Amerika Ay'a gitti mi?

Hocam yanlış anlama ama çok dert edilecek bir konu değil bence. Ülkemizde her gün binlerce insan belki açlıktan ölüyor. Yanıbaşımız da bir ülkeyi yok ettiler. Dolar dayanmış 8’e. Açıkçası biri yanımda bu tartışmayı açsa fazla sallamam. Yanlış anlama senin fikrine saygı duyuyorum bu arada.

Hocam yanlış anlama ama çok dert edilecek bir konu değil bence.
Konuyu siz işgal edin diye açmadım zaten. Bir hocamıza sormak niyeti ile açtım ama hala bu tartışmanın mantıksız olduğunu bana yedirmek istiyorsunuz.

O insanların derdi. Bu Sosyal platformda konu açmak da mı yasak oldu artık? Fikrime bir şey demenize lafım yok. Çakışma olabilir.

Sende taraflı araştırma yapmışsın inanmama nedenlerinin cevaplarına baksan anlardın nasıl gittiklerini.
Hayır, tamamen tarafsızım. İğneleyici laflara karşı taraflı olduğum doğru.

Tarafsız bir biçimde açıklarsanız bir şey demiyecektim.

Konu sahibiyle aynı görüşte olmamanız, sakince tartışıp fikir paylaşmak isteyen birine kızgın atmanız için bir sebep değil bana göre. Konu sahibi kapalı görüşlü olsaydı bu konuyu açmazdı, açsaydı da sadece kendi fikirlerini belirtip bizi etkilemeye çalışırdı.

Yıldızlar için cevap verilmiş zaten. Mesela karanlıkta kameranın önüne çok çok az ışık yayan bir nesne koyun. Bunu görebilirsiniz. Ardından güçlü bir fener yakıp kameraya tutun. Bu sefer kamera ışığı azaltmak için pozlamayı kısacaktır. Bunun sonucunda daha az ışık alıp, az ışık yayan o nesne görünmez hale gelecektir.

Van Allen için ise aslında yeterli açıklama mevcut. Her yerde aynı seviyede değil.

Teknoloji içinse ellerinden geleni yaptılar. Uzaya ilk insanı Rusya göndermişti, bir karşılık verebilmek için risk alacaklardı. O da buydu.

Van Allen için ise aslında yeterli açıklama mevcut. Her yerde aynı seviyede değil.
Her tarafta aynı değil, orası doğru. Ama iki defa geçmeleri gerektiği için yine de kalıcı hasarlar bırakması gerekmez miydi?

Teknoloji içinse ellerinden geleni yaptılar. Uzaya ilk insanı Rusya göndermişti, bir karşılık verebilmek için risk alacaklardı. O da buydu.
Teknolojinin yeterli olduğuna hala inanamıyorum hocam. Nasıl olabilir ki? 70 sene önceki teknoloji insanın aklını almıyor cidden. Peki bir sorum var. Neden şimdi uzaya çıkılmıyor?

Kardeşim Ay'a çıkıldığı sırada Amerika ve Sovyetler Birliği büyük bir yarış içerisindeydi ve bu yarışı Amerikalılar kazandı bu iki ülke milyar dolarlar harcadı bu iş için yani sana diyeceğim koskoca Sovyetler Birliği bile Amerika'nın Ay'a gitttiğini kabul ediyorken senin gibi dürbünü bile olmayan insanlar neyin kanıtı peşinde? Hadi diyelim Sovyetler Birliği sallamadı olayı ulan o kadar uydu atıldı uzayın dört bir yanına bu uydu sahiplerinin hepsi Amerika tarafından manipülasyona mı uğradı geçin bu işleri...

Hayır, tamamen tarafsızım. İğneleyici laflara karşı taraflı bir tarafım olduğu doğru.

Tarafsız bir biçimde açıklarsanız bir şey demiyecektim.
O zaman şöyle aktarayım. Bir tarafta neredeyse 600 milyon kişinin izlediği bir canlı yayın. Bir tarafta ay da hava olmadığını ve o bayrağın öyle buruşmuş halde duramadığını ve bu yüzden çıkılmadığını dile getiren insanlar. Bunun gibi benzeri olaylar. Açıkçası ben komplo teorilerinden çok olaylara realist yaklaşmayı tercih ederim. Komplo teorisi her zaman bir komplo teorisidir. Çıkıldığı rahatça ispatlanabilir ama bunun aksi zor ispatlanır. Komplolarla ispatlanır. Mesela şöyle düşün bir elmaya yok demen için tüm dünyayı dolaşman gerekli ki onun yok olduğunu ispatlayabilesin ama elmanın varlığını getirsen anında yok teorisini yok etmiş olursun. Şimdilik bu görüntüler aya çıkılmışlığın ispatı. Buna çıkılmamış diyebilmek için aksini kesin bir delille ispat etmen gerekiyor ki çıkılmamış olduğunu ispatlayasın. Görüntüler inanmıyorsanız bile çıkılmamış olduğu anlamana gelmez bu.

Geri
Yukarı