AMD vs NVIDIA ekran kartı

Bütçe
7000
Dostum öncelikle böyle durumlarda ilk olarak iki ekran kartının FPS değerlerini karşılaştıran içeriklere bakmalısın.
Bu sonuca göre oyunlarda 3060 Ti daha iyi bir ekran kartı olduğu görünüyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yalnız çok daha önemli bir problemin var. Oda darboğaz (bottleneck) sorunu:

tesler şöyle:
AMD Ryzen 7 5700X, genel görevler için 1920 × 1080 piksel ekran çözünürlüğünde NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti için çok zayıf.
bu yapılandırmada %20.1 işlemci darboğazı var.

Diğer ekran kartı için:

AMD Ryzen 7 5700X, genel görevler için 1920 × 1080 piksel ekran çözünürlüğünde AMD Radeon RX 6700 için çok zayıf.
bu yapılandırmada %15.6 işlemci darboğazı var.
Sonuç:

Bu ekran kartlarını 1080p tam kapasite kullanabilmek için ya overclock yapmalısın pek tavsiye etmem soğutucu masrafı yapman gerekecektir ya da işlemci değiştirmelisin gerek yok gayet güçlü güncel bir işlemci. Ya da alt segment ekran kartı almalısın. Darboğaz hesaplama yapmadan seçim yapmamalısın. Darboğaz olmamalı ya da %5 veya çok çok %10'u geçmemeli gerisi verdiğiniz paranın boşa gitmesi demektir.

Gonderdigin video 5800X icin olan video ve 5800X ile 5700X arasinda fark yok denecek kadar az.
Dedigin darbogaz oranlarida yok ben oyle bir durum goremedim neredeyse her yerde oyun sahnelerinde kartlar %100 tam kapasitede calisiyor nasıl darbogaz oldugunu soyluyorsun?
Ryzen 7 5700X islemci bu kartlara darbogaz yapacak bir islemci degil ki bu kartlar ile iyi bir fiyat skalasiyla sistem toplama amaciyla cikmis bir islemci nasıl olur da darbogaz yapar, aldığın veriler yanlış muhtemelen kac kisiye R5 5600 islemcili sistem toplattim darbogaz yasamadiklari icin 1080p kanadinda.

Gonderdigin video 5800X icin olan video ve 5800X ile 5700X arasinda fark yok denecek kadar az.
Dedigin darbogaz oranlarida yok ben oyle bir durum goremedim neredeyse her yerde oyun sahnelerinde kartlar %100 tam kapasitede calisiyor nasıl darbogaz oldugunu soyluyorsun?
Ryzen 7 5700X islemci bu kartlara darbogaz yapacak bir islemci degil ki bu kartlar ile iyi bir fiyat skalasiyla sistem toplama amaciyla cikmis bir islemci nasıl olur da darbogaz yapar, aldığın veriler yanlış muhtemelen kac kisiye R5 5600 islemcili sistem toplattim darbogaz yasamadiklari icin 1080p kanadinda.
👍👍👍👍👍

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı