AMD Wraith Prism RGB 250 TL!

Bu kadar para harcayacağınıza kesinlikle değmez. En fazla %3 fark eder. Gözle görülür bir performans elde edemezsiniz. Buna bu kadar harcayacağınıza gidip biraz daha biriktirip 1600 AF alın veya bekleyip daha çok biriktirip 5600 alın. Gerçekten gözle görülmeyecek bir performans için değmez. Bende heveslendim gittim paralar harcadım macunlar aldım fanlar aldım ama ne oldu? Baktım ki voltajı abartmadan OC yaparsam oyunda FPS 70'den 72'ye artıyor sonra vazgeçtim. Giden ne oldu? 315 TL fan ücreti 60 TL termal macun ücreti. Ama sonuç nedir? Buz gibi işlemci ve kasa içerisinde mükemmel bir görüntü. Artık işlemci OC önermemeye başladım çünkü performansa katkısı çok az.
Hocam bildiğim kadarıyla 1600AF yer yer 3100'den geride kalan bir işlemci. Aslında benim buradaki amacım, ekran kartımı güncelleyeceğim ve işlemcim ucundan yetersiz kalıyor. 3050 almak istiyordum ucu ucuna beslediği için ama bu fiyat bandında 6600 varken 3050 alırsam kendimi enayi gibi hissederim. En azından biraz O.C ile 6600'ün beslemesini kurtarabilirim diye düşündüm ama diyorsanız ki fazla fark olmaz, yine beslemez, daha üst işlemcilere yöneleyim.

Hocam bildiğim kadarıyla 1600 AF yer yer 3100'den geride kalan bir işlemci. Aslında benim buradaki amacım, ekran kartımı güncelleyeceğim ve işlemcim ucundan yetersiz kalıyor. 3050 almak istiyordum ucu ucuna beslediği için ama bu fiyat bandında 6600 varken 3050 alırsam kendimi enayi gibi hissederim. En azından biraz O.C ile 6600'ün beslemesini kurtarabilirim diye düşündüm ama diyorsanız ki fazla fark olmaz, yine beslemez, daha üst işlemcilere yöneleyim.

Hocam normal zamanda performansa etki etmez ama şöyle diyeyim: İşlemci ekran kartına fazlasıyla yeterli olursa orada OC yapmanın neredeyse hiçbir etkisi olmayacaktır. Fakat eğer bir oyunda işlemci kullanımı %50'leri aşıyorsa ve orada o işlemci o oyuna uygunsa sorun işlemci darboğazı diyebiliriz. Darboğaz halinde işlemci 100 MHz performanslı olsa bile %5'e kadar fark eder. Yine darboğaz yaşarsınız ve performans düşüşü olur ama çok daha az olur. Yani kısaca kısa süre kullanmak üzere darboğazı kullanacaksanız işlemci OC mantıklı olur fakat benim gibi 1050 de 1600 kullanırsanız benim gibi işlemci kullanımının %10, ekran kartı kullanımının %60-70 olduğunu görürsünüz :D
Not: Ekran kartı kullanımının düşük olmasının sebebi oyunun(Minecraft) berbat optimizasyonu :(

Hocam normal zamanda performansa etki etmez ama şöyle diyeyim: İşlemci ekran kartına fazlasıyla yeterli olursa orada OC yapmanın neredeyse hiçbir etkisi olmayacaktır. Fakat eğer bir oyunda işlemci kullanımı %50'leri aşıyorsa ve orada o işlemci o oyuna uygunsa sorun işlemci darboğazı diyebiliriz. Darboğaz halinde işlemci 100 MHz performanslı olsa bile %5'e kadar fark eder. Yine darboğaz yaşarsınız ve performans düşüşü olur ama çok daha az olur. Yani kısaca kısa süre kullanmak üzere darboğazı kullanacaksanız işlemci OC mantıklı olur fakat benim gibi 1050 de 1600 kullanırsanız benim gibi işlemci kullanımının %10, ekran kartı kullanımının %60-70 olduğunu görürsünüz :D
Not: Ekran kartı kullanımının düşük olmasının sebebi oyunun(Minecraft) berbat optimizasyonu :(
Hocam 3100'ü zorlayabileceğim kadar zorlasam (mesela 4.4 GHz civarı yapsam) ve 6600 kullansam mantıklı olur mu sizce? Darboğaz oranları nasıl olur, % kaç darboğaz yaşarım?

Bu fanı daha pahalı bir fiyattan aldım, kule tipi performansı veriyor mu bilmiyorum fakat oldukça iyi üstesinden kalkıyor. İşlemcim, 1.38V 3.90 Ghz OC, Cinebench R23 de maksimum 70 dereceyi gördüm, dolayısıyla oyunlarda en fazla gördüğüm derece 61-62'dir. 1600 AF, 2600, 3100, 3300X gibi bir işlemciniz varsa 600-700 bir kule tipi soğutucuya vereceğinize bu kesinlikle işinizi görecektir.

Bu fanı daha pahalı bir fiyattan aldım, kule tipi performansı veriyor mu bilmiyorum fakat oldukça iyi üstesinden kalkıyor. İşlemcim, 1.38v 3.90 GHz OC, Cinebench R23 de maksimum 70 dereceyi gördüm, dolayısıyla oyunlarda en fazla gördüğüm derece 61-62'dir. 1600 AF, 2600, 3100, 3300X gibi bir işlemciniz varsa 600-700 bir kule tipi soğutucuya vereceğinize bu kesinlikle işinizi görecektir.

Hocam saydığınız 4 işlemci de aynı. Ayrıca 5600'ü overclocksuz kaldırır.

Hocam 3100'ü zorlayabileceğim kadar zorlasam (mesela 4.4 GHz civarı yapsam) ve 6600 kullansam mantıklı olur mu sizce?
Kesinlikle olmaz. Şöyle olur eğer param var ekran kartı alayım ilerde de işlemciyi değiştirecek bütçe oluşturup işlemci yükseltirim deniliyorsa 3-5 ay idareten yapılabilir ama OC yaparak işlemciyi olduğundan çok daha üstün hale getiremezsin. 3100 ve 6600 birlikte kullanılınca ciddi darboğaz oluyor ama buna rağmen 3100 işlemcisi birçok ağır AAA oyunda bile 50+ fps verebilen bir işlemci, komple yetersiz değil yani sadece o ekran kartına göre yetersiz, bu yüzden eğer aklında peyderpey parça parça sistem yükseltme düşüncesi varsa önden ekran kartını alıp bir süre o şekilde idare edebilirsin ama kalıcı bir çözüm için işlemci yükseltmesi şart.

Bu fanı daha pahalı bir fiyattan aldım, kule tipi performansı veriyor mu bilmiyorum fakat oldukça iyi üstesinden kalkıyor. İşlemcim, 1.38V 3.90 Ghz OC, Cinebench R23 de maksimum 70 dereceyi gördüm, dolayısıyla oyunlarda en fazla gördüğüm derece 61-62'dir. 1600 AF, 2600, 3100, 3300X gibi bir işlemciniz varsa 600-700 bir kule tipi soğutucuya vereceğinize bu kesinlikle işinizi görecektir.
Bu soğutucunun RGB'si zaten 250 lira. Piyasada fan performansı bunun yarısı kadar olan saçma sapan 120mm kasa fanları bile eğer kaliteli RGB'ye sahipse direkt 250 lira fiyat koyuyor zaten.. Cidden bu ürün fiyatının çok üzerinde en azından piyasadaki duruma göre konuşursak.

Hocam saydığınız 4 işlemci de aynı. Ayrıca 5600'ü overclocksuz kaldırır.
Nasıl aynı, 3300X hepsini gömer hocam :) neyse dediğiniz doğru tabi ki. Fakat demek istediğim nokta böyle bir işlemciniz varsa kule tipi aramayın demekti.

Kesinlikle olmaz. Şöyle olur eğer param var ekran kartı alayım ilerde de işlemciyi değiştirecek bütçe oluşturup işlemci yükseltirim deniliyorsa 3-5 ay idareten yapılabilir ama OC yaparak işlemciyi olduğundan çok daha üstün hale getiremezsin. 3100 ve 6600 birlikte kullanılınca ciddi darboğaz oluyor ama buna rağmen 3100 işlemcisi birçok ağır AAA oyunda bile 50+ fps verebilen bir işlemci, komple yetersiz değil yani sadece o ekran kartına göre yetersiz, bu yüzden eğer aklında peyderpey parça parça sistem yükseltme düşüncesi varsa önden ekran kartını alıp bir süre o şekilde idare edebilirsin ama kalıcı bir çözüm için işlemci yükseltmesi şart.

Bu soğutucunun RGB'si zaten 250 lira. Piyasada fan performansı bunun yarısı kadar olan saçma sapan 120mm kasa fanları bile eğer kaliteli RGB'ye sahipse direkt 250 lira fiyat koyuyor zaten.. Cidden bu ürün fiyatının çok üzerinde en azından piyasadaki duruma göre konuşursak.
Anladım hocam teşekkürler.

Nasıl aynı, 3300X hepsini gömer hocam :) neyse dediğiniz doğru tabii ki. Fakat demek istediğim nokta böyle bir işlemciniz varsa kule tipi aramayın demekti.

Evet aramak saçma olur. Ama benim gibi kasa fanlarına sahiplerse ve sizin yukarıda saymış olduğunuz işlemcilerde sahiplerse ve X129 soğutucusunu alırlarsa fanları BIOS menüden direkt durdurup kullanabilirler çünkü yukarıda saydıklarınız o kadar güçsüz işlemciler ki fanı durdursanız bile kasa fanı bile soğutabilir tek başına.

Geri
Yukarı