AMD vs NVIDIA ekran kartı

Hocam öyle cevaplar vermişsiniz ki sanki hani X konusu iyi düşünürsünüz de o bildiğiniz cevabı başkasından duymak istersiniz gibi olmuş.

Bütçe belirtilmediği sürece birbirinden üstün olduğu konular var.

Arkadaş genele vurmamızı istiyor bununda cevabı net zaten. Gerçekten bana da başkalarından duymak istiyormuş izlenimini verdi.

Arkadaş genele vurmamızı istiyor bununda cevabı net zaten. Gerçekten bana da başkalarından duymak istiyormuş izlenimini verdi.
Hocam genel değerlendirme olabilir mi :D Saf güçte ben AMD'yi tercih ederim. Eğer tasarımcıysam NVİDİA seçerim. Fiyat belirtilmezse tamamen karşılaştırma yapmakta saçma geliyor bana. Sözüm size değil yanlış anlamayın.

Örnek vereyim. Sistem toplarken 17K fiyata RX 6750XT vardı. Bir de 18.400 TL'ye 3060ti ekran kartı vardı. Ben 6750XT sistemi seçtim. Bütçe temelli. Bütçem olsaydı örnek veriyorum 3070Tİ tercih ederdim.

Aynı performans kartlar arasında ekstra özellikler dolayısıyla NVIDIA tercih edilir tahminimce kullanıcılarının yüzde 99.9'u tarafından.

Ha şimdi Fluid Motion Frames nanesi geldi, her oyunda çalışıyor galiba çok stabil olmasa da. Onu düzgün hale getirebilirse uzun zaman sonra AMD, NVIDIA'da olmayan bir tercih faktörü getirebilir.

Hocam genel değerlendirme olabilir mi :D saf güçte ben AMD'yi tercih ederim. Eğer tasarımcıysam NVIDIA seçerim. Fiyat belirtilmezse tamamen karşılaştırma yapmakta saçma geliyor bana.

Bende AMD tercih ettim. Bu yönümden de şaşmam. Son cümlenizde çok doğru. Fakat marka değeri olarak NVIDIA herkesin bildiği bir firma oldu artık. AMD alıyorlar kullanıcı hatasıyla WattMan yiyiyorlar ondan sonra firmaya sallıyorlar. AMD bu yüzden çok karalandı şu an hiçbir sorunu olmamasına rağmen hala "AMD alınmaz driver sorunu falan var" diyen fanboylarla dolu etraf. Herkes parasını verdiği şeyi savunmaktan çıkıp da eksik yönlerini söylese her şey çok daha iyi olurdu.

Jenerasyona ve karta değişir. Bir önceki nesilde tercihim AMD RX 6000 serisi oldu, bu nesilde NVIDIA RTX 4000 serisi. Sonraki nesilde hangisini alırım Allah bilir.

"Kardeşim NVIDIA'dan şaşmayacan, kardeşim AMD alacan" diyen birisi varsa cahil cühela tayfasındandır ciddiye alınmamalı.

Jenerasyona ve karta değişir. Bir önceki nesilde tercihim AMD RX 6000 serisi oldu, bu nesilde NVIDIA RTX 4000 serisi. Sonraki nesilde hangisini alırım Allah bilir.

"Kardeşim NVIDIA'dan şaşmayacan, kardeşim AMD alacan" diyen birisi varsa cahil cühela tayfasındandır ciddiye alınmamalı.
Hocam yeni nesillerde gerçekten ölçeklendirme ve ışın izleme teknolojilerinde rakibine kıyasla sakat konumuna düşen RX 7000 serisi RTX 4000'e kıyasla tercih edilebilir mi? Sadece oyun oynayan birisi için.

Hocam yeni nesillerde gerçekten ölçeklendirme ve ışın izleme teknolojilerinde rakibine kıyasla sakat konumuna düşen RX 7000 serisi 4000'e kıyasla tercih edilebilir mi? Sadece oyun oynayan birisi için.

Edilebilir ama kartına göre değişir. İki jenerasyonda da f/p bulmadığım kartlar 4060 Ti 16 GB ile 7700 XT. Bir bunların bütçesine çıkıldığı vakit 4070 için zorlamayı şiddetle tavsiye ederim.

Kalan kartların hepsi kişinin keyfine ve ihtiyacına göre alınabilir. Mesela bir 7900 XT çok güzel karttır fiyat performans olarak. Keza bir RTX 4060 dizüstü olsun, masaüstü olsun uygun fiyatla 1080P'de tüm NVIDIA oyuncaklarının keyfini sürmelik bir kart. Hepsinin kendince artıları eksileri var.

Edilebilir ama kartına göre değişir. İki jenerasyonda da f/p bulmadığım kartlar 4060 Ti 16 GB ile 7700 XT. Bir bunların bütçesine çıkıldığı vakit 4070 için zorlamayı şiddetle tavsiye ederim.

Kalan kartların hepsi kişinin keyfine ve ihtiyacına göre alınabilir. Mesela bir 7900 XT çok güzel karttır fiyat performans olarak. Keza bir RTX 4060 dizüstü olsun, masaüstü olsun uygun fiyatla 1080P'de tüm NVIDIA oyuncaklarının keyfini sürmelik bir kart. Hepsinin kendince artıları eksileri var.
Peki ya bir önceki nesil (6000) serisi karşılaştırmaya tabii tutulabilir mi? Teknoloji ve güncellik bakımından. 4060 ve 6700XT yi örnek verelim misal.

4070 düşünüyordum ama gittim 7900XTX aldım. O parayı 12 GB VRAM'e verecek değilim. 4080'in 20 ya da 24 VRAM'i olsaydı onu alırdım. Ama şu halde o fiyat farkına değmez.

Geri
Yukarı