AMD Wraith Prism, R5 3600 Sıcaklık Testleri

wraithprism-banner.png

Merhaba arkadaşlar, birkaç gün önce İtopya üzerinden 199₺'ye Wraith Prism soğutucu almıştım. Merak eden arkadaşlar için Ryzen 5 3600 soğutucu ile CPB&PBO açık ve kapalı test etmek istedim. Sonuçlar kimini tatmin eder kimini tatmin etmez ancak şunu da bilmenizi isterim işlemcimin silikon kalitesi çok iyi değil, bu da sıcaklıkların olması gerekenden fazla çıkmasına neden olabilir.

Not: Test, soğutucunun üzerindeki termal macunla yapılmıştır. Prime 95 Small FFT's ile 10 dakika test edilmiştir.

Sistem:
Ryzen 5 3600
ASUS Dual RX 5500XT 4GB
MSI B450M Mortar MAX
Crucial Ballistix Sport LT Gray 3000 MHz CL 15
MSI MAG Forge 100M Mesh kasa
Corsair CV650 PSU

cpb&pbo.jpg

cpo&pbo2.jpg

(Prime 95 Small FFT's - CPB&PBO açık)

no-cpb&pbo.jpg

no-cpb&pbo2.jpg

(Prime 95 Small FFT's - CPB&PBO kapalı)
Testleri bu şekilde gerçekleştirdim. Ekstra hiçbir şey yapmadım, her şey olduğu gibi. Konunun altına soğutucudan birkaç resim bırakacağım.

Eksik olan kısımları ve yapmamı istediğiniz şeyler varsa belirtebilirsiniz. :)

IMG_20220118_174127.jpg

wraithprism1.jpeg

wraithprism2.jpeg

wraithprism3.jpeg

Son düzenleme:
Bir stok soğutucuya göre dereceler iyi gibi duruyor. Ayrıca silikon kalitesinin sadece OC yaparken etkisi var, doğrudan sıcaklıklara etkisi yok diye biliyorum.

Bir stok soğutucuya göre dereceler iyi gibi duruyor. Ayrıca silikon kalitesinin sadece OC yaparken etkisi var, doğrudan sıcaklıklara etkisi yok diye biliyorum.

Ben en azından CPB açıkken biraz daha serin olmasını beklerdim. 105W TDP olmasına rağmen 90W tüketen R5 3600'ü biraz zorluyor gibi. :) 2019 ve 2020 üretim R5 3600'lerin arasında frekans farkı ve sıcaklık farkı hissediliyor maalesef. Benim elimdeki ilk çıkanlardan.

Ben 5600X ile CPB kapalı kullanıyorum. Şu ana kadar en yüksek Horizon Zero Down'da 48 derece gördüm. 400 ile 1000 RPM arası çalışıyor fan.

Elinize sağlık. Silikon kalitesi dediğiniz gibi çok etkiliyor. Ama ısınma konusunda silikon kalitesinin bronz-plat olması kadar ne zaman üretildiği de önemli sanırım. Mesela benim 2020 üretim 3600'üm silikon kalitesi bronz olmasına rağmen CPB açık halde P95 Small FFTS testinde maksimum 72-73 oluyordu aynı soğutucuyla.
Doğrudan etkisi var. Mesela kullanmış olduğum 3600 silikon kalitesi olarak takoz olmasına rağmen sıcaklık olarak 2019 modellere kıyasla daha iyi. Tabii güncel aynı şekilde üretilen işlemcilerde silikon farkı OC harici pek fark edilebilir değil genel olarak.

Son düzenleme:
@Emir M. 3500X işlemcim için ben de bu soğutucu almayı düşünüyorum şu an stok fan mevcut, almaya değer mi ve fan sesi nasıl? Fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı