AMD Wraith Prism RGB 250 TL!

Aynı işlemciyle hemen hemen aynı sıcaklık değerlerini alıyordum, sırf RGB'si muazzam oldugundan ve anakart desteklemese bile yazılımla kontrol edilmesinden dolayo Prism aldım ve ~13 derece sıcaklık farkı oldu. Kesinlikle almanı öneririm, 3600 için muazzam derecede F/P ürünü.
+1. Ben de ısı çok fark etmez sadece çok az daha soğuk olsun ve görüntü iyi olsun diye aldım ama ısıya iyi etki etti 3600'de.

R3 3100 için O.C yapılabilir mi? Yeterli soğutma performansı gösterir mi? Yapabilirsem kaç GHz'e kadar güzel ısı değerlerinde kalabilirim?

Aynı işlemciyle hemen hemen aynı sıcaklık değerlerini alıyordum, sırf RGB'si muazzam oldugundan ve anakart desteklemese bile yazılımla kontrol edilmesinden dolayo Prism aldım ve ~13 derece sıcaklık farkı oldu. Kesinlikle almanı öneririm, 3600 için muazzam derecede F/P ürünü.

1200'den 5600X'e kadar herkesin rahatlıkla alabileceği soğutucu. AMD Ryzen 5 1600 AF ile fanları kapatarak 85 dereceyi geçmeden 2 saat civarı oyun oynayabiliyorum. Pasif soğutma olarak bile kullanılabilir. Oyundayken 1600 AF 41 derecelerde dolaşıyor ve fanı duyamıyorum. Tam yükte ise 58 derece oluyor en fazla.
R3 3100 için O.C yapılabilir mi? Yeterli soğutma performansı gösterir mi? Yapabilirsem kaç GHz'e kadar güzel sıcaklık değerlerinde kalabilirim?

Vallahi benim 1600 AF'yi tam yükte 58 derece tutuyor. Sizin işlemciyle benimki hemen hemen aynı. Eğer aşırı bir overclock yapacaksanız 95leri bulur. Ama 95 derece sıcaklığa çıkacak kadar OC yaparsanız hem sürekli bilgisayar kapanacaktır hem de uzun kullanımda işlemcinize zarar verecektir. Eğer normal bir şekilde 1.35v voltajı geçmeyecek şekilde overclock yaparsanız en fazla 80 derece olur o da yükte. Oyun oynarken en fazla 65-70i görür. Kısaca alınır. Rahatlıkla alıp OC yapabilirsiniz.

Hocam bu şekilde 4.3 GHz filan görebilir miyim? Bu konuda biraz bilgisizim de.
Ben R5 3600 ile 1.3voltta 4.4 ghz görüyorum, sıcaklık prime 95'de 75-80 arası oluyor. 3100 ne kadar ısınıyor yapısı itibariyle bilmiyorum ama işlemcinin doğal hali aşırı ısınmıyorsa ve silikon kaliten yeterliyse görebilirsin.

R5 5600X ile gelen daire stok soğutucunun gürültüsü rahatsız ediyor, Wraith Prism ya da Wraith Max geçmeye değer mi?

Son düzenleme:
Ben R5 3600 ile 1.3voltta 4.4 ghz görüyorum, sıcaklık prime 95'de 75-80 arası oluyor. 3100 ne kadar ısınıyor yapısı itibariyle bilmiyorum ama işlemcinin doğal hali aşırı ısınmıyorsa ve silikon kaliten yeterliyse görebilirsin.
3100 3600'den daha az ısınan bir işlemci hocam. Deneyeceğim ama anakartımı da değiştirmem lazım.

Anakart nedir dostum?
Şuan A320M-S2H kullanıyorum. O.C yapmak için büyük ihtimalle masraf az olsun diye B450'ye geçerim ama hangi modeline geçmem gerekiyor bilmiyorum. Yapmışken de en azından 4.4 GHz filan yapmak istiyorum aslında hocam. Çünkü şimdi anakart alacağım soğutucu alacağım termal macun vs. derken baya bir masraf çıkacak. Bu kadar para harcamışken bir şeye değsin istiyorum.

Şu an A320M-S2H kullanıyorum. O.C yapmak için büyük ihtimalle masraf az olsun diye B450'ye geçerim ama hangi modeline geçmem gerekiyor bilmiyorum. Yapmışken de en azından 4.4 GHz filan yapmak istiyorum aslında hocam. Çünkü şimdi anakart alacağım soğutucu alacağım termal macun vs. derken bayağı bir masraf çıkacak. Bu kadar para harcamışken bir şeye değsin istiyorum.

Bu kadar para harcayacağınıza kesinlikle değmez. En fazla %3 fark eder. Gözle görülür bir performans elde edemezsiniz. Buna bu kadar harcayacağınıza gidip biraz daha biriktirip 1600 AF alın veya bekleyip daha çok biriktirip 5600 alın. Gerçekten gözle görülmeyecek bir performans için değmez. Bende heveslendim gittim paralar harcadım macunlar aldım fanlar aldım ama ne oldu? Baktım ki voltajı abartmadan OC yaparsam oyunda FPS 70'den 72'ye artıyor sonra vazgeçtim. Giden ne oldu? 315 TL fan ücreti 60 TL termal macun ücreti. Ama sonuç nedir? Buz gibi işlemci ve kasa içerisinde mükemmel bir görüntü. Artık işlemci OC önermemeye başladım çünkü performansa katkısı çok az.

Geri
Yukarı