye lütfen geri dönmeyelim artık...

Amaç+Bütçe= F/P = İntel

Son düzenleme:
Videodaki basit bir sahnede ki 4-5 dakikalık farktan bahsediyorsunuz. Sahne ağırlaştıkça o fark 20-30 dakikalara çıkar. Siz ne zannediyorsunuz? Render işi ile uğraşan bir adam bir kere render aldığında iş bitiyor mu? Müşteriye beğendirmek için aynı sahneyi ayarları değiştirerek defalarca render alıyor. Bu bazen 50-60 ları bulur emin olun. Ve ağır sahnelere AMD nin gücü yetmez. Bugun en iyi max kullanıcılarından pantural bile yaptığı eserlerde bir röportajında aynı sahnede 200 den fazla render aldığını söylüyor. 200x4 dk= 800 dakika ben o sürede yapacağım yeni işle bir bilgisayar daha alırım. Render hakkında zerre kadar bilginiz olmadan bilip bilmeden konuşmayın

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı